Trwa ładowanie...

Jak oszczędzać wodę?

22 marca przypada Światowy Dzień Wody obchodzony w tym roku pod hasłem: woda i energia. Podpowiadamy, jak oszczędzać wodę, zmieniając nawyki, by przełożyło się to na stan domowego budżetu. Oszczędzanie wody to problem nie tylko globalny - zaczyna się we własnej łazience!

Share
Jak oszczędzać wodę?Źródło: Oras
d1dy1l0

22 marca przypada Światowy Dzień Wody obchodzony w tym roku pod hasłem: woda i energia. Podpowiadamy, jak oszczędzać wodę, zmieniając nawyki, by przełożyło się to na stan domowego budżetu. Oszczędzanie wody to problem nie tylko globalny - zaczyna się we własnej łazience!

Problem braku wody to jeden z głównych alarmów powtarzanych od lat przez organizacje międzynarodowe. Coraz częściej korzystanie w zasobów wodnych staje się zarzewiem konfliktów i wojen lokalnych. Szacunki ONZ pokazują, że 2025 r. dwie trzecie globu będzie żyło na obszarach, gdzie może brakować wody. Najbardziej zagrożone są Ameryka Południowa, Azja Środkowa i dwa największe państwa świata – Indie oraz Chiny. Aktualne dane także są zatrważające. Według UNICEF codziennie z powodu biegunki umiera na świecie 2 tys. dzieci. W większości z powodu braku dostępu do czystej wody, sanitariatów i nieprzestrzegania zasad higieny.

Jak oszczędzać wodę? Korzystaj z kranu odpowiedzialnie

W Polsce wody pitnej raczej nie brakuje, dlaczego więc powinniśmy oszczędzać? Liczby powinny zadziałać na wyobraźnię nawet największych sceptyków globalnego myślenia i ekologii. Spłukując toaletę, zużywasz jednorazowo ok. 6 litrów wody. To tyle, ile musi wystarczyć jednej osobie w kraju rozwijającym się, by przeżyć cały dzień.

Ci, którzy nie są skłonni do zaangażowania w problemy ogólnoświatowe, muszą też pamiętać, że ekosystemy środowiskowe nie przynależą przecież do krajów. – Nie możemy myśleć kategorią tzw. własnego podwórka. Ilość ścieków oraz czystość wody w rzekach zależą od zachowania ludzi w całym regionie, niezależnie od tego, czy tworzy go jedno państwo, czy kilka – zauważa Ewa Rymarczyk, specjalista ds. ochrony środowiska w firmie Oras produkującej armaturę oszczędzającą wodę.

d1dy1l0

Oszczędzanie ma nie tylko aspekt globalny, ale też przekłada się na małe oszczędności wody, które można wdrożyć u siebie w domu. Z roku na rok w Polsce powoli spada zużycie wody. Według danych GUS w minionym roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca najwięcej wykorzystali mieszkańcy Mazowsza (36,1 m3) i Wielkopolski (35,4 m3). Najmniejsze zużycie wody na osobę notuje się w woj. podkarpackim (22,4 m3) i małopolskim (26,6 m3).

– Coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na racjonalne wykorzystanie wody. Pomagają akcje edukacyjne, gdyż domownicy wyrabiają w sobie ekologiczne zachowania. Nie bez znaczenia dla zmniejszenia zużycia prądu, wody i ilości ścieków jest także stosowanie nowoczesnych urządzeń: oszczędzającej wodę armatury i spłuczek toaletowych oraz ekologicznych pralek i zmywarek – przyznaje Ewa Rymarczyk.

Domowe sposoby na oszczędzanie wody

Od czego zacząć oszczędzanie wody? Od zmiany przyzwyczajeń. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Wody ma też przełożenie na domowy budżet. Zwiększając zużycie wody, podnosisz poziom zapotrzebowania na energię - wodę trzeba przecież ogrzać. Zamiast więc codziennie napełniać wannę 150 litrami wody, warto zamienić kąpiel na prysznic. Pod natryskiem w ciągu 5 minut zużyjesz połowę tego co w wannie. A mając ekologiczny model armatury natryskowej, nawet jedynie 35 litrów, i to bez obniżenia komfortu kąpieli!

Przy umywalce z kolei warto pomyśleć czy woda musi lać się najsilniejszym strumieniem? W nowoczesnych kranach producenci stosują ekoblokady - to mechanizm wstępnie ograniczający temperaturę i siłę strumienia. Dzięki temu użytkownik, uruchamiając baterię, nie odkręca jej od razu na pełną moc. Jeszcze większe oszczędności wody zapewniają inteligentne baterie sterowane fotokomórką. Zużywają o połowę mniej niż krany z jednym uchwytem, jedynie 5-6 litrów na minutę. Woda wypływa w nich tylko wtedy, gdy naprawdę jej potrzebujesz – uruchamia się przy zbliżeniu dłoni do kranu. Nie leci więc cały czas, a domownicy nie muszą pamiętać o jej zakręcaniu podczas mycia zębów i golenia, bo kran zrobi to za nich.

d1dy1l0

Połowę mniej wody wykorzystasz także przy użyciu ekoprzycisku w toalecie, który powoli staje się standardowym wyposażeniem łazienek. Zamiast 6 litrów zużyjesz jedynie 3 litry.

Wodę i prąd oszczędzają również sprzęty AGD. Zmywarka pozwala w tej samej ilości wody umyć trzy raz więcej naczyń, niż gdybyś czyścił je ręcznie w zlewie, zużywając do tego o połowę mniej energii. Podstawową zasadą wykorzystania pralki i zmywarki powinno być ich całkowite załadowanie.

Nowoczesne urządzenia zapewniają wygodę, dzięki czemu oszczędzanie przychodzi nam łatwiej. - Nie jest to bez znaczenia. Gdyby zmniejszanie poziomu wykorzystania wody i energii oznaczało drastyczny spadek komfortu życia, wiele osób byłoby zniechęconych. Tymczasem zmiana zachowań i nawyków zaczyna się od właściwego podejścia do problemu. Jeśli każdy domownik zrobi choć mały krok, by zmniejszyć zużycie, globalna skala oszczędności będzie znacząca – przyznaje Ewa Rymarczyk z Oras.

d1dy1l0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dy1l0
d1dy1l0