Trwa ładowanie...

Inteligentny dom - to nie science fiction!

Inteligentny dom - to nie science fiction!Źródło: Shutterstock
d483s9f
d483s9f

Inteligentny budynek to taki, który dostosowuje się do upodobań mieszkańców, umila im życie. Jest wyposażony w system czujników i detektorów oraz system zarządzania domowymi instalacjami. Reaguje na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz, odpowiada na obecność ludzi. Wszystkie zainstalowane w nim urządzenia elektryczne współpracują ze sobą - to inteligentne instalacje. Takie domy są maksymalnie funkcjonalne, komfortowe i bezpieczne, a przy tym same minimalizują koszty eksploatacji i ograniczają emisję zanieczyszczeń.

Nowoczesny dom to również nowoczesna architektura. Płaski dach, duże okna, elewacja z elementami kamiennymi czy drewnianymi to wyznaczniki najlepszych projektów XXI wieku. Co więcej, nowoczesny dom musi być energooszczędny. Odpowiednia izolacja ścian, wysokiej klasy okna czy efektywny system rekuperacji to wyznaczniki budownictwa przyszłości, które nie jest wcale dużo droższe od tradycyjnego. Chcesz wiedzieć o ile? Przeczytaj.

Nowoczesne instalacje

Inteligentny dom reaguje na żądania domowników, wręcz dostraja się do ich potrzeb. Sterowanie poszczególnymi instalacjami często odbywa się za pomocą pilota. Może on zarządzać oświetleniem i ogrzewaniem budynku, wentylacją i klimatyzacją, bramą i roletami, systemem alarmowym, a nawet audio-wideo. Za pomocą jednego przycisku możesz wprowadzić tryb „wieczór” – z przygaszonymi światłami, ogniem w kominku elektrycznym i nastrojową muzyką. Lub tryb „ranek” z kawą w ekspresie, jasnym światłem i energiczną muzyką, która pomoże ci nabrać sił do całodziennej pracy.

Inteligentne instalacje pomagają zarządzać budynkiem zgodnie z potrzebami mieszkańców. W nowoczesnym domu każdy domownik jest rozpoznawany z osobna za pomocą systemu kamer. Jeśli czujnik ruchu i kamera uznają, że użytkownik śpi, przygaszą światła (pod warunkiem że lubi on spać przy zgaszonym świetle, bo może także zaprogramować system na spanie przy lampce nocnej). Światła czy muzyka mogą się włączać po klaśnięciu czy innym sygnale wydanym przez domownika.

d483s9f

Wszystkie zainstalowane kamery mają możliwość podglądu online, dzięki czemu możesz zobaczyć, co dzieje się w domu nawet w czasie twojej nieobecności. Wystarczy skorzystać z tabletu lub smartfona podłączonego do internetu z dostępem do odpowiedniej aplikacji. Więcej na temat tego typu kamer przeczytasz tutaj. Zakup jednej kamery z dostępem online do obrazu to wydatek nawet poniżej 200 zł.

Najpierw dla roślin, potem dla ludzi

System zarządzania budynkiem do niedawna stosowany był wyłącznie w biurach i obiektach przemysłowych, obecnie jednak coraz częściej wykorzystuje się go w budownictwie mieszkaniowym. Na pomysł skonstruowania inteligentnego budynku wpadli w latach 70. ubiegłego wielu Amerykanie. Początkowo chodziło o zautomatyzowanie środowiska rozwoju roślin, jednak już w latach 80. systemy zarządzania budynkiem zostały wykorzystane w prywatnych domach. Instalacje elektryczne i urządzenia domowe za sprawą technologii stawały się coraz bardziej inteligentne, mądrzały z każdym rokiem. Dziś mamy do dyspozycji bajkowe wręcz udogodnienia.

W inteligentnym domu oświetlenie wewnętrzne włącza się, gdy w pomieszczeniach pojawiają się ludzie, podobnie działa oświetlenie zewnętrzne. Zintegrowana z innymi urządzeniami jest sieć teleinformatyczna. Ogrzewanie i klimatyzacja działają zgodnie z preferencjami użytkowników, ale też w porozumieniu z systemem pogodowym, który może reagować z wyprzedzeniem dzięki prognozie pogody z internetu. System wentylacji i filtracji działa w oparciu o parametry jakości powietrza.

Co robi taki dom? Kiedy nie ma mieszkańców, sam uruchamia alarm, zamyka wszystkie drzwi, ewentualnie steruje światłem tak, że potencjalny złodziej ma wrażenie, że w budynku są ludzie.

d483s9f

Jeśli domownicy chcą jeszcze bardziej uprawdopodobnić swoją obecność, mogą skorzystać z modułu inteligentnego głośnika – dzięki niemu w domu odtwarzane są dźwięki nagrane wcześniej przy codziennych czynnościach. System zapamiętuje przyzwyczajenia użytkowników i na ich podstawie symuluje ich obecność, dzięki czemu zapobiega włamaniom i kradzieżom. Takie domy naszpikowane są wręcz detektorami ruchu, dlatego system może zareagować na próby włamania. Wdarcie się złodzieja przez otwarte okno nie pozostanie niezauważone, podobnie jak stłuczenie szyby. Mało tego, inteligentny dom może sam zawiadomić policję w razie próby włamania.

Gdy mieszkańcy są w domu, zgodnie z ich upodobaniami ustawiana jest temperatura, natężenie światła, muzyka. Jeśli w jakimś pomieszczeniu temperatura spadnie poniżej wymaganych wartości, system zarządzi podgrzanie tylko i wyłącznie tego jednego pokoju. Odwrotnie zadziała, gdy temperatura w pomieszczeniu zbytnio się podniesie. System na żądanie użytkownika obsługuje urządzenia audio-wideo i inne sprzęty codziennego użytku. Dzięki możliwościom personalizacji każdy domownik ma zapisane swoje ustawienia zgodne z preferencjami. Zintegrowany system pogodowy sam uchyla okna, a w przypadku deszczu – zamyka je. System pogodowy może nawet podjąć decyzję o przejściu na niezależny sposób zasilania na wypadek burzy!

Obsługa bajecznie prosta

Choć technologie zastosowane w nowoczesnych domach są niezwykle skomplikowanie, sama obsługa domów inteligentnych jest bardzo prosta. Piloty skonstruowane są intuicyjnie, tak że nawet dziecko może zaprogramować swoje preferencje. Ta zaawansowana technologia jest niezwykle przyjazna użytkownikom, często wszystkie funkcje obsługiwane są za pomocą intuicyjnych ikonek.

d483s9f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d483s9f