Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
30-06-2015 14:39

Ogrzewanie domu gazem - co warto wiedzieć?

Gaz ziemny jest powszechnie wykorzystywany do ogrzewania i gotowania, zwłaszcza w mieszkaniach i domach. Niemniej wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z niego, można alternatywnie zastosować równie wygodne dla użytkownika rozwiązanie – instalację zbiornikową na gaz płynny.

Ogrzewanie domu gazem - co warto wiedzieć?Źródło: AmeriGas
d1p0vmp
d1p0vmp

Gaz ziemny jest powszechnie wykorzystywany do ogrzewania i gotowania, zwłaszcza w mieszkaniach i domach. Niemniej wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z niego, można alternatywnie zastosować równie wygodne dla użytkownika rozwiązanie – instalację zbiornikową na gaz płynny.

Nowoczesne systemy ogrzewania domów gazem płynnym zyskują na popularności, głównie z uwagi na redukcję kosztów, ekologiczność rozwiązania i komfort. Ogrzewanie gazem płynnym jest bezpieczne, wydajne i niezawodne, co przemawia za zastosowaniem takiego systemu w domu.

Instalacja własna czy w dzierżawę?

Decydując się na instalację zbiornikową na gaz płynny, możemy sami zakupić zbiornik lub zdecydować się na jego dzierżawę. W pierwszym przypadku będziemy musieli zająć się osobiście wszelkimi formalnościami: pozwoleniami, dozorem Urzędu Technicznego, serwisowaniem i szukaniem dostawcy gazu. Na początek będziemy także zmuszeni wydać kilka tysięcy złotych na wykonanie instalacji. Dzierżawa zbiornika to rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze, ponieważ wszelkie formalności bierze na siebie firma, która dostarcza zbiornik i gaz, załatwia sprawy w urzędach i dba o właściwe działanie instalacji. W przypadku dzierżawy nie ponosimy kosztu instalacji – najczęściej można skorzystać z promocyjnej ceny na instalację za symboliczną opłatą. Wówczas wartość montażu i dzierżawy zbiornika mamy wliczone w cenę gazu od dostawcy.

Bezpieczeństwo użytkowania

Gaz płynny - LPG - jest bezpieczny w zastosowaniu w każdych warunkach, o ile na bieżąco serwisujemy i dokonujemy przeglądów instalacji zbiornikowych. Regularne przeglądy mają wpływ na wydajność i bezproblemowe działanie całej instalacji. Oprócz tego nie warto kierować się jedynie najniższą ceną gazu płynnego - wybór renomowanego dostawcy gazu płynnego pozwoli uniknąć ewentualnej awarii kotła lub potencjalnego niebezpieczeństwa.

Czystość i ekologia

Ogrzewanie gazem płynnym nie oddziałuje negatywnie na stan środowiska naturalnego. Biorąc pod uwagę wymogi ekologii, powinniśmy wybierać źródła energii grzewczej, które są jak najbardziej przyjazne dla otaczającej nas przyrody. LPG spala się całkowicie, bez pozostałości i sadzy czy pyłu lub popiołu. Dodatkowo jest to gaz nietoksyczny, o niskiej emisji spalin, zwłaszcza w zestawieniu z paliwami kopalnymi innego rodzaju. Spalając gaz płynny w kotłach, przyczyniamy się do wydzielania do atmosfery znacznie mniej szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla, niż przy oleju opałowym i węglu. LPG nie stanowi zagrożenia dla wód gruntowych i gleby, dlatego można go wykorzystywać na obszarach chronionych.

d1p0vmp

Kocioł przeznaczony do spalania gazu jest niekłopotliwy w użytkowaniu, a w jego sąsiedztwie nie powstają żadne zanieczyszczenia. Dzięki temu nie trzeba wygospodarowywać dla niego kotłowni, a można go umieścić w pomieszczeniach typowo użytkowych. Nie istnieje również potrzeba organizowania magazynu opału.

Oszczędności

Kwestie finansowe mają niebagatelne znaczenie dla użytkowników wybierających ogrzewanie gazem płynnym. Mimo że ceny gazu w porównaniu z drewnem czy węglem wydają się wyższe, ogólne koszty eksploatacji instalacji na gaz płynny są korzystniejsze dla domowników. Kotły gazowe są czyste i bezobsługowe, zaś różne systemy opłat stosowane przez firmy dostarczające gaz płynny pozwalają na najbardziej efektywne zarządzanie kosztami energii w gospodarstwie domowym. Najkorzystniejsze pod względem finansowym będzie wydzierżawienie zbiornika z gazem od wyspecjalizowanej firmy, dzięki czemu użytkownik otrzyma projekt instalacji, a firma załatwi za niego wszelkie formalności związane z wykonaniem instalacji, wraz z odbiorem technicznym. Jeśli będziemy mieli możliwość przejść na gaz ziemny, dzierżawca odbiera zbiornik, a my nie musimy martwić się o jego demontaż czy szukać na niego kupca, aby odzyskać chociaż część pieniędzy, które za niego zapłaciliśmy.

Komfort użycia instalacji z gazem płynnym

Jedną z głównych zalet instalacji ogrzewania centralnego z wykorzystaniem gazu płynnego jest to, że funkcjonuje ona całkowicie bezobsługowo. Nie trzeba dorzucać materiału opałowego, czyścić pieca ani wynosić popiołu. Gaz spala się całkowicie, nie pozostawiając nic po sobie.

Na rynku nie brakuje firm wykonujących instalacje albo dostarczających gaz. Jednak niewiele firm oferuje w pełni kompleksową obsługę: projekt, instalację, serwis i dostawy. Jedną z nich jest AmeriGas Polska, która dzierżawi zbiorniki z gazem, jednocześnie bez dodatkowych kosztów dokonuje wszelkich napraw, aby system ogrzewania działał bezawaryjnie, spełniając wymagania wyznaczone przez Urząd Dozoru Technicznego.

d1p0vmp

Wybierając metodę ogrzewania domu, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak bezpieczeństwo i komfort użytkowania czy ekonomiczność zastosowania danego rozwiązania.

Podsumowując, ogrzewanie gazem płynnym jest korzystne, ponieważ:

  • LPG jest paliwem czystym, ekologicznym, tanim, bezpiecznym i wydajnym,
  • zapewniając dobrą jakość gazu płynnego dla instalacji grzewczej, gwarantujemy jej bezawaryjne i bezobsługowe działanie,
  • korzystanie z oferty na dzierżawę zbiornika z gazem daje wygodę oraz oszczędność czasu i pieniędzy.
d1p0vmp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p0vmp