Trwa ładowanie...

Lodówki dla rodziny. Kompaktowe, przystępne cenowo i bardzo pojemne

Lodówka, kuchenka, zmywarka i pralka to jedne z najważniejszych urządzeń domowych. Warto zatem wybrać takie, które będą spełniały nasze oczekiwania. Tym razem przyjrzymy się bliżej lodówkom i sprawdzimy, jakie czynniki wziąć pod uwagę.

Lodówki dla rodziny. Kompaktowe, przystępne cenowo i bardzo pojemneŹródło: Adobe Stock
d3oozqr
d3oozqr

Standardowa pojemność lodówki dla jednej osoby to 120 litrów. Jeśli chcemy wziąć pod uwagę potrzeby większej rodziny, musimy dodać ok. 30 litrów na każdego kolejnego mieszkańca. Sprzęt jednodrzwiowy bez problemu zaspokoi potrzeby singla – może być wyposażony w zamrażalnik lub pełnić funkcję chłodziarki. Z kolei lodówki dla większej liczby osób są z reguły szersze, wyższe i przede wszystkim cechują się większą pojemnością. A jeżeli szukamy kompaktowego modelu dla rodziny? Dziś szeroki wybór w sklepach oferuje spersonalizowane rozwiązania. Dzięki temu nawet przy ograniczonym budżecie i niewielkiej przestrzeni można znaleźć model, który spełni wymagania kilkuosobowej rodziny.

Lodówki side by side – najlepsze do otwartej kuchni

Wielkość lodówki powinna zależeć od dwóch rzeczy: liczby domowników oraz metrażu w kuchni. Modele side by side mają drzwi otwierane na zewnątrz. Po jednej stronie znajduje się zamrażarka, a po drugiej chłodziarka. Ze względu na gabaryty, taki sprzęt nadaje się głównie do przestronnych kuchni, np. umeblowanych w literę L. Warto taką lodówkę ustawić w pobliżu blatu, aby móc swobodnie wykładać produkty. Zaletą dwudrzwiowych lodówek jest ich pojemność, która może wynosić np. od 500 do 700 litrów. W porównaniu z nimi pojemność mniejszych lodówek to zwykle 200 litrów.

Większe modele ułatwiają przechowywanie dużej ilości jedzenia, np. słoików z przetworami, ketchupów, musztard, weków, a przede wszystkim soków i napojów owocowych. Zaletą są także wydzielone komory na nabiał, pojemniki na jajka, wieszaki na butelki, kostkarka do lodu, a nawet specjalnie wyprofilowane półki na wino czy pizzę. Tego typu lodówki są zwykle 2 razy droższe od modeli jednodrzwiowych, ale czasem można kupić je w promocji, nawet za ok. 2500-3000 zł.

Lodówki jednodrzwiowe – spora oszczędność (miejsca)

Zaletą jednodrzwiowych lodówek jest to, że zajmują niewiele miejsca. Mimo to i tak warto umieścić urządzenie w takim miejscu, by jeszcze bardziej zoptymalizować sobie pracę. Jeśli mamy kuchnię w kształcie litery I, ustawmy zlew pośrodku, a lodówkę i kuchenkę po bokach. Pomiędzy tymi sprzętami trzeba jeszcze wygospodarować miejsce na blat. W przypadku kuchni w kształcie litery L dobrze jest umieścić lodówkę i zlew na jednej ścianie, a piekarnik na drugiej.

d3oozqr

Mając wąską lodówkę, bazujmy na jej wysokości – na samej górze przechowujmy dżemy, powidła i wytrawne przetwory. Środkowe półki przeznaczmy na potrawy do ogrzania i żywność, która po otwarciu wymaga przechowywania w chłodnym miejscu (te rzeczy zwykle zajmują najwięcej miejsca). Na dolnych półkach trzymajmy sery i nabiał, a w dolnych szufladach warzywa i owoce. Nowoczesne modele, które posiadają równomierny tryb chłodzenia dbają to, by żywność dłużej zachowywała świeżość. Modele, których pojemność użytkowania chłodziarki wynosi ok. 170 litrów kupimy już za ok. 1000 zł, sprzęt o pojemności ponad 200 litrów wyniesie nas ok. 1200 zł.

Przydatne funkcje – na co zwracać uwagę?

Jedną z najważniejszych funkcji lodówki jest No Frost, która zapobiega osadzaniu się szronu na ścianach, półkach i produktach. Warto wziąć pod uwagę zakup lodówki bezszronowej, która nie wymaga rozmrażania. Dawniej tego typu modele miały znaczącą wadę, mianowicie cechowały się niską wilgotnością, przez co uniemożliwiały przechowywanie świeżego jedzenia przez dłuższy czas. W nowoczesnych lodówkach równomierny obieg powietrza nie wpływa na zachowanie trwałości produktów spożywczych. Kolejną istotną funkcją jest Fresh Frost Free, która zapobiega przesuszaniu się żywności oraz przenikaniu zapachów.

Warto wiedzieć

Przed zakupem lodówki warto również sprawdzić, czy urządzenie posiada powłokę antybakteryjną. Umożliwia to dłuższe utrzymanie świeżości, dzięki czemu produkty zachowują swoją wartość odżywczą. Nie musimy martwić się o to, że w jedzeniu rozwiną się pleśnie i grzyby, nawet gdy żywność będzie już po terminie ważności.

Mając na uwadze lodówki dla większej rodziny, warto też wziąć pod uwagę alarm informujący o niedomkniętych drzwiach oraz funkcję Vacation Mode, która zabezpieczy urządzenie na czas naszego urlopu. Lodówka przechodzi wtedy w specjalny tryb pracy (tzw. wakacyjny) zapewniający bezpieczne przechowywanie pozostawionej żywności i oszczędność energii. Pamiętajmy, że lodówka pracuje non stop, więc to, ile prądu zużywa, ma duże znaczenie. Informuje o tym klasa energetyczna, która określa zużycie energii w odniesieniu do normy ustalonej przez UE. Takie oznaczenia znajdziemy zawsze na dołączonej do zakupu winiecie.

d3oozqr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oozqr