Trwa ładowanie...
dinyyh7
Informacja prasowa
rynny

Montaż rynien - jak uniknąć błędów?

System rynnowy to nieodłączny element każdego domu - chroni całą konstrukcję przed niszczącym działaniem spływającego z dachu deszczu i osuwającego się śniegu. Mimo że jego montaż nie jest trudny, możliwości popełnienia błędów jest sporo. Ich konsekwencje są zaś poważne – od zniszczonego po zimie orynnowania, po przeciekające, a nawet całkowicie zarwane pokrycie dachowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Montaż rynien - jak uniknąć błędów?
(Galeco)
dinyyh7

System rynnowy to nieodłączny element każdego domu - chroni całą konstrukcję przed niszczącym działaniem spływającego z dachu deszczu i osuwającego się śniegu. Mimo że jego montaż nie jest trudny, możliwości popełnienia błędów jest sporo. Ich konsekwencje są zaś poważne – od zniszczonego po zimie orynnowania, po przeciekające, a nawet całkowicie zarwane pokrycie dachowe.

Dobrze dobrane i zamontowanie orynnowanie, zbierając wodę opadową z połaci dachu i odprowadzając ją rurami spustowymi poza bryłę, pomaga zachować dach, elewację i całą konstrukcję domu w dobrej kondycji przez wiele lat, a jednocześnie stanowi jego efektowne wykończenie. W zależności od przyjętego rozwiązania odprowadzona woda wsiąka w grunt lub trafia do zbiornika na deszczówkę, studni chłonnej lub kanalizacji. By system rynnowy mógł skutecznie chronić dom przed zawilgoceniem, musi być jednak całkowicie szczelny i poprawnie zamontowany. Niestety, o błędach często dowiadujemy się dopiero w sytuacji, gdy orynnowanie zaczyna zawodzić, a wtedy koszty naprawy powstałych usterek mogą być już zatrważające.

Chcesz uniknąć podobnych problemów? Dowiedz się, jakie błędy najczęściej popełnia się podczas montażu systemu odwodnienia dachu.

dinyyh7

Błędy w montażu rynien: nieuwzględnienie ruchów termicznych materiału

Wszystkie systemy rynnowe, niezależnie czy wykonane ze stali, czy PCW, nieustannie poddawane są działaniu czynników atmosferycznych. Ruchy termiczne spowodowane wahaniami temperatury otoczenia dotyczą głównie długich elementów systemu, takich jak rynny i rury spustowe. W czasie zimna ulegają one skróceniu, przy wzroście temperatury się rozszerzają. Producenci orynnowania starają się minimalizować skutki termicznej rozszerzalności tworzywa, udoskonalając je i stosując kompensujące rozwiązania technicznie (łączenia rynien ze złączkami, złączki kompensacyjne), podają wskazówki dotyczące ilości i sposobu wykonywania punktów stałych itp.

Większość producentów zaleca mocowanie systemów rynnowych tylko wtedy, gdy na dworze panuje dodatnia temperatura, najlepiej powyżej 5 stopni. Mimo to zawsze należy pamiętać, by rynna nie była trwale połączona z żadnym z elementów systemu, dzięki czemu będzie on mógł pracować, tzn. rozszerzać się i kurczyć.

Błędy w montażu rynien: zła wysokość

dinyyh7

Każda rynna, niezależnie od rodzaju i tworzywa, z jakiego jest wykonana, powinna być zainstalowana na odpowiedniej wysokości względem połaci dachowej. Prawidłowo zamontowany system rynnowy powinien wystawać poza zakończenie pokrycia dachu co najmniej połową szerokości, a linia przedłużająca płaszczyznę dachu powinna przechodzić ok. 1-2 cm nad rynną. Umożliwi to spływającej z dachu wodzie bezproblemowe trafianie bezpośrednio do rynny, nawet podczas intensywnych opadów.

Niewłaściwe jest zamontowanie rynny zarówno zbyt nisko, jak i zbyt wysoko, szczególnie na dachach spadzistych, w rejonach o dużych opadach śniegu. Rynna nie może w tym przypadku wystawać poza linię będącą przedłużeniem dachu, bowiem w takiej sytuacji staje się jedynym oparciem dla zalegającego na dachu śniegu, co w czasie dużych opadów niejednokrotnie skutkuje oberwaniem haków, a nawet samej rynny.

celu osłonięcia rynien przed gromadzącym się śniegiem warto zastosować na dachu płotki przeciwśniegowe, tzw. śniegołapy. W przypadku wyjątkowo obfitych opadów niezbędne może okazać się mechaniczne usuwanie śniegu z połaci dachu.

*Błędy w montażu rynien: brak staranności *

dinyyh7

Wybierając orynnowanie, zwróć uwagę, aby jego trwałość była zbliżona do trwałości pokrycia dachowego. W czasie montażu należy mieć na uwadze, by poszczególne części systemu były czyste, równo docięte i pozbawione uszkodzeń mechanicznych. Nie wolno także zapominać o precyzyjnym wyznaczeniu spadków rynien, zapewnieniu podparcia mocowania hakiem lub uchem montażowym dla wszelkich połączeń oraz, w przypadku rynien stalowych, zastosowaniu silikonu dekarskiego na łączeniach.

Chcąc cieszyć się przez wiele lat bezawaryjnym użytkowaniem orynnowania, warto się zdecydować na produkty dobrej jakości od uznanych producentów oraz przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcji montażu danego systemu. Mimo znacznych podobieństw zwykle różnią się one między sobą, a czasem pozornie błahe detale, z punktu widzenia ich funkcjonalności, stanowią źródło późniejszych problemów. Ważne jest więc, by montując dany system po raz pierwszy, nie opierać się jedynie na doświadczeniu, lecz uważnie przeczytać instrukcję i skrupulatnie przestrzegać wszystkich zawartych w niej wytycznych, wskazówek i rad – zauważa Michał Gryszówka, starszy specjalista ds. rozwoju produktu Galeco. Jest to szczególnie istotne przy łączeniu rynien z łukami, odpływami i łącznikami, które stanowią najbardziej newralgiczne miejsca instalacji oraz przy mocowaniu niestandardowych elementów systemu.

Mówi się, że miarą klasy systemu rynnowego, obok materiałów i zastosowanych rozwiązań technicznych, jest jego odporność na błędy montażowe. Właściwe parametry poszczególnych elementów orynnowania oraz odpowiednia estetyka i jakość tworzywa, z jakiego są wykonane, to czynniki, które mogą zapewnić satysfakcję zarówno wykonawcom, jak i inwestorom. Kluczowy jednak pozostaje prawidłowy montaż systemu, dlatego do jego zamocowania warto zatrudnić profesjonalistów, a w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości skonsultować się z producentem orynnowania.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


dinyyh7

dinyyh7
dinyyh7