Trwa ładowanie...
d42zqkw

Dywan wełniany: czym go czyścić?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dywan wełniany: czym go czyścić?
(Agnella)
d42zqkw

Zakup dywanu wełnianego to poważna inwestycja. Kiedy nowy kobierzec pojawi się już w domu, chcielibyśmy, aby jak najdłużej zachował atrakcyjny wygląd. Receptą na czysty dywan jest jego odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie. Podpowiadamy, jak o to zadbać. Czysty dywan - podstawowe zasady

Podstawa pielęgnacji dywanu to odkurzanie – robiąc to regularnie i usuwając z runa kurz, włosy i piasek, masz gwarancję, że unikniesz poważniejszych zabrudzeń. Przyda się także specjalna końcówka do odkurzacza wyposażona w szczotkę – optymalnie o regulowanej długości włosia. Odkurzać należy regularnym, posuwistym ruchem, nie naciskając zbyt mocno, aby uniknąć uszkodzenia runa. Ostatnie odkurzanie warto wykonać zgodnie z kierunkiem układania się runa. Dywan, zwłaszcza taki o mniejszej powierzchni, można też wytrzepać. Jeśli stoją na nim ciężkie meble, warto je przesuwać od czasu do czasu, by uniknąć trwałych zagnieceń runa.

"Kurzenie się" dywanu - jak sobie z tym poradzić?

d42zqkw

Właścicieli nowych dywanów wełnianych niepokoi niejednokrotnie zjawisko wychodzenia elementarnych włókien. Nie jest to jednak nic niepokojącego ani niewłaściwego – to naturalny proces związany ze specyfiką tkanych z wełny pokryć podłogowych. Luźne włókna, które pozostały po procesie cięcia, strzyżenia i podklejania dywanu, a nie zostały zamocowane w splotach runa, w początkowym okresie użytkowania dywanu wychodzą na jego powierzchnię. Ten ubytek nie powoduje pogorszenia jego jakości – powierzchnia runa stopniowo ulega naturalnemu spilśnieniu i wychodzenie włókien ustaje. Aby skrócić ten proces, w początkowym okresie po zakupie dywanu zaleca się jego częste i staranne odkurzanie. To skuteczna metoda na przyspieszenie zakończenia procesu „kurzenia się” dywanu.

Plama na dywanie - jak ją usunąć?

Jeśli zdarzy się, że na dywanie pojawi się plama lub intensywniejsze zabrudzenie, trzeba niezwłocznie je usunąć – świeże są łatwiejsze do wywabienia. Należy stosować środki odplamiające przeznaczone do czyszczenia dywanów – uprzednio przetestowawszy je w mało widocznym miejscu, by sprawdzić, czy nie niszczą włókien lub nie powodują ich odbarwienia. Plamy z płynów najpierw osusz papierowym ręcznikiem lub chłonną szmatką. Nie wolno ich trzeć, gdyż to tylko powiększa zabrudzenie i zniekształca runo. Plamę należy czyścić od krawędzi do jej środka. Po zastosowaniu odplamiacza wyczyszczone miejsce dokładnie wypłucz wodą.

Czyszczenie dywanu na mokro

Po dłuższym czasie może się zdarzyć, że dywan będzie potrzebował czyszczenia na mokro. Dopuszcza się metodę szamponowania zabezpieczającą go przed przemoczeniem - można to zrobić samodzielnie, lepiej jednak zlecić czyszczenie wyspecjalizowanej firmie, która dysponuje odpowiednimi środkami czyszczącymi i sprzętem (np. profesjonalnym odkurzaczem piorącym). Jeśli jednak sam zdecydujesz się na to zadanie, musisz pamiętać, by rozpocząć od dokładnego odkurzenia, nie przemoczyć dywanu podczas szamponowania, a po wyczyszczeniu suszyć go tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.

d42zqkw

Podziel się opinią

Share

d42zqkw

d42zqkw