Trwa ładowanie...

Co zrobić ze zużytymi sprzętami AGD? Kłopotliwe elektrośmieci

Zakup nowego komputera, pralki, odkurzacza zazwyczaj cieszy oko nabywcy, ale wiąże się także z dylematem – co zrobić ze starym sprzętem. Pozbycie się go jest tak kłopotliwe, że najczęściej trafia do zwykłego śmietnika. I po sprawie – jak by się wydawało. Zbyt łatwo zapominamy, że elektrośmieci zawierają toksyczne substancje.

Co zrobić ze zużytymi sprzętami AGD? Kłopotliwe elektrośmieciŹródło: Problem elektrośmieci można rozwiązać na wiele sposobów. Najgorszym jest wyrzucenie zużytych sprzętów na śmietnik.
dq0dcs1
dq0dcs1

Nazwa elektrośmieci odnosi się do wielu przedmiotów, z którymi mamy do czynienia na co dzień. To niesprawne komputery, tablety, komórki, smartfony, zużyte odkurzacze, pralki, lodówki, zmywarki, zepsute samochodziki zdalnie sterowane, kolejki elektryczne. To także ekspresy do kawy, suszarki, golarki, zegarki, wagi, świetlówki. Jeżeli są sprawne i wykorzystywane, nie stanowią problemu. Ten zaczyna się dopiero wówczas, gdy musimy się sprzętu pozbyć. Zbyt często wyrzucamy go pokątnie zapominając, że od stycznia 2016 r. obowiązuje w Polsce nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która nakazuje recykling tego typu odpadów – dla dobra nas wszystkich.

10 milionów szkodliwych staroci z potencjałem

Według raportu przygotowanego przez CECED Polska, Związek Pracodawców AGD na jedno gospodarstwo domowe w Polsce przypada średnio 5 sztuk dużego AGD oraz 10 sztuk małego AGD. Około 10 mln pralek, zmywarek, piekarników itp. to sprzęt liczący więcej niż 10 lat, czyli taki, który jest już nieprzydatny lub lada moment przestanie być sprawny. Jeżeli uwzględnimy stare komputery, laptopy, komórki i cały osprzęt: myszki, kable, klawiatury i oczywiście małe AGD to robi nam się poważna sterta. Poważna, bo zagrażająca środowisku, ale i z ogromnym potencjałem. Elektrośmieci uznawane są bowiem za kopalnię surowców, które poddane procesowi recyklingu i odzyskiwania mogą zostać powtórnie wykorzystane.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Jest ich coraz więcej, dbają o to producenci

Wspomniana ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nakłada obowiązek zbierania, odzysku i recyklingu. Obowiązek ten dotyczy zarówno producentów sprzętu elektronicznego, elektrycznego, dystrybutorów, importerów, jak i użytkowników. Każdy z nas do punktów zbiórki śmieci powinien oddać elektrośmieci o łącznej wadze odpowiadającej 2/3 wagi zakupionego przez nas nowego sprzętu. Przy czym w 2021 r. każdy z nas powinien zebrać przynajmniej 10 kg takich śmieci. Wydałoby się, że to nic trudnego, zważywszy, że producenci dbają o to, by sprzęt elektroniczny i elektryczny "żył" krótko (2 lata komórki, smartfony, od 5 do 10 lat duże AGD). A jednak. W 2012 r. na jednego mieszkańca Polski przypadło zaledwie 4 kg zebranych elektrośmieci.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Stary zużyty sprzęt często przechowywany jest w różnych zakamarkach domu. Trzymamy je czasami z sentymentu, z przekonania, że może jeszcze się przyda. Ale też dlatego, że często nie wiemy, co z takimi śmieciami zrobić. Jeśli elektrośmieci lądują w zwykłych pojemnikach na śmieci albo na dzikich wysypiskach w szczerym polu lub w lesie, musimy się liczyć z surową karą. Za wyrzucenie elektrośmieci do zwykłego pojemnika grozi kara grzywny w wysokości od 500 zł do nawet 5000 zł.
Konsekwencje takiego działania trudno jednak przeliczać wyłącznie na pieniądze. Zawierające liczne trujące substancje: rtęć, chrom, brom, kadm, azbest, elektrośmieci trują nas wszystkich.

Jak się pozbyć elektrośmieci: w sklepie

O tym czy dane urządzenie należy potraktować jako stanowiący zagrożenie elektrośmieć, mówi nam umieszczona na jego opakowaniu etykieta. To symbol przekreślonego kontenera na odpady. Jeżeli spotkamy się z takim oznaczeniem, to zużyte urządzenie musi zostać oddane do odpowiedniego punktu przeznaczonego do zbierania takich śmieci. W ramach zakupu nowego urządzenia możemy w sklepie pozostawić sprzęt stary, pod warunkiem, że jest tego samego typu, który kupujemy (np. telewizor za telewizor) i niestety tylko w takiej liczbie, jaką kupujemy.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

W punkcie naprawy

Niesprawny sprzęt elektroniczny i elektryczny możemy również zanieść do punktu napraw AGD/RTV, gdzie pochodzące z niego części zostaną ponownie wykorzystane. Jednak punkt napraw nie prowadzi skupu, więc nie możemy mieć stuprocentowej gwarancji, że zostanie przyjęty.
Bezpłatnie i w dowolnej liczbie elektrośmieci można oddać w punktach zbierania zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Ich wykaz znajdziemy na stronie www.elektroeko.pl.

dq0dcs1

W miejscach wyznaczonych przez gminę

Problem zużytego sprzętu we własnym zakresie rozwiązują także urzędy gminne. Program „Moje miasto bez elektrośmieci” umożliwia mieszkańcom gmin łatwe pozbycie się zalegających urządzeń. W różnych punktach miasta, które przystąpiło do programu, dostępne są specjalne pojemniki na elektrośmieci. Możliwy jest też bezpłatny odbiór dużego AGD bezpośrednio z domu. O tym, czy gmina uczestniczy w programie, dowiemy się ze strony internetowej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Za pośrednictwem firmy

To jednak nie wszystkie możliwości. Odbiorem elektrośmieci zajmują się także wyspecjalizowane firmy, które zlegające, uszkodzone i niepotrzebne urządzenia odbiorą bezpłatnie albo – co bardziej prawdopodobne - odpłatnie.

dq0dcs1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dq0dcs1