Trwa ładowanie...

Jak wybierać drzwi zewnętrzne?

Jak wybierać drzwi zewnętrzne?Źródło: shutterstock
d4arcbf
d4arcbf

Dla jednych ważny będzie wygląd, dla innych właściwości antywłamaniowe. Co innego liczy się jeśli szukamy drzwi zewnętrznych dla domu, a co innego do mieszkania.

Dla właściciela domu jednorodzinnego cechą decydującą o wyborze drzwi zewnętrznych jest wygląd i cena. Warto też zwrócić uwagę na parametry techniczne. To właśnie one decydują o trwałości drzwi i ich późniejszym komforcie użytkowania. Prócz właściwości antywłamaniowych, najważniejsze parametry to izolacyjność cieplna i akustyczna.

Drzwi są istotnym elementem chroniącym nas m.in. przed „wizytą nieproszonych gości”. Dla własnego spokoju i poczucia bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w produkt, który gwarantuje wysoką ochronę przed włamaniem. Zwykle takie drzwi mają wzmocnione profile skrzydła, są też zabezpieczenia przed ściągnięciem skrzydła i specjalne zasuwy wielopunktowe.

Współczynnik przenikania ciepła

Jednym z najważniejszych elementów jest współczynnik przenikania ciepła U. Mówi on, jak dużo ciepła będzie uciekać na zewnątrz po zamontowaniu drzwi. Im współczynnik jest niższy, tym straty ciepła mniejsze. Wartość tego współczynnika zależy przede wszystkim od konstrukcji drzwi i użytych materiałów. Zdaniem specjalistów warto wybierać produkty gwarantujące jak najmniejsze straty ciepła. Na rynku są dostępne modele drzwi zewnętrznych, których współczynnik przenikania ciepła ma poniżej 2.0W/m2K.

Ogranicz hałas

Ważnym kryterium będzie też izolacyjność akustyczna. To ważne zwłaszcza w przypadku mieszkań w bloku. Właściciel domu jednorodzinnego i tak często decyduje się na wstawienie drugich drzwi wewnętrznych dodatkowo chroniących dom i tworząc przedsionek.

d4arcbf

W przypadku mieszkań w bloku, zwłaszcza takich usytuowanych na niskich kondygnacjach, niedaleko wind czy recepcji, dobre drzwi zewnętrzne to podstawa. Izolacyjność akustyczna wyrażana jest w decybelach za pomocą współczynnika Rw. Współczynnik ten obrazuje, jak skutecznie drzwi tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz. Im wyższy współczynnik Rw, tym skuteczniejsza ochrona przed hałasem z ulicy. Warto pamiętać, że producenci nie mają obowiązku określać tego współczynnika i podawać go w materiałach ofertowych. Opłaca się jednak o niego dopytać.

Ochrona przed deszczem i słońcem

W odróżnieniu od okien drzwi zewnętrzne są często częściowo lub całkowicie zadaszone, a tym samym mniej narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Powinny jednak wykazać podstawową odporność w zakresie dwóch zjawisk mogących obniżyć komfort ich użytkowania – deszczu i silnego wiatru.

Podstawowym parametrem określającym szczelność drzwi jest wodoszczelność. Określa ona stopień zabezpieczenia wnętrza przed przenikaniem do niego deszczu, w zależności od siły wiatru. Definiuje się ją za pomocą klas oznaczonych symbolami od 0 do 9. Im współczynnik ten jest wyższy, tym skuteczniej drzwi ochronią nas przed deszczem. Dla drzwi zewnętrznych budynku zazwyczaj wystarczy szczelność na poziomie klasy 3-4A.

Drzwi posiadające niższe klasy nie powinny być stosowane jako drzwi zewnętrzne, a jedynie jako drzwi wewnątrzlokalowe. Często sprzedawcy nie uświadamiają klientów, iż drzwi posiadające klasę szczelności 0 będą przeciekać przy najsłabszym deszczu zacinającym na ich powierzchnię.

d4arcbf

Materiał na drzwi zewnętrzne

Drewniane drzwi zewnętrzne są wykonane zwykle z drewna sosnowego lub świerkowego. Rama w takich drzwiach powinna być zrobiona z drewna klejonego. Laminat skutecznie zapobiega odkształcaniu się konstrukcji pod wpływem wilgoci.

Czasami producenci do wykonania skrzydeł stosują płyty drewnopochodne HDF, które mogą być płaskie lub wytłaczane oraz pokryte naturalnym drewnianym fornirem, okleiną, laminatem o strukturze drewna, lakierowane lub malowane. Aby wzmocnić drzwi drewniane stosowane są blaszane elementy ukryte pod okładzinami.

Zaletą drzwi drewnianych jest świetna izolacja akustyczna i termiczna. Mają one dodatkowo niewielką rozszerzalność cieplną.

d4arcbf

Drzwi zewnętrzne z utwardzonego PVC zbudowane są z wielokomorowych profili, które wzmacniane są wkładami ze stali ocynkowanej lub aluminium. By je ocieplić i zwiększyć izolację akustyczną w środku umieszcza się piankę poliuretanową. Charakteryzuje je niska waga, łatwość montażu i utrzymania w czystości oraz relatywnie niska cena. Wadą jest fakt, że zniszczonego skrzydła drzwiowego nie można już naprawić.

Drzwi z włókna szklanego czyli z materiału o nazwie fiberglass nie rozsychają się, dlatego też są odporne na promieniowanie słoneczne i wilgoć. Mają dobre parametry termoizolacyjne i akustyczne. Fiberglass to kompozyt poliestrowo-szklany, czyli nowoczesny materiał, lekki, wytrzymały i odporny, który nie musi być regularnie konserwowany. Do złudzenia przypominają drzwi z drewna. Są one wysoce wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, wypełnia je pianka poliuretanowa, mają niewielką wagę i małą wydłużalność termiczną. Są to jednak drzwi drogie.

Warto też zwrócić uwagę na drzwi stalowe. Są wykonane ze stali ocynkowanej. Z tego materiału zrobione są ościeżnice, ramy, całe skrzydło i wzmacniający ruszt. Dzięki temu mają bardzo dobry współczynnik ochrony przed włamaniem. To drzwi niemal niezniszczalne. Są jednak dość ciężkie.

d4arcbf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4arcbf