Trwa ładowanie...

Kiełki wyrosną w kilka dni. Wypróbuj banalnie proste metody

Kiełki są świetnym dodatkiem do dań – zarówno azjatyckich, jak i polskich. Jeśli zwykle kupujesz je w sklepie, może warto pomyśleć o własnej, małej uprawie? Nie tylko dostarczysz swemu organizmowi cennych witamin, ale też sporo zaoszczędzisz.

Kiełki wyrosną w kilka dni. Wypróbuj banalnie proste metodyŹródło: Shutterstock.com
d1ki271
d1ki271

Dlaczego warto uprawiać kiełki?

Uprawa własnych kiełków nie zajmuje wiele czasu, a do tego jest tania. W markecie musisz zapłacić około 5 zł za średniej wielkości opakowanie. Nie dość, że nie wiadomo, w jakich warunkach odbywała się uprawa, to jeszcze towar trafia do plastikowego opakowania. Dlatego dobrym pomysłem jest hodowanie własnych kiełków. A czemu warto je jeść?

Głównym powodem jest to, że kiełki zawierają tyle witamin i mikroelementów, że żaden suplement diety nie jest w stanie im dorównać. Spożywając je, uzupełnisz dietę w witaminy z grupy B, witaminę C, D, E, K oraz minerały, takie jak żelazo, fosfor, wapń, magnez, potas, cynk czy jod. Poza tym kiełki zawierają spore ilości białka, błonnika i kwasów omega-3. Chronią przed zawałem, regulują trawienie, a ponadto korzystnie wpływają na włosy i paznokcie. Jak to możliwe, że w zwykłych kiełkach jest tyle życiodajnych składników?

Unsplash
Źródło: Unsplash

Domowa uprawa superfood

W każdym nasionku znajduje się olbrzymia ilość składników odżywczych, których dojrzewająca roślina potrzebuje, aby wyrosnąć. Jeżeli nie dojdzie do wzrostu i dojrzewania rośliny (bo my zjemy ją pod postacią kiełka), to wszystkie cenne skarby trafiają do naszego organizmu. Skoro ta super żywność zawiera tyle wartościowych składników, to może warto zająć się jej uprawą? W domu z powodzeniem możesz hodować kiełki:
• rzodkiewki (ich ostry smak sprawia, że doskonale nadają się do sałatek, twarogów oraz np. wegańskich burgerów),
brokułu (pasują przede wszystkim do surówek, ale można też położyć je na kanapki),
• słonecznika (dzięki orzechowej nucie będą pasować np. do kanapek z wędzonym serem żółtym)
,
• lucerny (mają gorzki posmak, przez co nadają się do różnych potraw),
• fasoli mung (idealnie pasują do dań kuchni azjatyckiej, szczególnie chińskiej),
• soi (mają orzechowy smak i także wykorzystuje się je do przyrządzania orientalnych potraw).

d1ki271

Ważna wskazówka: nasiona powinny być oznakowane jako "do kiełkowania". W centrach ogrodniczych często spryskuje się je substancjami konserwującymi, dlatego lepiej kupić je w sklepie ze zdrową żywnością.

Kiełki Shutterstock.com
Kiełki Źródło: Shutterstock.com

W czym i jak hodować kiełki?

Do ich uprawy nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Dobrą opcją jest wykorzystanie szklanych słoików, dzięki którym można podglądać postępy. Warto zaopatrzyć się w taki, który posiada fabryczną zakrętkę w postaci metalowej siateczki lub wykorzystać do przykrycia zwykłą gazę. Szukając prostszego rozwiązania, można wykorzystać specjalną kiełkownicę. Zaletą tego wielopiętrowego naczynia jest to, że można w nim jednocześnie hodować różne rodzaje kiełków. Łatwiej też płukać rośliny.

Bez względu na to, czy korzysta się z kiełkownicy, czy ze słoika, trzeba wiedzieć, jak przebiegają poszczególne etapy hodowli. Na początek trzeba umieścić nasiona w wodzie. Czas moczenia zależy od rodzaju kiełków, np. kiełki lucerny, gorczycy i soczewicy należy moczyć przez 6 godzin, natomiast pszenica, soja czy słonecznik potrzebują na to całej nocy.

d1ki271

Po upływie tego czasu należy wylać wodę (bez zdejmowania gazy) i przepłukać nasionka letnią wodą. Wieczorem powtórzyć tę czynność. Trzeba pamiętać, aby dokładnie odsączyć wodę – nasionka mają pozostać wilgotne, ale nie mogą być przemoczone. W przeciwnym razie spleśnieją i trzeba będzie je wyrzucić. Po tygodniu pojawią się zielone ogonki wystające z ziarenek – to właśnie wyczekiwane kiełki.

123RF
Źródło: 123RF
d1ki271
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ki271

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj