Trwa ładowanie...

Grabie, odkurzacz, a może dmuchawa do liści? Podpowiadamy, co wybrać

Jesień to wyjątkowo pracowity czas w ogródku – zwłaszcza, gdy drzewa gubią mnóstwo liści. Radzimy, jak skutecznie się z nimi uporać i cieszyć się pięknym otoczeniem.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak szybko posprzątać liście z trawnika.Jak szybko posprzątać liście z trawnika.Źródło: unsplash
d1fjpl9
d1fjpl9

Początek jesieni to nie tylko sadzenie krzewów czy mrozoodpornych roślin. To również pora na robienie porządków. Trzeba przyznać, że pracy nie brakuje, zwłaszcza tej związanej ze sprzątaniem. Dywan pomarańczowo-złotych liści może wyglądać pięknie, ale do czasu. Gdy spadnie deszcz, trawa zrobi się mokra, a to co na niej leży – nadgniłe. Właśnie dlatego warto zadbać o porządek w ogródku. Sposobów usuwania liści jest wiele – można to robić ręcznie lub za pomocą odpowiednich sprzętów. Co wybrać?

Grabienie liści

Leżące na trawniku liście trzeba zagrabić po to, by nie ograniczały roślinom dostępu do światła. Do usuwania liści możemy wykorzystać elastyczne grabie wachlarzowe lub miotło-grabie. Takie narzędzia spełniają swoje zadanie, gdy liści jest mało. Jeśli nie ma przeszkód, zgarnięte liście możemy zostawić np. na rabatach. To, co uda nam się zagrabić, możemy przeznaczyć na kompost. Warunek jest taki, że materiał powinien być wolny od grzybów i pleśni. Pamiętajmy też, by nie palić liści –  zwłaszcza mokrych. Zgodnie z zarządzeniem gmin, zielone odpady powinny podlegać segregacji.

Dmuchawa do liści

Jeśli mamy problem z liśćmi, możemy usunąć je za pomocą dmuchawy. To urządzenie wytwarzające silny strumień powietrza – zdmuchuje liście w jedno miejsce, z którego można je potem zebrać. Dmuchawy można też używać do zbierania kurzu, piasku czy innych zanieczyszczeń. Zanim zdecydujemy się na zakup tego sprzętu, musimy wiedzieć o ważnej rzeczy. Od 1 stycznia 2021 r. na terenie województwa mazowieckiego obowiązuje zakaz stosowania dmuchaw do liści. Wprowadzono go dlatego, że stosowanie dmuchaw powoduje wtórną emisję pyłów, które zagrażają naszemu zdrowiu.

Odkurzacz do liści

Jego ogromną zaletą jest efektywność – liście od razu trafiają do środka odkurzacza. Gdy worek zostanie zapełniony, trzeba go opróżnić. Co ważne, ten wielofunkcyjny sprzęt doskonale radzi sobie nie tylko z liśćmi, ale i skoszoną trawą, drobnymi gałęziami czy szyszkami. Potrafi nawet rozdrabniać zebrane odpady. Dzięki niemu delikatne rośliny i krzewy nie zostaną uszkodzone podczas tradycyjnego grabienia. Na rynku jest wiele rodzajów odkurzaczy – spalinowe, elektryczne lub akumulatorowe. Warto dodać, że wspomniany wyżej zakaz korzystania z dmuchaw nie obejmuje odkurzaczy do liści. Bez problemu więc może z nich korzystać każdy, kto chce szybko zrobić porządki w ogródku.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1fjpl9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1fjpl9