Trwa ładowanie...

Meble i wykładzina jak nowe. Sposoby na wywabianie uporczywych plam

Czekolada, wino, kawa – uwielbiamy ich smak, ale pozostałości na dywanie i kanapie już niekoniecznie. Na szczęście są na to sposoby. Radzimy, jak ekspresowo wywabić trudne plamy z wykładziny i mebli tapicerowanych.

Wywabienie niektórych plam może być bardzo problematyczneWywabienie niektórych plam może być bardzo problematyczneŹródło: Adobe Stock
d4g7zeo
d4g7zeo

Niech podniesie rękę ten, kto choć raz nie wylał czerwonego wina na tapicerkę. W trakcie wieczornej imprezy wystarczy chwila nieuwagi, by zawartość kieliszka znalazła się na dywanie lub kanapie. Aby pozbyć się zabrudzenia, najlepszym sposobem jest… szybka reakcja. Nie czekajmy, aż plama wsiąknie na dobre, bo potem będzie ją znacznie trudniej usunąć. Jak najszybciej odsączmy ją papierowym ręcznikiem. Pozwoli to uniknąć trwałego wniknięcia barwnika w tkaninę. Jeśli jednak coś umknęło naszej uwadze i zobaczyliśmy ślady dopiero następnego dnia, koniecznie trzeba sięgnąć po odpowiednie środki. Jakie?

Naturalne metody usuwania plam

To nie żadne odkrycie, ale jeśli szukamy taniego, skutecznego i ekologicznego sposobu, wybierzmy sodę oczyszczoną. Charakteryzuje się ona bardzo wysoką skutecznością, ponieważ ma lekkie właściwości żrące, a także spulchniające. Dzięki temu można z niej robić papkę, która w pewnym sensie "rozpuszcza" mocne zabrudzenia. Wystarczy nasypać odrobinę sody na wilgotną gąbkę i wyszorować plamę – zniknie nie tylko brud, ale i nieprzyjemny zapach. Szukamy innej metody? Wypróbujmy sól z cytryną lub mąkę ziemniaczaną. Ciekawym środkiem czyszczącym okazuje się także krem do golenia – potrafi usunąć nawet plamy z fluidu i atramentu. Nałóżmy go na brudną powierzchnię i zmyjmy po 15 minutach.

Profesjonalne środki chemiczne

Zaletą gotowych preparatów do czyszczenia jest to, że zawierają niejonowe środki powierzchniowo czynne. Są one nie tylko skuteczne w usuwaniu plam i brudu, ale wykazują też silne właściwości bakteriobójcze. Minusem jest jednak to, że mogą być szkodliwe dla środowiska. Na szczęście to nie koniec możliwości. Do czyszczenia dywanów, wykładzin i tapicerek warto wykorzystać koncentrat – na rynku mamy płyny, które zawierają nowoczesne substancje ograniczające możliwość ponownego zabrudzenia. Dzięki temu, po zakończeniu prania nie trzeba dodatkowo płukać powierzchni czystą wodą. Aby usunąć ślady po winie, kawie czy herbacie, użyjmy roztworu o mocniejszym stężeniu i wydłużmy czas działania preparatu rozprowadzonego na tkaninie.

Odkurzacze piorąco-czyszczące

Czasami jedynym sposobem na to, by kanapa czy dywan znów wyglądały jak nowe, jest odświeżenie ich za pomocą odkurzacza piorącego. Takie sprzęty nie tylko usuwają głęboko znajdujący się brud i roztocza, ale przede wszystkim posiadają dwa różne węże do pracy na sucho i na mokro. Kolejną zaletą jest potężna siła ssąca, która dosłownie "zdejmuje" plamy z tkaniny. W przeciwieństwie do mopów parowych, takie urządzenia piorący mają oddzielne zbiorniki na brudną i czystą wodę. Pobierana jest ona z detergentem, po czym specjalna szczotka usuwa zanieczyszczenia, które następnie wsysane są do specjalnego pojemnika. Odkurzacze piorące wyposażone są zazwyczaj w dwa węże przeznaczone do pracy na mokro i na sucho. Za sprawą dyfuzora woda rozprowadzana jest równomiernie bez nadmiernego moczenia powierzchni, a my nie musimy długo czekać aż tkanina wyschnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4g7zeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g7zeo