Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
kosiarka
26-02-2020 09:48

Jak wybrać najlepszą kosiarkę spalinową?

Kosiarka do trawy to podstawowe urządzenie, niezbędne w domu każdego amatora przydomowych prac i właściciela dużego zieleńca. Taki sprzęt przyspieszy sprzątanie ogródka, ułatwi dbanie o piękny i zielony trawnik. Wybór kosiarek jest ogromny – spalinowe, zasilane prądem elektrycznym przy użyciu kabla, samojeżdżące. Jak wybrać najlepszy model? Na co zwrócić podczas wyboru sprzętu, który odpowie na wszystkie Twoje oczekiwania i zapewni Ci komfortowe użytkowanie przez wiele lat? Spróbujemy dać odpowiedź!

Share
Jak wybrać najlepszą kosiarkę spalinową?Źródło: materiał partnera
d3ju6n5

Kiedy warto kupić kosiarkę spalinową?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych wersji kosiarek – małe, duże, lekkie i masywne, kieszonkowe i te, które mają dużą moc i siłę koszenia. Na jaką się zdecydować? W czym kosiarka spalinowa wygrywa z kosiarkami elektrycznymi? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie, odpowiedz sobie na następujące pytania: Jak duży jest Twój ogród? Jak często będziesz używać nabytego urządzenia i jaką kwotę chcesz wydać na jego konserwację oraz eksploatację?

Kosiarki zasilane prądem elektrycznym przy pomocy przewodu są wygodne w przypadku małych ogródków i trawników w pobliżu domu. Gdy dysponujesz przynajmniej kilkunastoma arami trawnika lub nie masz dostępu do stałego źródła zasilania, praktyczniejsza okaże się kosiarka spalinowa. Nie wymaga ona podłączania kabla, korzystania z przedłużacza i dbania o to, żeby w trakcie pracy przewód się nie rozłączył. To także większe bezpieczeństwo użytkowników – podczas używania kosiarki na kabel łatwo o uszkodzenie lub przecięcie przewodu, co grozi zniszczeniem kosiarki, ale przede wszystkim może zagrażać zdrowiu lub życiu koszącego.

Kosiarka akumulatorowa to ciekawy i atrakcyjny gadżet, jednak jej cena jest nieporównywalnie wyższa niż kosiarki spalinowej. Urządzenie to wymaga też regularnego ładowania i systematycznej konserwacji. Kosiarka, która sama jeździ i kosi trawę, nie sprawdzi się na nierównym, zbyt pochyłym i kamienistym podłożu. Zanim jej użyjesz, musisz odpowiednio utwardzić teren, wyrównać go, wyśledzić problematyczne miejsca, usunąć przedmioty, które mogłyby uszkodzić ostrza. Jeśli wybierzesz kosiarkę spalinową, ten problem nie istnieje, gdyż możesz na bieżąco reagować na utrudnienia.

d3ju6n5

Kosiarka spalinowa charakteryzuje się większą mocą i wydajnością, za jej pomocą skosisz nawet bardzo nierówny teren, rów oraz przestrzeń między drzewami lub krzakami. Dostępne są małe, kompaktowe modele i duże, które pomogą w pracy właścicielowi sporego sadu, łąki lub ogrodu. Konserwacja tego sprzętu jest dość prosta, a użytkowanie możliwe nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych – niewielkim deszczu, dużym opadzie rosy i wilgoci.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem – parametry kosiarki spalinowej

Klienci często zastanawiają się, czy lepiej wybrać niewielką, czy dużą kosiarkę spalinową. Nawet jeśli potrzebujemy skosić małych rozmiarów trawnik, warto pokusić się o zakup większego i mocniejszego modelu. Duże kosiarki koszą dokładniej i równiej, bez problemu poradzą sobie także z nieco wyższą trawą.

Istotnym parametrem jest w ich przypadku moc silnika. Im mocniejszy, tym oczywiście lepiej. Moc sprzętu przekłada się na długość i szerokość noża. Zbyt słaba kosiarka na dużych przestrzeniach będzie się zapychać i blokować. Najlepsza okaże się kosiarka o przedziale mocy od 4 do 6 KM. Modele o tej mocy zapewniają najczęściej szerokość koszenia ok. 50 cm. Kolejna kwestia to rodzaj silnika – dwusuwowy lub czterosuwowy. Dwusuwowy silnik zużywa więcej paliwa, jest głośniejszy, emituje więcej spalin. Jeśli zależy Ci na cichej maszynie, zdecydowanie wybierz silnik czterosuwowy. Jego minusem jest jednak to, że trudniej manewrować wyposażoną w niego kosiarką.

Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?

Wybór kosiarki z napędem lub bez niego przekłada się na jakość użytkowania i komfort pracy. Kosiarka spalinowa opiera się zazwyczaj na funkcjonowaniu przekładni kątowej. Może to też być przekładnia ślimakowa lub wał kardana. W przypadku nierównego terenu warto wybrać kosiarkę z napędem na tylne koła. Praktyczna okaże się kosiarka z rozrusznikiem elektrycznym, którą uruchamia się bardzo prosto przy użyciu jednego przycisku.

d3ju6n5

Kosiarki bez napędu są zdecydowanie lżejsze i zazwyczaj tańsze. Łatwiej nimi manewrować. Taki model zda też egzamin na niewielkim trawniku, gdy inwestycja w duży i ciężki sprzęt nie jest konieczna. Łatwiej schowasz mały model w garażu lub schowku gospodarczym, bez problemu obsłuży go też osoba starsza.

Kosiarka z koszem czy mulczująca?

Kosiarka z koszem do zbierania pozwoli Ci chwilę po koszeniu uzyskać idealny, gładki i równo przycięty trawnik. To dobry pomysł na małych powierzchniach, gdy chcesz zakończyć koszenie z czystymi butami, bez ryzyka rozproszenia ściętej trawy na schodach lub tarasie. Kosiarka mulczująca posiada funkcję rozdrabniania ściętej trawy, którą możesz rozłożyć i dodatkowo odżywić nią trawę. To dobry pomysł, gdy dysponujesz dużą łąką lub trawnikiem i nie masz miejsca na przechowywanie skoszonej trawy.
Przeanalizuj dokładnie wszystkie argumenty i wybierz taki model, który najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie i stanie się Twoim przyjacielem na lata.

d3ju6n5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ju6n5
d3ju6n5