Trwa ładowanie...

Jak wybrać kolektor próżniowy?

W powszechnym przekonaniu kolektory próżniowe charakteryzują się zdecydowanie wyższą efektywnością niż ich płaskie odpowiedniki. Problem w tym, że dostępne na rynku produkty znacząco się od siebie różnią, oferując niekiedy nawet dwukrotnie wyższą lub niższą wydajność. Czym zatem trzeba się kierować, wybierając kolektor próżniowy?

Share
Jak wybrać kolektor próżniowy?Źródło: fot.: Fotolia, Aut. bildlove
d351i85

W powszechnym przekonaniu kolektory próżniowe charakteryzują się zdecydowanie wyższą efektywnością niż ich płaskie odpowiedniki. Problem w tym, że dostępne na rynku produkty znacząco się od siebie różnią, oferując niekiedy nawet dwukrotnie wyższą lub niższą wydajność. Czym zatem trzeba się kierować, wybierając kolektor próżniowy?

Kolektory słoneczne to urządzenia przetwarzające promieniowanie słoneczne w energię cieplną. Najczęściej służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ale wykorzystuje się je także do wspomagania ogrzewania budynków. Na rynku dostępne są dwa rodzaje kolektorów: płaskie i próżniowe. Ze względu na wyższą cenę zakupu przyjmuje się, że kolektory próżniowe należy stosować wszędzie tam, gdzie będą mogły one zapewnić wyraźnie większe efekty pracy. Ich poszczególne modele mogą się jednak między sobą znacząco różnić. Na co warto zatem zwrócić uwagę?

Po pierwsze: próżnia

- Przede wszystkim istotny jest wysoki poziom próżni w kolektorach. Stanowi ona najlepszą formę izolacji termicznej i pozwala wyeliminować straty wynikające z unoszenia ciepła przez powietrze ogrzewające się od absorbera – mówi Paweł Sokół z firmy Soleo. Wysoki poziom to jedno. Dużą rolę odgrywa także szczelność całej konstrukcji i zachowanie próżni. Najlepiej, by elementy za to odpowiedzialne wykonane były z metalu, co zapewni hermetyczność układu. - Na utrzymanie próżni wpływa także zastosowanie tzw. gettera. Szkło nigdy bowiem nie będzie całkowicie szczelne i odporne na działanie małych cząstek gazowych, które z czasem mogą wnikać do jego środka i zwiększać straty ciepła. Getter zaś te cząsteczki aktywnie wchłania i w efekcie zmniejsza spadek wydajności – dodaje ekspert.

Sprawność optyczna kolektorów próżniowych

Wybierając kolektory próżniowe, warto też zwrócić uwagę na sprawność optyczną poszczególnych modeli, gdyż to ona decyduje o efektywności w rzeczywistych warunkach eksploatacji. - Przykładowo dwuścienne rury próżniowe ograniczają dostęp światła do absorbera, przez co tego typu kolektor uzyskuje przeciętną wydajność cieplną – opisuje Paweł Sokół.

d351i85

Na drugim biegunie są produkty, w których zastosowano warstwę szkła antyrefleksyjnego – szacuje się, że dzięki temu możliwe jest podwyższenie przepuszczalności promieniowania słonecznego o 5 proc.

Przegrzewanie, montaż i wydajność kolektorów

Kolejny element, którego nie sposób pominąć w procesie decyzyjnym, to stopień ochrony przed przegrzewaniem. Tu prym zdecydowanie wiodą kolektory, w których konstrukcja dolnych przyłączy umożliwia swobodny wypływ glikolu w początkowej fazie stagnacji. W efekcie powstająca para wodna przesuwa glikol z absorbera i jednocześnie skraca jego czas gotowania, co minimalizuje wzrost ciśnienia w instalacji i ryzyko jej uszkodzenia.

- Dużą rolę przy wyborze kolektorów odgrywa też niekiedy możliwość nietypowej zabudowy. Niektóre modele pozwalają bowiem na montaż bez wymaganego nachylenia, co może być jedynym rozwiązaniem np. w przypadku braku miejsca na dachu – podpowiada ekspert.

Na koniec należy wspomnieć o elemencie najbardziej oczywistym, czyli wydajności cieplnej. Powinna być ona zdecydowanie wyższa niż efektywność osiągana przez panele płaskie. W przeciwnym razie, biorąc pod uwagę koszt całej inwestycji, zakup kolektorów próżniowych może okazać się po prostu nieuzasadniony.

d351i85
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d351i85
d351i85