Trwa ładowanie...

Okna dachowe we współczesnej architekturze

Dzięki modzie na okna dachowe niejeden ciemny składzik na strychu zamienił się w dodatkowy, w pełni funkcjonalny pokój. Ale okna dachowe mają we współczesnych domach więcej zastosowań, mogą zamienić się w balkon albo przeszklony narożnik.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Okna dachowe we współczesnej architekturzeŹródło: Shutterstock.com
dhco9cp
dhco9cp

Dużo światła

To najlepszy sposób na doświetlenie pomieszczeń na poddaszu. Wprowadzają do wnętrza dużo naturalnego światła, tak cenionego we współczesnej architekturze. W dodatku niezależnie od tego, jak gęsta jest okoliczna zabudowa, przechodnie ani sąsiedzi nie będą przez nie zaglądać do mieszkania. Umożliwiają też uproszczenie konstrukcji dachu, czyli krótko mówiąc – można dzięki nim zaoszczędzić. Dach z oknami połaciowymi jest sporo tańszy niż z lukarnami, które nie tylko są bardziej skomplikowane, ale również mocno ingerują w linię dachu, obciążają go wizualnie. W dodatku lukarna ze względu na swoją budowę wpuszcza do pomieszczenia mniej światła.

Jaki rodzaj

Okna połaciowe różnią się m.in. sposobem otwierania. Można wybrać proste i tanie okna obrotowe, także w nieco droższym wariancie wysokoosiowym z siłownikami, okna uchylne albo uniwersalne okna uchylno-obrotowe. W sprzedaży są też dostępne okna rozwieralne, służące jako wyjście na dach, a także duże okna balkonowe z górnym i dolnym skrzydłem. Te ostatnie po otwarciu zmieniają się w mały balkon, w którym wysunięta dolna część służy jako balustrada. Innym interesującym wariantem jest tzw. zespolenie kolankowe, w którym okno dachowe i fasadowe stykają się, tworząc przeszklony narożnik.

Klimatyczne poddasze

Do wyboru jest więc wiele typów, co ułatwia architektom aranżowanie pomieszczeń, np. adaptację strychów i poddaszy na pomieszczenia mieszkalne. Takie nietypowe przestrzenie często przez swoje ograniczenia inspirują do szukania oryginalnych i bardzo ciekawych rozwiązań. Powstają wyjątkowe wnętrza, z antresolami, galeriami, nietypowym rozkładem. Także w nieco skromniejszych wnętrzach okna połaciowe odgrywają ważną rolę, pomagając zamienić ciemny składzik np. w przytulny pokoik dla dziecka. Odpowiednio usytuowane oświetlają klatki schodowe, hole i inne pomieszczenia położone w głębi domu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Łyżka dziegciu

Przy wszystkich swoich zaletach okna dachowe mają również wady. Przede wszystkim żeby dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być zamontowane przez specjalistów. Niedoświadczona ekipa może popełnić błędy i w rezultacie okno będzie przeciekać albo powodować straty ciepła. Poprawnie wykonana izolacja i szczelny kołnierz paroprzepuszczalny to podstawa. Ale równie ważne jest przemyślane usytuowanie okien. Jeśli będą zbyt wysoko, może nam być trudno je umyć.

dhco9cp

Trzeba też pamiętać, że wpuszczają do mieszkania nie tylko światło, ale i ciepło. Warto zaopatrzyć je w rolety wewnętrzne albo zewnętrzne, by w gorące dni lata móc osłonić szyby i ograniczyć nagrzewanie. Ważny jest też współczynnik przenikania ciepła dla całego okna.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dhco9cp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhco9cp