Trwa ładowanie...

Odkurzacz vs dywan. Jak sobie radzić?

Dywan potrzebuje szczególnej pielęgnacji, ale wybór odpowiedniego odkurzacza może być problemem. Nie wiesz, jak zabrać się za efektywne czyszczenie i odkurzanie? Zobacz poniższe wskazówki.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Odkurzacz vs dywan. Jak sobie radzić?Źródło: Shutterstock.com
dckbri3
dckbri3

Efektywne odkurzanie dywanów czasami może być trudniejsze niż myślimy. Bezpośredni wpływ na to ma rodzaj dywanu oraz długość włosia, która odgrywa ogromną rolę podczas sprzątania. Obecnie naprzeciw oczekiwaniom użytkowników wychodzą producenci odkurzaczy, którzy prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach. W sklepach można spotkać odkurzacze workowe, bezworkowe, bezprzewodowe, z dużą oraz mnóstwo innych - jak się w nich odnaleźć i na co zwrócić szczególną uwagę? Tego dowiesz się z artykułu, który przygotowaliśmy specjalnie dla ciebie.

Dywany mogą być małe i duże, o dłuższych lub krótszych włóknach, miękkie i sztywne. Każdy z nich jednak potrzebuje troski i cyklicznego dokładnego odkurzania. Bardzo ważne jest, by regularnie zapewniać naszemu dywanowi odkurzanie, by nie doprowadzić do nadmiernego zabrudzenia ani do zalegania zanieczyszczeń, co skutkować może chociażby rozwojem bakterii, pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu czy też uszkodzeniem jego struktury.

Przy poszukiwaniu odkurzacza do dywanów, oprócz tego, że delikatnością i zapobieganiem zniszczeniu dywanu, kierować powinniśmy się jakością i efektywnością odkurzania. Jak uzyskać wysokie poziomy tych wskaźników? Dzięki urządzeniu o wysokiej mocy ssania i dostosowanej do dywanów ssawce. Przez wzgląd na ograniczone możliwości tego rodzaju urządzeń, do dywanów nie poleca się odkurzaczy akumulatorowych. Najlepiej sprawdzą się cyklonowe, jednak bardziej zaawansowane modele workowe również poradzą sobie z oczyszczeniem włókien dywanu. Kluczowa będzie tu siła ssania oraz końcówka.

dckbri3

Dla maksymalizacji efektów poleca się połączenie dużej siły ssącej z turboszczotką lub elektroszczotką. Ta pierwsza działa z odkurzaczami bezworkowymi, drugą natomiast zamontować można do każdej rury każdego odkurzacza ze względu na niezależność działania. Zamontowane w nich obracające się wałki dodatkowo zgarniają i wychwytują kurz i brud, by odkurzanie odbywało się z jeszcze większą dokładnością. Szczotki takie szczególnie przydatne będą dla właścicieli zwierząt. Co jak co, ale pozbywanie się sierści z dywanów to nie lada wyzwanie. Efektów osiągniętych w wyniku połączenia dużej mocy ssania i przeznaczonej do dywanów szczotki nie osiągniemy w żaden inny sposób. By podwójnie zadbać o dywany w domu, sięgnąć możesz także po odkurzacz wodny, który pozwoli usunąć plamy z tego włochatego elementu wystroju, wypierze go i odświeży niewielkim kosztem. Przywrócenie świetności zaniedbanego dywanu wymaga o wiele więcej starań i zachodu, warto więc z wytrwałością dbać o niego już od pierwszych dni jego obecności w naszym domu.

Jeżeli mowa o mocno ssących odkurzaczach, wspomnieć należy o tych, w których zastosowano technologię cyklonową.

Wyjątkowo wysoką mocą ssania wykazują się odkurzacze bezworkowe. Dzięki unikalnemu połączeniu dużej mocy ssącej z technologią cyklonową dają wyjątkowo satysfakcjonujące efekty. Modele z wyższej półki cenowej są w stanie generować pokaźniejszą moc ssania przy niższej mocy silnika, co okazać się może ekonomiczne nie tylko ze względu na zaoszczędzony na sprzątaniu czas, ale też chociażby dzięki mniejszemu zużyciu energii. Nie będzie to raczej zbyt zauważalna oszczędność, szczególnie w krótkim okresie czasu. Jednakże patrząc całościowo w przyszłość, przez cały okres użytkowania urządzenia będzie to już jakaś kwota poparta dodatkowo ograniczeniem zużycia energii dobrym dla środowiska. Połączenie dużej mocy ssania z elektroszczotką zapewni ci podwójne rezultaty. Poza dużą siłą wciągania powietrza do wnętrza odkurzacza, na rzecz zbierania z podłogi zanieczyszczeń działać będą również ruchome elementy elektroszczotki, wyciągając je bezpośrednio nawet z dywanów i wykładzin. Niektóre modele bezworkowych odkurzaczy działają tak skutecznie, że czasem trudno oderwać szczotkę włączonego urządzenia od podłogi. Na szczęście od tego jest regulacja mocy ssania. Potrzebujesz najwyższej mocy? Nie czekaj dłużej i zainwestuj w mocno ssący odkurzacz cyklonowy.

Klasyczne workowe odkurzacze również nie wypadają najgorzej w rankingu mocy ssania. Ich nowe modele zdecydowanie mogą szczycić się sporą wydajnością i skutecznością wciągania kurzu i innych zabrudzeń z posadzek w naszych domach. Należy jednak pamiętać o jednym - z każdym zakończonym odkurzaniem moc ssania workowego urządzenia będzie spadać. Dlaczego tak się dzieje? Przez stopniowe wypełnianie się worka. Im więcej w nim zawartości, tym mniejszą siłę ssącą generować będzie odkurzacz. Dlatego tak ważne jest, by często opróżniać lub wymieniać worki, jeśli zależy nam na mocy i skuteczności sprzątania. Jeżeli częste kupowanie jednorazowych worków to dla ciebie spory wydatek, możesz zastąpić je workami wielorazowymi, które wystarczy opróżnić i uprać, by móc włożyć je do urządzenia po raz kolejny. Musisz jednak pamiętać, że ich właściwości filtrujące również kiedyś się kończą i po kilku takich czyszczeniach i tak konieczne będzie kupić nowy. Tutaj wybór należy do ciebie. Postaw na to, co dla ciebie bardziej wygodne, by maksymalnie spersonalizować sobie swój odkurzający sprzęt i nie denerwować się przy każdym jego użyciu.

dckbri3

Pamiętaj też, że przytkana rura czy jakiekolwiek inne nieprawidłowości w urządzeniu powodować będą spadek mocy, warto zatem przy zastanawiających objawach zrobić odkurzaczowi mały przegląd w celu odnalezienia przyczyny i zmaksymalizowania jego efektywności. Skoro masz już jakiś rodzaj odkurzacza, postaraj się, by wycisnąć z niego wszystko, co najlepsze.

Wyposaż swój dom w wielozadaniowe urządzenie, które usprawni sprzątanie każdej płaszczyzny, a w szczególności bardzo wymagających dywanów. Wybierz spośród odkurzaczy wyposażonych w dedykowane końcówki, a także dodatkowe ulepszenia, jak np. zwiększona moc ssania, która będzie znacznym ułatwieniem podczas sprzątania każdej powierzchni. Zdecyduj się na odkurzacz, który w pełni będzie dopasowany do twoich indywidualnych oczekiwań.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dckbri3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dckbri3