Trwa ładowanie...

Jaki klimatyzator do domu?

Instalacje klimatyzatorów w budynkach mieszkalnych powoli przestają być luksusem dla wybranych. Dostępnych jest obecnie szereg rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Wśród nich są klimatyzatory przenośne, split i multisplit. Wyjaśniamy, czym się różnią te urządzenia.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jaki klimatyzator do domu?Źródło: CentroClima
d2sqd80
d2sqd80

Coraz gorętsze lata, dostępność klimatyzatorów i przystępne koszty inwestycji sprawiają, że z roku na rok coraz więcej z nas rozważa możliwość ich zamontowania w domu. Według danych Lion’s Banku, na podstawie wyliczeń GUS-u z 2016 roku, już ponad 64 tys. gospodarstw korzysta z dobrodziejstw klimatyzacji. Jakie rozwiązania są najczęściej wybierane?

Klimatyzatory przenośne, czyli monoblokowe

To niewątpliwie najtańsze rozwiązanie, które pomoże nam przetrwać najgorsze upały. Na popularność tych urządzeń wpływa przede wszystkim ich łatwa dostępność. Modele z różnych półek cenowych w sezonie spotkamy prawie we wszystkich marketach budowlanych.

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że klimatyzatory przenośne wymagają stałego dostępu powietrza z zewnątrz, np. otwartego okna. To przez nie za pomocą elastycznej rury jest wyprowadzane na zewnątrz powietrze ciepłe. Szkopuł w tym, że jednocześnie wpuszczamy z powrotem ciepłe powietrze do środka. Ta zależność może przełożyć się i na wydajność sprzętu chłodzącego, i nasz domowy budżet.

Klimatyzator monoblokowy potrzebuje bowiem sporo energii, żeby uporać się z upałem i schłodzić powietrze w danym pomieszczeniu. Latem trzeba więc przygotować się na nawet dwukrotnie wyższe rachunki za prąd. Największą zaletą tego typu urządzeń jest ich mobilność – w zależności od potrzeb możemy ustawić je w dowolnym miejscu w domu. Pamiętajmy, że klimatyzator musi mieć wokół siebie trochę przestrzeni do pracy – podobnie jak grzejnika nie powinno się go niczym zasłaniać. Urządzenia te nie pracują bezszelestnie, dlatego trudno jest przy nich zasnąć.

d2sqd80

Dla kogo? Dla osób chcących tymczasowo schłodzić niewielkie pomieszczenie.
Szacunkowy koszty zakupu/montażu: od 1000 zł w górę.

Depositphotos
Źródło: Depositphotos

Klimatyzatory typu split (dwuczęściowe)

Składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej tzw. parownika i skraplacza. W środku są montowane przeważnie na ścianie lub tuż pod sufitem, ale możemy też spotkać klimatyzatory typu przypodłogowego lub kasetonowe. Część zewnętrzna ze skraplaczem jest montowana na elewacji, dachu, balkonie lub kominie, co umożliwia pozbycie się hałasu z wnętrza domu/mieszkania.

– Obie jednostki muszą być ze sobą połączone odpowiednią instalacją chłodniczą, a to w pewnym stopniu ogranicza nas w wyborze miejsca do montażu. Urządzenia split są montowane na stałe – za ich pomocą schłodzimy więc wybraną część domu, kuchnię lub salon. Jeśli zdecydujemy się na montaż w bloku, będziemy musieli najpierw uzyskać zgodę od zarządcy, wspólnoty lub spółdzielni na zamontowanie jednostki zewnętrznej. Prace montażowe raczej nie wymagają większych przeróbek instalacji w domu. Nowoczesny design i kolorystyka urządzeń pozwolą nam za to zgrabnie wkomponować urządzenie w wystrój mieszkania, co niewątpliwie jest jedną z zalet tego rozwiązania – mówi Dawid Kozyra z firmy CentroClima specjalizującej się w instalacjach klimatyzacyjno-wentylacyjnych.

d2sqd80

Dla kogo? *Właścicieli domków jednorodzinnych lub mieszkań w bloku z pozwoleniem spółdzielni na montaż urządzeń.
*
Szacunkowy koszty zakupu/montażu
: ceny urządzeń do mieszkania o powierzchni do 50 mkw. zaczynają się od 1500 zł, a koszt instalacji od 1200 zł w górę.

Klimatyzatory typu multisplit

Jest to klimatyzacja centralna, dająca największe możliwości schłodzenia całego mieszkania lub domu. Sam system działaniem nie różni się od klimatyzatora typu split praktycznie niczym.

– System multisplit, jak sama nazwa wskazuje, to wielość splitów, która daje możliwość zastosowania jednego agregatu (jednostki zewnętrznej) z kilkoma urządzeniami wewnętrznymi ”parownikami” mogącymi obsługiwać kilka pomieszczeń jednocześnie. Decyzja o montażu multisplit powinna zapaść już na etapie projektowania lub budowy domu, aby uniknąć późniejszych, kosztownych przeróbek. Warto pamiętać, że od każdego klimatyzatora musi zostać poprowadzona instalacja chłodnicza do jednostki zewnętrznej – wyjaśnia Dawid Kozyra

d2sqd80

– Jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe, jest to najdroższa, a zarazem najrzadziej wybierana opcja. Wyceny całego systemu są zawsze uzgadniane indywidualnie ze względu na mnogość czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę – m.in. liczbę pomieszczeń, specyfikę budynku, nasłonecznienie, usytuowanie okien względem stron świata czy liczbę zazwyczaj przebywających w pomieszczeniu osób – dodaje ekspert. Systemy multisplit są wyposażone w układ , który umożliwia wygodne sterowanie temperaturą w każdym z pomieszczeń niezależnie.

*Dla kogo? *Właścicieli domków jednorodzinnych lub mieszkań wielkopowierzchniowych.
*Szacunkowy koszty zakupu/montażu: *zawsze uzgadniany indywidualnie, koszt instalacji systemu w domach o powierzchni do 100 mkw. – od kilku tys. zł w górę.

Decydując się na klimatyzatory typu split lub multisplit, pamiętajmy, że dobór i montaż urządzeń powinien być przeprowadzony przez profesjonalną firmę. Poza doradztwem fachowców możemy wtedy skorzystać z serwisu podczas sezonowych przeglądów.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2sqd80
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sqd80