Trwa ładowanie...

Jak urządzić domowe biuro?

Coraz częściej zdarza się, że pracujesz w domu? A może specyfika twojego zawodu pozwala na elastyczne godziny pracy lub pracę zdalną? Masz szczęście. Wiele osób chciałoby przenieść biurowe obowiązki do domu. Podpowiadamy, jak zaaranżować domowe biuro.

Jak urządzić domowe biuro?Źródło: Shutterstock
d2ak438
d2ak438

Coraz częściej zdarza się, że pracujesz w domu? A może specyfika twojego zawodu pozwala na elastyczne godziny pracy lub pracę zdalną? Masz szczęście. Wiele osób chciałoby przenieść biurowe obowiązki do domu. Podpowiadamy, jak zaaranżować domowe biuro.

Niestety każdy, kto choć raz pracował poza firmą, wie, jak trudno się skupić, kiedy pracuje się przy stole w kuchni, gdzieś pomiędzy kuchenką a lodówką. Dlatego, aby praca w domu była tak samo wydajna jak w biurze, konieczne jest stworzenie miejsca, w którym wszystko będzie na swoim miejscu, z dala od domowego rozgardiaszu.

Domowe biuro możesz urządzić praktycznie w każdym wnętrzu: w holu, kuchni, salonie. Takie minibiuro zajmuje dosłownie kilka metrów kwadratowych. Urządzone z głową idealnie wkomponuje się w aranżację pomieszczenia i stanie się wręcz niezauważalne. Co zyskasz ty? Swoje miejsce, możliwość bezpiecznego przechowywania dokumentów, sprzętu i namiastkę biura z prawdziwego zdarzenia.

d2ak438

Domowe biuro w holu

Minibiuro w holu składać się będzie z kilku elementów. Przede wszystkim z ruchomego stolika pod laptop, regału na dokumenty, urządzenia wielofunkcyjnego (bo po co trzymać skaner, drukarkę – tylko niepotrzebnie zajmuje przestrzeń do pracy).

I to właściwie tyle. Biuro w holu lub w pobliżu wejścia do domu będzie idealne dla tych, którzy przyjmują klientów - takie rozwiązanie ułatwi ci oddzielenie życia prywatnego od zawodowego.

Planując usytuowanie domowego biura, pamiętaj, że idealna będzie dla niego strona północna lub wschodnia. Wówczas otrzymasz na co dzień dużą dawkę światła rozproszonego, bez konieczności nadmiernego korzystania ze światła sztucznego.

Domowe biuro: jakie meble?

Jeśli zamierzasz urządzić kącik do pracy w salonie, pamiętaj, że całość musi się komponować z aranżacją wnętrza. Typowo biurowe meble mogą wyglądać mało atrakcyjnie i wprowadzać niepotrzebnie zbyt surowy klimat. Klasyczne biurko możesz zastąpić na przykład stylową lub współczesną sekretarą (stolikiem do zastosowania biurowego), meblościanką z wysuwanym albo opuszczanym blatem. Funkcję biurka może też przejąć szeroki parapet lub typowy stół kuchenny postawiony gdzieś w rogu pomieszczenia.

d2ak438

Wygodne meble biurowe, czyli?

Dobrze dostosowane biurko powinno mieć głębokość 80-90 cm i szerokość 120-160 cm. Standardowa wysokość to 74-75 cm. Pod biurkiem trzeba zostawić przestrzeń dla nóg szerokości minimum 70 cm i głębokości minimum 60 cm.

Krzesło musi być solidne i trwałe, tak by służyło latami, a wydatek się zamortyzował. Ergonomiczne krzesło pomoże zachować prawidłową postawę kręgosłupa, niezależnie od naszego wzrostu oraz wagi osoby siedzącej. Nogi zawsze powinny spoczywać swobodnie na ziemi. Wysokość oparcia, głębokość siedziska oraz podłokietniki powinny być regulowane. A oparcie tak wyprofilowane, by idealnie podpierało odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Przyjęło się również, że krzesło powinno być obrotowe. Wówczas nie trzeba co chwilę skręcać tułowia.

Domowe biuro: dodatkowa lampa

Światło naturalne wystarcza tylko w odpowiednich porach dnia. Po południu lub wieczorem trzeba się wspomóc sztucznym oświetleniem, szczególnie w okresie zimowym. Światło zawsze powinno padać z lewej strony, wówczas nie będziesz mieć problemu z tworzeniem się cienia na monitorze komputera.

Najbardziej funkcjonalne lampy to te typu biurowego, czyli z obrotowym ramieniem i główką. Zamiast tradycyjnej żarówki ekologicznie zastosuj halogenowe źródła światła o mocy 28 W.

Domowe biuro: jakie kolory?

Kolor żółty sprzyja pracy umysłowej i poprawia koncentrację. Niebieski uspokaja i dodaje inspiracji. Czerwony dodaje energii, a pomarańczowy jest bardzo twórczy. To, jaki kolor wybierzesz, będzie zatem zależało od indywidualnych potrzeb. Ciekawe inspiracje dotyczące aranżacji wnętrz znajdziesz także na stronie: http://www.castorama.pl/.

d2ak438
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ak438