Trwa ładowanie...

Koszt budowy domu 2016

Budowa domu wiąże się z potężnymi nakładami finansowymi. W internecie nie cichną dyskusje o jej kosztach. Z jednej strony słychać tych, którzy postawili dom za 200 tys. zł, z drugiej tych, którzy ledwo zamknęli się w milionie złotych. Realna jest zarówno pierwsza, jak i druga cena – wszystko zależy od parametrów budynku, wybranych materiałów oraz wkładu własnej pracy. Sprawdziliśmy, jaki jest koszt budowy domu o średniej powierzchni, w systemie zleconym, przy wykorzystaniu materiałów ze średniej półki cenowej.

Koszt budowy domu 2016Źródło: Weber Haus
d1mov45
d1mov45

Budowa domu wiąże się z potężnymi nakładami finansowymi. W internecie nie cichną dyskusje o jej kosztach. Z jednej strony słychać tych, którzy postawili dom za 200 tys. zł, z drugiej tych, którzy ledwo zamknęli się w milionie złotych. Realna jest zarówno pierwsza, jak i druga cena – wszystko zależy od parametrów budynku, wybranych materiałów oraz wkładu własnej pracy. Sprawdziliśmy, jaki jest koszt budowy domu o średniej powierzchni, w systemie zleconym, przy wykorzystaniu materiałów ze średniej półki cenowej.

Na początku określmy parametry budynku. Dom będzie miał 135 mkw., parter i poddasze użytkowe. Na parterze (75 mkw. pow. użytkowej) znajdzie się garaż, kotłownia, kuchnia, salon, WC i korytarz. Na piętrze (60 mkw, pow. użytkowej) zmieszczą się 4 sypialnie, łazienka i korytarz. Do budowy wykorzystane zostaną materiały ze średniej półki cenowej. Z uwagi na jakość i trwałość nie wybieramy najtańszych produktów, ale nie będziemy również inwestować w drogie rozwiązania. Zakładamy, że działka jest uzbrojona, a inwestor ma już projekt budowlany.

Przyjmujemy, że budowa domu odbywa się systemem zleconym. By znaleźć fachowców do poszczególnych prac, warto spędzić trochę czasu na pozyskanie ofert z kilku firm budowlanych, porównanie ich i wybór tej najlepszej. Można to łatwo zrobić tutaj.

Koszt budowy domu: stan surowy

Zakładając budowę fundamentów opartych na ławach fundamentowych o przekroju 60x40 cm, z betonu C20/25, komplet prac (materiały i robocizna) powinien się zamknąć w 20 tys. zł. W tej cenie mieszczą się prace ziemne, wykonanie ław, ścian fundamentowych z obustronną izolacją przeciwwilgociową i termiczną oraz płyty chudego betonu.

W domu o zakładanych rozmiarach znajdzie się ok. 220 mkw. ścian nośnych. Wykonując je z betonu komórkowego H+H 24, nie zapłacisz więcej niż 19 tys. zł (w tym ok. 10 tys. zł to materiały, a niecałe 9 tys. zł - robocizna). Przy okazji warto też policzyć ściany działowe. W budynku znajdzie się ich nieco ponad 100 mkw. W przypadku wykonania ich z cieńszego betonu komórkowego (H+H 12) cena nie przekroczy 4,7 tys. zł (w tym 2,4 tys. zł to koszt materiałów).

d1mov45

Kolejnym etapem są stropy – ten pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym trzeba wykonać z wytrzymałego materiału, odpowiedniego do dużych obciążeń. Skorzystamy z najpopularniejszych stropów prefabrykowanych teriva (ok. 25 tys. zł z montażem). Górny strop z uwagi na skosy ma mniejszą powierzchnię (50 mkw.) - zostanie wykonany z drewna, a jego łączny koszt to ok. 12,7 tys. zł (w cenę stropów wlicza się podciągi, wieńce w poziomie stropu, słupy).

Równolegle ze ścianami nośnymi i stropami trzeba pomyśleć o kominach i szachtach kominowych. W budynku znajdzie się 6 szachtów i jeden komin dymowy, co wraz z wykończeniem podniesie wydatki o 6,7 tys. zł. Kolejnym elementem konstrukcji będą schody. Za żelbetowe, o powierzchni 7 mkw., zapłacisz ok. 2 tys. zł.

Dach będzie miał powierzchnię ok. 110 mkw. i dwuspadową konstrukcję. Więźba z prefabrykowanych elementów drewnianych powinna kosztować ok. 8,5 tys. zł (z tego 3,2 tys. zł to robocizna). Na niej zostanie położona membrana i dachówka ceramiczna. Koszt pokrycia i poszycia wyniesie ok. 17 tys. zł.

d1mov45

To nie koniec kosztów związanych z zadaszeniem. Niezbędne będzie orynnowanie (2,5 tys. zł z montażem za 37 m rynien PCV), 6 okien dachowych (6,7 tys. zł z montażem) oraz wyłaz dachowy (niecałe 400 zł). Docieplenie dachu wełna mineralną i wykończenie płytami g-k to ok. 8,5 tys. zł, a podbitka okapu z desek to 2 tys. zł.

Do wykonania została jeszcze elewacja z ociepleniem. Można wykorzystać tańszy styropian lub droższą wełnę mineralną. Przy założeniu, że wykończenia wymaga 180 mkw. elewacji, łączny koszt (ocieplenie, tynk zewnętrzny, materiały montażowe wysokiej jakości i robocizna) wyniesie ok. 30 tys. zł dla wełny mineralnej, a dla styropianu - 21 tys. zł.

Z myślą o stolarce zewnętrznej wybieramy okna drewniane o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Ich koszt wyniesie ok. 16,5 tys. zł + dodatkowe 3,5 tys. zł za montaż. Najtańsze białe okna PCV o analogicznych wymiarach można by kupić nawet za nieco ponad 7,5 tys. zł, czyli przeszło dwukrotnie taniej.

d1mov45

Do zamknięcia bryły budynku pozostaje jeszcze kupić i zamontować drzwi wejściowe (nieco ponad 2,2 tys. zł) oraz bramę garażową (1,7 tys. zł za ręczną, bez napędu).

Koszt budowy domu: wykończenie do stanu deweloperskiego

Po zamknięciu bryły budynku czas na wykończenie do stanu deweloperskiego. Prace rozpoczyna się od montażu instalacji. Pierwszym etapem będzie instalacja wodno-kanalizacyjna. W domu znajdzie się 15 punktów kanalizacyjnych, za które zapłacisz łącznie ok. 8,5 tys. zł.

d1mov45

Kolejnym etapem jest instalacja elektryczna. W domu znajdzie się ok. 140 punktów elektrycznych. Zakup materiałów wraz z profesjonalnym montażem będzie kosztował ok. 14 tys. zł. Przed rozpoczęciem kolejnych prac należy jeszcze położyć instalację grzewczą. Na parterze ogrzewanie podłogowe, natomiast na piętrze - tradycyjne grzejniki. Położenie ogrzewania podłogowego na parterze to koszt ok. 7,5 tys. zł, natomiast instalacja C.O. na piętrze wraz z zakupem grzejników i pełnym montażem wyniesie ok. 6,8 tys. zł.

Warto również policzyć kotłownię. Kompletne wyposażenie tego pomieszczenia wraz z zakupem dobrej jakości pieca gazowego to koszt ok. 15 tys. zł. Montaż wszystkich urządzeń przez certyfikowanego fachowca to dodatkowe 2 tys. zł.

Po ułożeniu instalacji można przejść do posadzek. Tę na parterze trzeba lepiej zaizolować, gdyż będzie położona na gruncie. Wykorzystamy do tego twardy styropian o gr. 15 cm, natomiast na poddaszu wystarczy jedynie 5 cm. Wraz z izolacją przeciwwilgociową i szlichtą cementową o gr. 5 cm koszt materiałów wyniesie ok. 5,3 tys. zł. Do tego robocizna - dodatkowe 2,2 tys. zł.

d1mov45

Po posadzkach kolej na tynki. Położenie tynków gipsowych na powierzchni 520 mkw. (mniej więcej taką powierzchnię będą miały ściany w domu) to wydatek 15 tys. zł (7 tys. zł za materiały i ok. 8 tys. zł za robociznę). Ponadto na parterze zostaną wykonane sufity podwieszane na powierzchni 50 mkw., co podniesie wydatki o kolejne 8,5 tys. zł.

Pozostaje jeszcze sprawdzić koszt parapetów. Zewnętrzne (aluminiowe) to koszt ok. 2,3 tys. zł, natomiast wewnętrzne (PCV) to wydatek na poziomie 1,7 tys. zł. Podane kwoty zawierają oczywiście montaż.

Wykończenie pomieszczeń pod klucz

Na stanie deweloperskim inwestycja się nie kończy. Niezbędne są jeszcze prace wykończeniowe i przynajmniej podstawowe wyposażenie umożliwiające zamieszkanie. Sprawdźmy, jakie są koszty tych prac.

d1mov45

Wykończenie łazienki oraz WC (łączna powierzchnia 12 mkw.) wyniesie ok. 15-16 tys. zł. W tej cenie mamy m.in. kafelki na podłogę i ściany, dwie toalety, umywalki, a na piętrze dodatkowo kabinę prysznicową, wannę z obudową z płytek, bidet, średniej jakości pralkę i kilka podstawowych szafek. Do tego oczywiście dwoje drzwi wewnętrznych.

Nieco droższe będzie wykończenie i wyposażenie kuchni. Prace obejmują położenie płytek na podłodze i części ścian, malowanie, zakup mebli kuchennych na wymiar (6 mb), armatury, AGD do zabudowy, zakup i montaż oświetlenia oraz drzwi wewnętrzne. Łączny koszt wyniesie blisko 19 tys. zł.

W salonie najdroższe będzie wyposażenie. Jeżeli zdecydujesz się na parkiet drewniany, musisz się liczyć z wydatkiem przynajmniej 5-6 tys. zł. Malowanie ścian wraz z usługą malarską nie przekroczy 1,2 tys. zł, zakup i montaż oświetlenia 600-700 zł. Do salonu trzeba też kupić zestaw wypoczynkowy, regały, stół oraz krzesła (w sumie ok. 6 tys. zł). W domach często spotyka się także kominek – jego zakup wraz z obudową i montażem w niedrogiej wersji to około 6 tys. zł. W sumie koszt salonu wynosi ok. 19 tys. zł. Szczegółowy kosztorys wszystkich prac znajdziesz tu.

Dużym wydatkiem będzie też wykończenie i wyposażenie 4 sypialni. Położenie wykładziny, pomalowanie ścian, montaż drzwi, oświetlenia oraz umeblowanie będzie kosztowało ok. 24 tys. zł.

Do kosztorysu warto jeszcze doliczyć wykończenie korytarzy (ok. 4 tys. zł za malowanie i wykończenie podłóg) oraz garażu (5,5 tys. zł za podłogę z płytek, malowanie, oświetlenie i solidne drzwi).

Podsumowując, koszt samego wykończenia pod klucz wnętrza domu wyniesie niecałe 88 tys. zł.

Zagospodarowanie ogrodu

Wyceniając budowę domu, często zapominamy o ogrodzie. Tymczasem koszty jego zagospodarowania nierzadko podnoszą wartość inwestycji nawet o 15 proc. Najdroższe jest ogrodzenie działki. Zakładając, że na długości 80 mb wykonujemy ogrodzenie z siatki, a na 12 mb frontu budynku ogrodzenie ozdobne (wszystko na solidnym, betonowym fundamencie), koszty mogą wynieść nawet 30 tys. zł.

Do tych wydatków dochodzi budowa tarasu (ok. 10 tys. zł) oraz brama wjazdowa i furtka (2,2 tys. zł za bramę, 1,2 tys. zł za napęd i kolejne 700-800 zł za furtkę). Wykonanie utwardzonych ścieżek i podjazdów z kostki betonowej to kolejne 4-5 tys. zł.

Przy powyższych wydatkach koszty na zakup roślin wydają się niskie. Zakup kilkunastu drzewek owocowych, iglaków i mniejszych drzewek nie kosztuje więcej niż 1 tys. zł. Droższe będzie zasianie trawy – jeżeli zlecisz to firmie, to w przypadku 300 mkw. może to kosztować 2,5 tys. zł. Samodzielne posianie trawy oznacza zakup nasion za nie więcej niż 200 zł i bardzo duży wkład własnej pracy.

Podsumowując, zagospodarowanie ogrodu to koszt przynajmniej 50 tys. zł.

Łączny koszt budowy domu

**

**

Po zsumowaniu wydatki na budowę domu pod klucz wyniosły prawie 420 tys. zł. W tej cenie powstał średniej wielkości budynek spełniający potrzeby 4-osobowej rodziny. Wszystkie prace wykonano systemem zleconym. W przypadku samodzielnej roboty można by wprawdzie sporo oszczędzić - ok. 100-150 tys. zł, ale z drugiej strony wymagałoby to od inwestora odpowiednich umiejętności i mnóstwa wolnego czasu.

d1mov45
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mov45