Trwa ładowanie...
24-06-2013 17:02

Okiennice domów letniskowych - jakie wybrać?

Okiennice domów letniskowych - jakie wybrać?Źródło: shutterstock.com
d1v6imm
d1v6imm

Ze względu na sezonowy charakter domku letniskowego, okiennice to raczej konieczność. A to głównie z uwagi na bezpieczeństwo. Nie da się jednak ukryć, że okiennice (szczególnie te drewniane), dodają domkowi pewnego uroku i ocieplają jego wizerunek. Pozostaje tylko pytanie: jakie okiennice będą najlepsze?

Po latach niebytu, okiennice znów wracają do łask. Nic dziwnego: lista ich zalet jest dosyć długa. Dobrze przygotowane chronią przed włamaniem, wścibskim okiem sąsiada, a w upalne dni także przed nadmiernym słońcem. W końcu to ich podstawowa i najbardziej pierwotna funkcja.

Ochrona przed słońcem
To pierwotna, ale dziś raczej wtórna funkcja. W obecnych czasach ważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa i funkcja dekoracyjna. Jeżeli chcemy, by ochrona przed słońcem była priorytetowym zadaniem naszych okiennic, warto rozważyć zakup tych ażurowych. Pozwalają one na regulację wpadającego do środka światła. Przy okazji bardzo ładnie wyglądają.

Element dekoracyjny na okiennicach
Niezwykle dekoracyjne mogą być zarówno okiennice ażurowe, jak i zupełnie proste (pełne). Te ostatnie mogą mieć wzór np., wyrzeźbienie. Z tym jednak warto być ostrożnym, bo im więcej zagłębień i żłobień, tym okiennica jest trudniejsza w konserwacji. Jeżeli zależy nam na dekoracyjnej funkcji okiennic, może warto postawić na kolor np. błękit - wzorem okiennic umieszczanych na urokliwych domkach Europy Południowej. Można też pójść o krok dalej i rozważyć kupno samych atrap okiennic. Są równie urokliwe i nie tak uciążliwe w użytkowaniu jak tradycyjne okiennice. Niestety, oprócz dekoracyjnej, nie spełniają żadnej inne funkcji.

Rodzaje okiennic: drewniane czy plastikowe

  • Drewniane: póki co są najbardziej popularne. Są stosunkowo wytrzymałe, ale wymagają dogłębnej impregnacji. Najmniejsze nawet wypaczenie może sprawić, że okiennicy nie da się prawidłowo użytkować.
  • Plastikowe PCV: są bardziej wytrzymałe i trwalsze od drewnianych, nie wymagają konserwacji. Kontrowersyjna jest natomiast ich estetyka.
  • Ażurowe: mogą być zarówno drewniane jak i plastikowe. Nie są to okiennice pełne. Mają budowę szczebelkową. Pomijając fakt braku bezpieczeństwa, okiennice te nie są polecane w naszym klimacie, bo nie chronią przed zimnem.
d1v6imm

Podziału okiennic możemy dokonać także ze względu na ich budowę: ramowe, gdzie konstrukcja opiera się na ramie i modułowe z małych deseczek, stylizowane na wiejskie.

Okiennice z funkcją antywłamaniową: na co zwrócić uwagę
Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie domku letniskowego, warto więcej uwagi poświęcić antywłamaniowej funkcji okiennic. A tu kluczowe znaczenie mają okucia, czyli tak naprawdę cała konstrukcja, która okiennicę podtrzymuje. Ważne jest miejsce, w którym okiennice są przytwierdzone i ich stabilizacja. Mogą być mocowane do ościeżnicy bocznej albo do ściany. I to ta ostatnia propozycja jest bardziej polecana w przypadku, gdy zależy nam na bezpieczeństwie. Koniecznie pomyślmy też o zamontowaniu specjalnego pręta do ryglowania okiennic.

d1v6imm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v6imm