Trwa ładowanie...
06-03-2015 15:36

Jak malować sufit? Porady

Jeśli sufit w twoim mieszkaniu przyjął już dość zanieczyszczeń i oparów z gotowania czy kąpieli, czas go odświeżyć. Prace przebiegną szybciej, jeśli nie trzeba pozbywać się starej powłoki. Gdy jest to niezbędne, przyda się odpowiedni sprzęt. Podpowiadamy, jak z sukcesem przeprowadzić malowanie sufitu.

Jak malować sufit? PoradyŹródło: Shutterstock
d2ak438
d2ak438

Jeśli sufit w twoim mieszkaniu przyjął już dość zanieczyszczeń i oparów z gotowania czy kąpieli, czas go odświeżyć. Prace przebiegną szybciej, jeśli nie trzeba pozbywać się starej powłoki. Gdy jest to niezbędne, przyda się odpowiedni sprzęt. Podpowiadamy, jak z sukcesem przeprowadzić malowanie sufitu.

Choć malowanie sufitu wymaga czasu i zaangażowania, nie jest trudne, jeśli tylko wiesz, jak się do niego zabrać. Najpierw trzeba zabezpieczyć mieszkanie przed zabrudzeniami, przygotować drabinę, sprzęt oraz chemię budowlaną.

Jak pomalować sufit? Niezbędne sprzęty

Do malowania sufitu przyda się folia malarska oraz taśma papierowa do jej przytwierdzenia. Musisz się zaopatrzyć w większą ich ilość, aby zabezpieczyć meble, posadzkę, okna i ściany przed zakurzeniem oraz trwałym zabrudzeniem. Potrzebna będzie szczotka oraz gąbka do mycia powierzchni, szpachelka i skrobak do pozbycia się starej powłoki, wiadro, wałek z okapnikiem, trzonek teleskopowy i wiadro na farbę do zawieszenia z kratką odsączającą, pędzel do malowania naroży, preparat do mycia ścian i sufitów, gładź szpachlowa oraz stabilna drabina. Dla zabezpieczenia ubrania dobrze jest zaopatrzyć się w strój ochronny, rękawice oraz nakrycie głowy.

W sklepie z materiałami budowlanymi lub wykończeniowymi kup preparat gruntujący albo farbę podkładową (jeśli masz sufit z gips-kartonu) oraz wykończeniową. Sufit najczęściej maluje się farbami emulsyjnymi. Są łatwe w aplikacji, trwałe i możne je myć. Należy zwrócić uwagę na rodzaj farby emulsyjnej. Akrylowa lub winylowa będzie szybko schła, a jej pozostałości umyjesz wodą. Obie dają czystą, matową biel, która nie będzie żółkła. Farba lateksowa oferuje trwalszą i bardziej kryjącą powłokę, a stosuje się ją tam, gdzie sufit ma przebarwienia. Warto pamiętać, że zarówno do łazienki, jak i kuchni produkowane są specjalne farby odporne na wilgoć.

d2ak438

Jak malować sufit? Przygotowanie podłoża

Przed malowaniem sufit musi zostać oczyszczony. Jeśli odpadają fragmenty dawnej farby lub tynku, należy je usunąć skrobakiem. Ubytki uzupełnij gładzią szpachlową. Jeśli zamierzasz malować na dawnej farbie, powierzchnię sufitu musisz najpierw umyć. Ma to na celu usunięcie tłuszczu, kurzu i innych zabrudzeń, które utrudniają równomierne rozprowadzenie farby i trwałe jej nałożenie. Pomocne będą preparaty czyszczące lub woda z detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Przy użyciu szczotki i gąbki starannie oczyść sufit. Gdy wyschnie, możesz przystąpić do następnych czynności. Przy malowaniu tzw. powierzchni chłonnej, jaką jest np. sufit podwieszany wykonany z płyt gipsowo-kartonowych, konieczne będzie zagruntowanie całego sufitu. Służą do tego emulsja gruntująca lub farba podkładowa. Warto zastosować preparaty tego samego producenta (podkład i farba), co daje gwarancję skuteczności i dobrego efektu końcowego.

Malowanie sufitu krok po kroku

Na podkładzie lub starej warstwie emulsji możesz rozpocząć malowanie, jeśli masz pewność, że powierzchnia jest równa. Drobne niedoskonałości możesz przetrzeć papierem ściernym. Następnie należy zadbać, by sufit był odkurzony z drobin. Przyda się do tego sucha szczotka. Przy tej czynności dobrze jest osłonić oczy okularami ochronnymi.

Dopiero po odkurzeniu przystępujemy do malowania zasadniczego, sprawdzając wcześniej, czy krawędzie ścian są dobrze oklejone taśmą ochronną. Farbę przygotuj według wytycznych producenta. Konieczne będzie jej dokładne rozmieszanie (możesz posłużyć się mieszadłem nakładanym na wiertarkę).

Dobrze jest podzielić w zamyśle sufit na części i sukcesywnie je malować. Rozpocznij pracę od naroży - pędzlem dokładnie pomaluj ich zagłębienia. Następnie od wybranej krawędzi, równolegle do ściany z oknem, nałóż wałkiem pasy farby. Sprzęt prowadć za każdym razem równolegle do poprzednio pomalowanej powierzchni. Po pokryciu całego sufitu nałóż drugą warstwę farby, tym razem w poprzek, czyli prostopadle do okna.

d2ak438
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ak438