Trwa ładowanie...

Energooszczędne oświetlenie domu

Wysoka cena może zniechęcać do zakupu LED-ów. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że dzięki energooszczędności i długiej żywotności ten wydatek szybko się rekompensuje. Zauważysz to już przy pierwszych rachunkach.

Energooszczędne oświetlenie domuŹródło: Philips
d1saufj
d1saufj

Wysoka cena może zniechęcać do zakupu LED-ów. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że dzięki energooszczędności i długiej żywotności ten wydatek szybko się rekompensuje. Zauważysz to już przy pierwszych rachunkach.

Zanim wybierzesz źródło światła do domu, rozważ wszystkie „za” i „przeciw”. Lampy LED są energooszczędne i ekologiczne, bo nie zawierają rtęci. Dzięki nim można uzyskać właściwe oświetlenie w domu, a jednocześnie zaoszczędzić w skali roku całkiem sporą kwotę. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Kiedy LED, a kiedy nie?

Z dostępnych obecnie źródeł światła lampy LED zużywają najmniej energii elektrycznej. Dlatego nawet jeśli wydasz na ich zakup większą kwotę, szybko się ona zwróci. Przy prawidłowym użyciu można zaoszczędzić 80 proc. zużywanej energii, czyli kilkadziesiąt złotych. Najwięcej wtedy, gdy wymienisz na lampy LED tradycyjne żarówki o dużych mocach. Pierwszym pytaniem, które trzeba sobie zadać przy wyborze źródła światła, jest miejsce jego użytkowania.

- Bardzo istotne jest to, jak długo świeci się światło. Im dłużej, tym większa jest oszczędność. Jeśli lampa LED oświetla piwnicę, z której korzysta się sporadycznie, oszczędność energii będzie niewielka. Jeśli natomiast zamontuje się oświetlenie LED-owe w salonie, gdzie używamy światła bardzo często, już po pół roku odczuwa się realne oszczędności – mówi Bogdan Ślęk, ekspert Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting.

d1saufj

Energooszczędność to nie wszystko

Diody LED nie tylko pobierają mało prądu, ale też są dużo bardziej żywotne - mogą świecić do 50 tysięcy godzin, czyli nawet 25 razy dłużej od tradycyjnej żarówki. Trwałość zależy jednak od jakości zastosowanych komponentów i konstrukcji lampy. Warto zwrócić uwagę na to, że markowi producenci nie deklarują aż takiej żywotności swoich wyrobów. Przy wyborze kieruj się więc zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem, krytycznie podchodząc do produktów o zadeklarowanej bardzo długiej żywotności i najniższej cenie (parametr dotyczący trwałości diod często bywa w takich przypadkach zawyżany).

Lampy LED nie przepalają się gwałtownie, tak jak tradycyjna żarówka. Z upływem czasu spada ich wartość strumienia świetlnego i dają coraz mniej światła. Różnica w jakości lampy między innymi polega na tym, jak szybki i głęboki jest spadek strumienia świetlnego. – Na efekt ekonomiczny lamp LED wpływa nie tylko dużo mniejsze zużycie energii elektrycznej, ale również ich trwałość w czasie. Jeśli kupimy dobrą świetlówkę, nie będzie jej trzeba wymieniać przez bardzo długi czas, ciesząc się tym samym efektem świetlnym – tłumaczy Bogdan Ślęk.

Kolejnym atutem LED-owych źródeł światła jest brak wpływu na częste włączenia i wyłączenia. Cechują się one też krótkim czasem rozpalania do jasności i mniej się nagrzewają od tradycyjnych źródeł światła.

d1saufj

Waty kontra lumeny

Kupując LED-y, musisz pamiętać o sprawdzeniu wartości lumenów. Lumen to jednostka miary, w jakiej określany jest strumień świetlny źródła światła. Tradycyjne żarówki o określonej mocy emitowały zawsze tą samą liczbę lumenów, natomiast w przypadku lamp LED jest inaczej. Dlatego też zawsze sprawdzaj liczbę lumenów. Stosowną informację znajdziesz na opakowaniu - jest ona wydrukowana trzykrotnie większą czcionką niż moc lampy.

Dla przykładu, jeśli chcesz kupić lampę LED odpowiadającą tradycyjnej żarówce o mocy 60 W, to jej strumień świetlny nie może być mniejszy niż 806 lumenów. Niestety, jak pokazały badania, nawet co piąty producent podaje nieprawdziwe informacje na opakowaniach.

d1saufj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1saufj