Trwa ładowanie...
ycipk-4j7i98

Jak oszczędzać wodę w domu?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak oszczędzać wodę w domu?
(Shutterstock)
ycipk-4j7i98

Tegoroczny Światowy Dzień Wody, obchodzony 22 marca, promuje hasło: "Woda i zrównoważony rozwój". Oszczędzanie wody, wdrażanie proekologicznych rozwiązań i utrwalanie pozytywnych nawyków to nie tylko zalecenia dla rządów państw, ale też proste działania, które może podjąć każdy z nas. Podpowiadamy, jak oszczędzać wodę w domu.

Decyzję o ustanowieniu tego międzynarodowego święta ONZ podjęło w 1992 r. w obliczu faktu, że aż miliard ludzi na świecie cierpi z powodu utrudnionego dostępu do czystej, pitnej wody. Ponad 20 lat później konieczność promowania idei oszczędzania jest wciąż aktualna. Tegoroczne hasło „Woda i zrównoważony rozwój” zwraca uwagę na racjonalne zaspokajanie naszych potrzeb z myślą o przyszłych pokoleniach. Jak wynika z „Badań świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, taką troskę przejawia tylko 48 proc. z nas. Tymczasem oszczędzanie wody nie musi być czasochłonne ani męczące. W dużej mierze na zmniejszenie jej zużycia mogą przełożyć się racjonalne decyzje zakupowe i wykształcenie kilku prostych nawyków. Jak oszczędzać wodę w domu?

Oszczędzanie wody w domu: koniec ze złymi praktykami

ycipk-4j7i98

Najwięcej wody marnujemy ze względu na niewłaściwe nawyki towarzyszące wykonywaniu codziennych czynności. Powszechnym przewinieniem jest pozostawianie odkręconego przepływu podczas mycia zębów. Szacuje się, że w wyniku takiego przeoczenia tracimy około 9 litrów wody na minutę. Równie często zdarza nam się nie dokręcać kranu. Pojedyncze, z pozoru niegroźne kapanie jednej kropli na sekundę skutkuje ubytkiem około 13 litrów w ciągu dnia. Co jeszcze wpływa na wysokie zużycie wody? Analiza przyzwyczajeń Polaków potwierdza, że największą jej część przeznaczamy na kąpiele w wannie. Jednorazowo taka przyjemność kosztuje nas od 150 do 200 litrów wody. Dla porównania, korzystanie z prysznica może obniżyć poziom jej zużycia nawet o 25 proc. Warto pamiętać, że niewłaściwe nawyki wpływają negatywnie nie tylko na środowisko, ale też na wysokość naszych rachunków.

Oszczędzanie wody w domu: ekologiczna łazienka

Sporo zaoszczędzić możemy dzięki odpowiedniemu wyposażeniu łazienki. Proekologiczną armaturę i ceramikę wzbogacają rozwiązania zapobiegające utracie wody. Szacuje się, że wyeliminowanie źródeł ryzyka w postaci awarii eksploatacyjnych i złych nawyków może zaoszczędzić nawet do kilkunastu litrów w ciągu dnia. - Za najbardziej ekonomiczne baterie uważane są modele bezdotykowe, które samoczynnie regulują ilość wykorzystywanej wody – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

– Oszczędnościom służy także zamontowanie armatury termostatycznej, zapamiętującej ustawioną temperaturę, dzięki czemu eliminowany jest czas konieczny na jej ponowną regulację – dodaje ekspert. W przypadku sanitariatów kwestią decydująca o ich proekologicznym charakterze jest ilość wykorzystywanej do spłukiwania wody. Standardowe mechanizmy, zużywające całą objętość zbiornika, można łatwo zastąpić modelami 3/6 l, korzystającymi opcjonalnie z połowy dostępnej ilości. Zainstalowanie tego typu spłuczki w mieszkaniu czteroosobowej rodziny może przyczynić się do oszczędzenia nawet 30 litrów wody dziennie.

ycipk-4j7i98

Oszczędzanie wody w domu: trwałość na lata

Na zużycie wody wpływa również stan techniczny łazienkowego wyposażenia. Uwagi wymaga zarówno wybór elementów wykonanych z trwałych i solidnych materiałów, jak i bieżące reagowanie na awarie w miarę eksploatacji. - Wybierając konkretną baterię, pamiętaj o zwróceniu uwagi na surowce, z jakich wykonana jest głowica sterująca. Najtrwalszą, zapewniającą bezawaryjne działanie jest głowica ceramiczna – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - W porównaniu z głowicą uszczelkową, model tego typu pozwala na szybszą zmianę intensywności strumienia i jest mniej podatny na rozszczelnienia – dodaje ekspert. Warto również pamiętać, że drobne przecieki i uszkodzone uszczelki mogą powodować roczne straty liczone w setkach litrów wody. Regularne sprawdzanie stanu technicznego elementów szybko się zużywających nie tylko zagwarantuje zmniejszenie jej zużycia, ale również pozwoli uniknąć poważnej awarii.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4j7i98

ycipk-4j7i98
ycipk-4j7i98