WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu
dekoria.pl
dekoracje wnętrz
11-05-2017 (15:37)

Lagom, czyli naturalne wnętrza w sam raz

W odpowiedzi na przepych i wypełnianie przestrzeni domowej po brzegi rzeczami pojawiła się filozofia lagom, wyrażająca duński styl życia zgodny z ideą umiaru. Zakłada on, że najlepiej żyje się ”w sam raz”, dlatego wyznaje dążenie do zachowania równowagi. Lagom, jak każdy nowy trend, wprowadza rozmaite reguły – oto najważniejsze, które warto zastosować w swoim wnętrzu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lagom, czyli naturalne wnętrza w sam raz
(Dekoria.pl, stolik Royal Silver, kolekcja Norge)

Lagom tłumaczy, jak żyć, biorąc tylko tyle, ile realnie potrzebujemy – wprowadza zasadę rezygnacji z nadmiaru oraz potrzeby nieustannego posiadania. To połączenie rozsądku i funkcjonalności z komfortem i radością, jaką gwarantuje przebywanie w danym otoczeniu. Lagom czerpie z wielu źródeł. Do jego głównych inspiracji należą minimalizm, ergonomia, natura oraz styl skandynawski.

Zasada nr 1. Najważniejszy jest umiar
Lagom najbardziej skupia się na tworzeniu przestrzeni w ramach zasady ”wszystko w sam raz”. Idea ta dotyczy zarówno dodatków, kolorystyki, jak i sposobu zagospodarowania przestrzeni. W tym nurcie odchodzimy od typowo wiktoriańskich, pełnych przepychu aranżacji w kierunku równowagi. Nie oznacza to porzucenia akcesoriów – poduszek, wazonów, ozdób – lecz ich rozsądne wykorzystywanie. Ich zadaniem jest dopełnianie pomieszczeń oraz sprawianie radości. Wykraczająone zatem poza funkcję dekoracyjną.

Dekoria.pl, Lampa stołowa Opulence, kolekcja Norge
Podziel się

A jak zachować umiar w urządzaniu wnętrz?

  • Zachowanie proporcji kolorystycznych – najlepiej, aby 80% kolorystyki pomieszczenia zostało zaaranżowane w barwach przyjemnych dla oka (wcale nie muszą to być szarość, beż czy biel). Wybrane kolory – chociażby delikatny zielony, błękitny, a nawet jasnoróżowy – powinny relaksować i sprzyjac odpoczynkowi. Pozostałe 20% powinny stanowić dodatki w kolorystyce dopełniającej, która może być wyraźniejsza – chociażby granatowa, czarna.
  • Duże dodatki na pierwszym planie – lepiej we wnętrzu wykorzystać jeden dominujący dodatek – stylową lampę, szklano-metalowy stolik, np. Royal Silver marki Dekoria.pl, czy wzorzystą sofę – niż kilka drobniejszych, ale równie mocnych akcentów.
  • Nieprzesadzanie z małymi dekoracjami – ramki, wazony, figurki wydają się ozdobami, które nie wpływają znacząco na całość aranżacji. Są małe, więc możemy potrzebować ich więcej. Takie myślenie nie prowadzi jednak do zadowalających efektów. Zbyt duża liczba drobnych dekoracji może wpłynąć na zagracenie pomieszczenia. Lepiej wybrać maksymalnie trzy mniejsze dodatki lub połączyć je, aby stworzyć jeden wyrazisty obszar – chociażby ciekawą kompozycję na ścianie, składającą się z kilku małych ramek ze zdjęciami.

Zasada nr 2. Inspiracja płynąca z natury
Koncepcja lagom łączy się z podejściem ekologicznym, widocznym zarówno w stosowaniu rozwiązań chroniących środowisko, zmniejszających jego zanieczyszczania, jak i w idei czerpania z natury. Inspiracje przyrodą przejawiają się najbardziej w użyciu drewna, naturalnych tkanin oraz kolorów ziemi we wnętrzu.

Dekoria.pl, kolekcja Monet
Podziel się

Nawiązanie do natury w rozumieniu lagom to stosowanie m.in. naturalnych materiałów – bawełny, lnu – które idealnie sprawdzają się w tkaninach wykorzystywanych we wnętrzach. Przykłady stanowią zasłony lub bieżniki o wzorach kwiatowych (takie jak z kolekcji Monet od Dekoria.pl), dywany w kolorach ziemi oraz pokrowce na fotele lub kanapy w modnym odcieniu zieleni. Dopełnienie całej stylizacji może stanowić też drewno, np. w postaci stołu czy zwracających uwagę półek.

Dekoria.pl, pokrowiec na sofę Karlstad, tkanina Cotton Panama
Podziel się

Pomieszczenia w duchu lagom to również przestrzenie jasne, w których uwagę zwraca naturalne oświetlenie. To pokazuje, jak ważnym elementem w pomieszczeniu jest okno. Powinno mieć odpowiednią wielkość oraz dodatkowo – w ramach dekoracji – być wyposażona w delikatne, zwiewne zasłony, firany lub rolety. Jeśli jednak korzystamy ze sztucznego światła, najlepiej, by wprowadzało ono do wnętrza atmosferę spokoju, intymności, a także umożliwiało spokojny odpoczynek.

Zasada nr 3. Minimalistyczne rozwiązania
Lagom bazuje także na minimalizmie aranżacyjnym. W pomieszczeniach urządzonych według duńskiej sztuki minimalizm przejawia się w unikaniu nadmiaru wyposażenia i dekoracji (przy jednoczesnym dążeniu do równowagi). Nie zmierzamy jednak do redukowania przedmiotów do niezbędnego minimum – to wersja skrajna, a przecież lagom docenia przestrzenie ”w sam raz”. Dlatego również tutaj wraca potrzeba szukania złotego środka.

Dekoria.pl, kolekcja Aquarelle
Podziel się

Lagom z minimalizmu czerpie jednak ważną zasadę – posiadania przedmiotów, które są użyteczne, piękne lub mają dla nas szczególną wartość.

  • Przedmioty użyteczne – każdy z nas inaczej rozumie użyteczność przedmiotów i dodatków we wnętrzu. Dla niektórych koc znajdujący się w salonie będzie funkcjonalnym niezbędnikiem, dla kogoś innego okaże się niepotrzebny. Ktoś inny odkryje za to wartość w posiadaniu rolet umożliwiających regulację napływu światła do pomieszczenia. Właśnie dlatego warto stworzyć własną definicję użyteczności i na jej podstawie dobierać dodatki do wnętrza.
Dekoria.pl, Roleta rzymska Verona, kolekcja Norge
Podziel się
  • Przedmioty piękne – podobnie jak w przykładzie powyżej, piękno postrzegane jest przez różnych ludzi w rozmaity sposób. Warto jednak, aby przedmioty uważane przez nas za piękne odznaczały się także pewną jakością. Nie pozostawiajmy przedmiotów, które straciły już swoją wartość lub są zniszczone, tylko dlatego, że kiedyś uznaliśmy je za atrakcyjne.
  • Przedmiot sentymentalny – w tej grupie znajdują się wszystkie pamiątki rodzinne, ale także prezenty otrzymane od ważnych dla nas osób oraz dodatki, które sprawiliśmy sobie, aby coś upamiętniały.

Wnętrza w wersji lagom są miejscami, gdzie można zarówno odpocząć i zregenerować siły, jak i oddać się pasjom oraz aktywnościom dnia codziennego. Idea ”w sam raz” powinna łączyć każdy aspekt naszego życia – pracę, odpoczynek, rozrywkę, a to wszystko w przyjaznym otoczeniu. Inspiracje do stworzenia takiej przestrzeni łatwo znaleźć na stronie Dekoria.pl

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.