Trwa ładowanie...
d3fjw58

Ogrzewanie ścienne - dom bez grzejników

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ogrzewanie ścienne - dom bez grzejników
(Purmo)
d3fjw58

Wodne ogrzewanie ścienne – niegdyś niedoceniane, obecnie cieszy się rosnącą popularnością. Może ono pełnić funkcję wyłącznego systemu ogrzewania lub wspomagać ogrzewanie podłogowe. Wielość korzyści wynikających z jego użytkowania przemawia do coraz większego grona inwestorów.

Wodne ogrzewanie ścienne to rozwiązanie, które znajduje zastosowanie m.in. w budynkach zabytkowych, gdzie niemożliwa jest instalacja ogrzewania podłogowego z powodu cennych posadzek, jak również w pomieszczeniach, w których podgrzewanie innych powierzchni byłoby szkodliwe, ale także w przypadku, gdy ogrzewanie podłogowe nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło.

Zalety wodnego ogrzewania ściennego

d3fjw58

Jedną z podstawowych zalet wodnego ogrzewania ściennego jest fakt, że system pozostaje całkowicie niewidoczny dla oka. W połączeniu z ogrzewaniem podłogowym jest on w stanie zapewnić ciepło nawet w dużych i otwartych przestrzeniach, pozwalając jednocześnie zrezygnować z montażu dodatkowych grzejników na ścianach. Dzięki dużej powierzchni grzewczej system zapewnia komfort cieplny i pozwala znacząco zaoszczędzić na eksploatacji z uwagi na niską temperaturę zasilania (ok. 40-45oC). Decydując się na ogrzewanie ścienne, nie trzeba rezygnować z drewnianego parkietu czy grubych, eleganckich dywanów jak w przypadku ogrzewania podłogowego, a przy tym przestają się liczyć ograniczenia w kwestii aranżacji przestrzeni.

Ogrzewanie takie zastosowane na ścianie zewnętrznej niweluje dyskomfort i uczucie chłodu, tworząc „aktywną izolację”. Co więcej, system ma mniejszą bezwładność niż podłogówka, ponieważ jest przykryty cienką warstwą tynku (zazwyczaj ok. 1 cm) i może osiągać wyższe temperatury powierzchni (nawet do 35oC) bez niekorzystnego wpływu na samopoczucie osób przybywających w pomieszczeniu.

Wodne ogrzewanie ścienne: montaż i sterowanie

Rury montuje się na surowej ścianie za pomocą listew łączonych na zatrzask, a następnie pokrywa warstwą tynku. Listwy przystosowane są do montażu rur o średnicach 14, 16 i 17 mm. Przed montażem ogrzewania ściennego warto się również dokładnie zastanowić, w którym miejscu zabudować ścianę, a następnie wykluczyć ją z orurowania. Gotowej ściany nie powinno się także pokrywać materiałami o właściwościach termoizolacyjnych (takimi jak drewno, korek czy pianka) ani nawiercać, ryzykując uszkodzenie rur grzewczych znajdujących się pod tynkiem.

d3fjw58

Sterowanie systemem polega na indywidualnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach przez zamontowane na ścianach termostaty. Ogrzewanie ścienne można również wykorzystać jako system chłodzenia budynku w okresie letnim - wystarczy zastosować pompę ciepła z modułem chłodzenia lub wytwornicę wody lodowej oraz specjalny system sterowania i regulacji. W ten sposób dodatkowo zmniejszymy koszty inwestycyjne, wykorzystując jedną instalację do ogrzewania w okresie jesienno-zimowym i chłodzenia w okresie letnim.

Materiał powstał przy współpracy z Purmo

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d3fjw58

d3fjw58
d3fjw58