Trwa ładowanie...

Okna drewniane czy plastikowe?

Okna drewniane czy plastikowe?Źródło: www.fakro.pl
d1v88pp
d1v88pp
Wybór okien może przysporzyć wiele problemów. Z jednej strony mogą podobać nam się okna drewniane, które wyglądają bardzo naturalnie, a z drugiej strony rozważamy możliwość wstawienia okien PCV, które choć mniej urokliwe, są tańsze i bardziej popularne. Podpowiadamy czym powinniśmy się kierować podczas kupowania okien.

Okna drewniane - gwarancja komfortu i długiej przydatności

Okna drewniane mają swój urok. Ich naturalny wygląd dobrze wpisuje się niemal w każdy styl domu czy mieszkania, które dzięki nim zyskują okazały i przytulny charakter. Oprócz strony wizualnej, okna te mają szereg zalet związanych z ich funkcjonalnością. Po pierwsze są naturalnym regulatorem wilgoci w budynku – w zależności od okoliczności pochłaniają jej nadmiar lub oddają go do wewnątrz. Dzięki niskiemu przewodnictwu ciepła, przez drewniane okna nie ucieka ciepło, a zimne powietrze z zewnątrz nie przenika do środka. Ponieważ są wykonane z ekologicznego materiału są przyjazne środowisku, także w trakcie ewentualnego pożaru, gdy nie wytwarzają szkodliwych substancji. Ponieważ drewno to niezwykle solidna konstrukcja, a sposób klejenia okien drewnianych jest niezawodny, okna nie poddają się zniszczeniu. Nie ma więc mowy o wypaczeniu okna czy innych uszkodzeniach przy prawidłowym ich użytkowaniu. Drewno jest wdzięcznym materiałem, z jednej strony lekkim, a z drugiej tak odpornym. Producenci drewnianych okien
zapewniają, że dobrze eksploatowane okno, może przetrwać nawet sto lat bez potrzeby wymiany. Drewniane okna są produkowane z rozmaitego drewna – mniej lub bardziej egzotycznego. Dodatkowo można je malować na dowolny kolor, co sprawia, że można je dopasować do każdej elewacji budynku. Jeśli chodzi o wady okien drewnianych, jedną z nich na pewno jest wysoka cena. Warto jednak wziąć ją pod uwagę w odniesieniu do jakości okna, które znacznie wyprzedza tańsze plastikowe. Dla niektórych wadą może też wydać się zalecenie producentów, które nakazuje użytkownikom regularne konserwowanie ram okiennych – szczególnie od zewnętrznej strony, nawet dwa razy w roku. By okna zachowały jak najdłużej swój piękny wygląd i nie ulegały mechanicznym uszkodzeniom, trzeba je raz na kilka lat zeszlifować i pomalować.

Okna plastikowe – szczelność ponad wszystko

Jeśli zależy nam na oszczędności, a jednocześnie nie mamy wysokich wymagań odnośnie wyglądu okna, warto zastanowić się nad kupnem okien PCV. Są one znacznie tańsze od okien drewnianych, głównie ze względu na materiał, z którego są wykonane. Wygodne jest to, że nie wymagają konserwacji i odświeżania, choć okres ich przydatności jest znacznie krótszy niż w przypadku drewnianych ram (około 30 lat). Producenci okien plastikowych podkreślają ich wysoką szczelność, ale nie do końca możemy tu mówić o zalecie. Zbytnia szczelność okna może być niebezpieczna dla właściwego działania systemu wentylacji w pomieszczeniach. Brak ruchu i wymiany powietrza może powodować kłopoty związane z nieprawidłowym ciągiem kominowym, a także z odpowiednim poziomem wilgotności (skraplająca się para wodna na szybach). By okna plastikowe spełniały swoją funkcję, tak jak należy – nie mogą być zamykane szczelnie i powinny posiadać tzw. nawiewniki, które umożliwiają nawiewanie do pomieszczeń powietrza z zewnątrz, które zapewnia właściwą
cyrkulację wewnątrz. Okna plastikowe, z racji konstrukcji, są cięższe od drewnianych, ale też są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne – anomalie pogodowe, grzyby i owady. Wiele zależy od montażu okna, bo jeśli będzie on źle wykonany – może przyczynić się do zniszczenia okna (np. pęknięcia szyb lub ram). Okna PCV trudno zaliczyć do ekologicznych, choć producenci zapewniają, że plastik jest potem ponownie przetwarzany i nie zanieczyszcza środowiska. Minusem może być też fakt, ze oferta kolorystyczna okien PCV nie jest tak duża, jak w przypadku drewna, a podczas eksploatacji okien, nie można sobie zmienić ich koloru. Jedyną możliwością zmiany wyglądu – jest całkowita wymiana okien na nowe.

Wybierając okna – drewniane lub plastikowe, trzeba pamiętać, by kupować je od sprawdzonego producenta, posiadającego odpowiednie atesty. Dobrze też powierzyć montaż okien fachowcom, którzy właściwie osadzą okna. Należy również sumiennie stosować się do zaleceń producenta odnośnie eksploatacji i konserwacji, gdyż to wszystko dopiero zagwarantuje nam wieloletnie i bezproblemowe użytkowanie.

d1v88pp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v88pp