Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
elewacje zewnętrzne
23-10-2013 12:14

Mostki termiczne - jak ich uniknąć?

Mostki termiczne - słabo zaizolowane miejsca, przez które ucieka z domu ciepło - powstają często wskutek błędów popełnianych na etapie ocieplenia domu. Sprawdź, jak wyeliminować mostki termiczne, które przekładają się także na stan domowego budżetu.

Mostki termiczne - jak ich uniknąć?Źródło: Rockwool
d4ecbxv
d4ecbxv

Mostki termiczne - słabo zaizolowane miejsca, przez które ucieka z domu ciepło - powstają często wskutek błędów popełnianych na etapie ocieplenia domu. Sprawdź, jak wyeliminować mostki termiczne, które przekładają się także na stan domowego budżetu.

Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego, o czym dowiadujemy się już w szkole podstawowej. Obserwując pogodę na przestrzeni ostatnich lat, można jednak odnieść wrażenie, że to czysto akademicka teoria. Bezśnieżna i łagodna zima, lodowata wiosna, kapryśne lato – każdy scenariusz jest prawdopodobny. Co zrobić, jeśli temperatura w domu zmienia się równie dynamicznie jak aura za oknem? Wpływ na to mają między innymi tzw. mostki termiczne, które można wyeliminować.

Skąd się biorą mostki termiczne?

W odróżnieniu od sytuacji na zewnątrz temperatura w domu powinna być stabilna i przewidywalna. Odpowiednia izolacja (np. wg Standardu ROCKWOOL) zapewnia minimalną utratę ciepła. Niestety słuszne skądinąd założenie często mija się z praktyką. Problemem najczęściej nie jest sam materiał ociepleniowy, lecz jego niepoprawne zamontowanie oraz właściwa grubość. Błędy wykonawcze czy projektowe mogą bowiem prowadzić do powstawania miejsc ucieczki ciepła.

Czym jest mostek termiczny?

Mostki termiczne to miejsca w przegrodach zewnętrznych domu, które mają gorszą izolacyjność termiczną niż sąsiadujące z nimi powierzchnie. Stają się przez to miejscami, przez które tracimy więcej ciepła. Co więcej, mostki termiczne mogą powodować w swej okolicy zawilgocenie wnętrza domu czy tworzenie się pleśni.

Mostki powstają przy braku szczelności w ociepleniu domu, wszelkich węzłach konstrukcyjnych, połączeniach płyt fundamentowych ze ścianami zewnętrznymi, ścian z dachem, miejscach osadzania drzwi i okien czy na nieszczelnościach izolacji.

d4ecbxv

Gdzie zlokalizowane są mostki termiczne?

Wskazówką co do lokalizacji mostków termicznych jest wykraplanie się w ich miejscach pary wodnej i rozwój pleśni. Jednak o wiele lepiej zadziałać wcześniej, nie czekając na pojawienie się tego rodzaju objawów. Sprawdzoną i profesjonalną metodą są zdjęcia termowizyjne elewacji. Temperatury są na nich przedstawione za pomocą kolorów: od ciemnoniebieskiego, przez odcienie czerwieni aż do białości.

Jeśli na zdjęciu termowizyjnym dostrzeżemy punkty na ścianach wyłamujące się kolorystycznie z tła, mamy prawo podejrzewać, że właśnie w tym miejscu występują mostki. Termogramy najlepiej wykonywać w momencie największych różnic między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz budynku. Taka usługa jest jednorazowa i kosztuje zwykle do kilkuset złotych. Wydatek może się szybko zwrócić dzięki oszczędnościom – w zależności od pory i pogody - na ogrzewaniu lub klimatyzacji.

Druga warstwa izolacji termicznej

Mostki termiczne eliminuje się poprzez uzupełnienie ciągłości izolacji cieplnej domu. Z pozoru łatwe zadanie potrafi jednak przysporzyć kłopotów, dlatego najlepiej zwrócić się w tej sprawie do profesjonalistów. – Jednym z najpopularniejszych sposobów usunięcia mostków termicznych jest położenie drugiej warstwy izolacji na pierwszej, zamontowanej wadliwie. Kilka dodatkowych centymetrów znacznie poprawi efektywność energetyczną domu, podnosząc komfort i obniżając przyszłe rachunki – wyjaśnia Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny ROCKWOOL.

d4ecbxv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ecbxv