Trwa ładowanie...

Jak ochronić rośliny przed mrozem

Choć kalendarzowa zima już trwa, to srogie mrozy ciągle jeszcze przed nami. Warto przygotować do tego trudnego czasu rośliny w ogrodzie czy na balkonie, aby nie przemarzły i przetrwały do wiosny w dobrej kondycji. Jeśli jeszcze nie zadbałeś o zabezpieczenie krzewów, drzew i kwiatów, koniecznie zrób to właśnie teraz.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak ochronić rośliny przed mrozemŹródło: Shutterstock.com
d4js9rf
d4js9rf

Ponieważ większość roślin, które kupujemy na balkon i do ogrodów pochodzi z miejsc o cieplejszym klimacie, niezbędne jest zapewnienie im warunków pozwalających na przetrwanie. Pamiętajmy, że osłony nie powinny być stosowane w przypadku temperatur na plusie, a jedynie kiedy spadną one poniżej 5 st.C. W przeciwnym przypadku mogą one zostać pobudzone do wzrostu, a następnie gnić i zamierać.

Najlepsze izolatory

Do okrycia możesz użyć trocin, kory drzewnej, liści, słomy, a także gałęzi świerkowych. W sklepach są także gotowe agrowłókniny, siatki cieniowe albo maty ze słomy, które również wspaniale chronią przed mrozem. Lepiej jednak wybierać te w jasnych kolorach, gdyż dodatkowo nie dopuszczają do nagrzania. Można nimi owinąć roślinność albo zbudować osłonkę na wbitych bambusowych palach.

Poradnik Ogrodniczy
Źródło: Poradnik Ogrodniczy

Agrowłoknina polecana jest również w bezśnieżne zimy, kiedy to mroźny i suchy wiatr sieje spustoszenie wśród roślin. Wysoka gramatura tworzywa sprawia, że jest też dobrą osłoną przed uszkodzeniami mechanicznymi (nie tworząc przy tym blokady dla wody i powietrza). Owijaj od podstawy aż do wierzchołka, łącząc biurowymi zszywkami albo związując sznurkiem. Możesz jej używać już od pierwszych przymrozków aż do wczesnej wiosny.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Chroń korzenie

Wiele roślin balkonowych, np. jednorocznych, zginie wraz z nadejściem zimy, ale niektóre z nich mogą spokojnie przezimować, jeśli tylko zapewnimy im więcej niż osłonkę w postaci doniczki. Co ciekawe, to właśnie korzeń jest dużo bardziej wrażliwy na mróz niż części nadziemne. Dlatego też istotne jest okrywanie donic tekturą, styropianem albo słomą. Możesz również umieścić plastikową osłonkę w drewnianym lub papierowym pudełku, ale wypełnionym korą lub trocinami. Jeśli przewidywane są przymrozki, a ty nie zdążyłeś zabezpieczyć roślin i zgromadzić potrzebnych surowców, skorzystaj ze zwykłych czarno-białych gazet, które staną się dobrą izolacją.

Fajneogrody.pl
Źródło: Fajneogrody.pl

Iglaki, które świetnie radzą sobie zimą w ogrodzie mogą przemarzać na balkonie. Ponadto, nasłoneczniony w dzień balkon powoduje nadmierne parowanie wody, co doprowadza do przesuszenia roślin. Aby temu zapobiec podlewaj je w niemroźne dni i osłaniaj siatką cieniową albo białą agrowłókniną.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4js9rf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4js9rf