Trwa ładowanie...

Nie tylko chłodzenie

Nie tylko chłodzenieŹródło: shutterstock
d1v6imm
d1v6imm

Klimatyzator kojarzy nam się głównie z chłodzeniem, dlatego najbardziej pożądany staje się latem. Nowoczesna technologia pozwala nam jednak na użytkowanie tych urządzeń w różnych warunkach. Dzięki wyposażeniu klimatyzatorów w dodatkowe funkcje, staje się on urządzeniem, z którego będziemy mogli korzystać przez cały rok.

Klimatyzatory – zarówno te stacjonarne (montowane na stałe), jak i przenośne (z rurą) zostały stworzone głównie z myślą o zwiększeniu komfortu życia w trakcie upałów. Z tym wiązało się to, że zakupione urządzenie było eksploatowane jedynie sezonowo, co było pośrednią przyczyną mniejszego popytu na tego typu produkty. Zakup drogiego urządzenia, który miał służyć jedynie raz na jakiś czas dla wielu był nieopłacalny. Z upływem czasu i w miarę poszerzania oferty klimatyzatorów i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, producenci klimatyzacji zaczęli wzbogacać swoje urządzenia w dodatkowe funkcje, które mogły być wykorzystywane powszechnie – nie tylko latem. Dziś wiele klimatyzatorów – stacjonarnych i przenośnych nie służy jedynie do chłodzenia, dzięki kompleksowemu działaniu podnoszą komfort życia przez cały rok.

Klimatyzator z funkcją ogrzewania

Dzięki tej funkcji, klimatyzator pełni rolę grzejnika. Takie działanie klimatyzacji jest możliwe dzięki zastosowaniu w niej obustronnej pompy ciepła, której nie posiadają klimatyzatory starego typu (konwencjonalne). Ogrzewanie pomieszczeń przy użyciu klimatyzatora odbywa się poprzez tłoczenie do wnętrza ciepłego powietrza. To rozwiązanie znacznie tańsze od ogrzewania elektrycznego np. przy użyciu popularnych farelek, dlatego jest szczególnie pożądane w okresach, gdy w mieszkaniu lub domu nie działa jeszcze centralne ogrzewanie. Funkcja grzania ma jednak pewne ograniczenia. Wydajność urządzenia spada, gdy na zewnątrz panują zbyt niskie temperatury, dlatego podczas siarczystych mrozów może nie spełniać swojej funkcji w 100%.

Klimatyzator z funkcją osuszania

Ta funkcja urządzenia jest przydatna w szczególności wzmożonej wilgotności w pomieszczeniu, czyli latem. Umożliwia przywrócenie powietrzu znajdującemu się w naszym domu odpowiednich parametrów. Dzięki tej funkcji klimatyzator znacznie poprawia komfort życia. Dbając o odpowiedni poziom wilgotności, zapobiega m.in. powstawaniu grzybów i pleśni na ścianach, które mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Klimatyzator z funkcją nawilżania

Na rynku można znaleźć również klimatyzatory, które jednocześnie działają jak nawilżacze powietrza. Najpierw pobierają wilgoć z powietrza zewnętrznego po to, by oddać ją później (w zależności od potrzeb) do pomieszczenia.

d1v6imm

Klimatyzator z funkcją oczyszczania i jonizowania powietrza

Niektóre urządzenia posiadają możliwość filtracji powietrza, które jest w pomieszczeniu. Dzięki wbudowanym filtrom, klimatyzator potrafi skutecznie wyłapywać najpopularniejsze zanieczyszczenia takie jak np. pyłki czy kurz. Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają rozbudowany, wieloetapowy system filtrujący – wówczas usuwa on z powietrza również nieprzyjemne zapachy, alergeny, wirusy czy bakterie. Jego skuteczność oceniana jest nawet na 99%. Część urządzeń ma również wbudowany jonizator powietrza, który wspomaga oczyszczanie powietrza (sterylizuje je przy użyciu jonów), a także działa na polepszenie naszego samopoczucia. Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza sprawdza się w szczególności w domach, w których mieszkają alergicy.

d1v6imm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v6imm