Trwa ładowanie...
d371p1a

Dywan i tapicerka jak nowa. Odkurzacz piorący do domu i samochodu

Wśród odkurzaczy znajdziemy urządzenia, które zbierają kurz i brud, ale też i takie, które usuwają plamy z dywanu czy tapicerki. Kiedy warto zdecydować się na odkurzacz piorący i na co zwracać uwagę przy zakupie?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Pozbądź się brzydkich zapachów z dywanu i tapicerki
Pozbądź się brzydkich zapachów z dywanu i tapicerki (Shutterstock)
d371p1a

Na rynku mamy wiele rodzajów odkurzaczy – tradycyjne, pionowe, a nawet sterowane telefonem roboty sprzątające. Każdy z tych modeli ma swoje zalety, co wbrew pozorom nie zawsze ułatwia dokonanie ostatecznego wyboru. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Odkurzacz piorący czy tradycyjny?

d371p1a

Jeżeli mamy nieduży metraż, dywan typu shaggy (lub w ogóle nie mamy dywanu), zdecydowanie lepiej jest wybrać zwykły odkurzacz. Dbając o tapicerkę łóżka (np. przykrywając ją narzutą), raczej nie często będziemy korzystać z opcji prania. Inaczej sprawa wygląda, gdy… w domu mieszkają dzieci lub zwierzęta, a my mamy skłonność do jadania przy małym stoliku lub – co gorsza – na kanapie. Wówczas nie trudno o wylanie soku, rozsypanie ciastek czy pobrudzenie łóżka dziecięcymi kredkami. Żyjąc w biegu, z pewnością niejednej osobie zdarzyło się wrócić po coś do pokoju i wejść butami na dywan. Jeżeli te sytuacje są wam bliskie, warto pomyśleć o kupnie odkurzacza piorącego. Tego rodzaju urządzenie sprawdzi się też na dużych powierzchniach.

Spectra Lightning w odc. nr 2 programu Remont w prezencie

Odkurzacz piorący doprowadzi tapicerkę do porządku Adobe Stock
Odkurzacz piorący doprowadzi tapicerkę do porządku (Adobe Stock)

Odkurzacz z funkcją prania – profesjonalny i poręczny

d371p1a

Odkurzacz z funkcją prania możemy wykorzystać do prania dywanów, kanapy, a także tapicerki samochodowej. Urządzenia, z jakich korzystają firmy sprzątające, zazwyczaj wyposażone jest w dwa zbiorniki: jeden, do którego wlewamy czystą wodę ze środkiem piorącym i drugi, do którego trafia brudna woda odessana z czyszczonej powierzchni. Chcąc mieć taki odkurzacz w domu, warto szukać modelu piorącego z wyżej półki, a jednocześnie takiego, który wyglądem zbliżony będzie do tradycyjnego sprzętu. Jak to wygląda w praktyce? Po pierwsze, profesjonalny odkurzacz piorący powinien mieć trwałą obudowę, ale to nie oznacza, że musi być ciężki. Po drugie, szukając takiego odkurzacza do domu (nie firmy) postawmy na model kompaktowy, jednozbiornikowy z wieloma końcówkami (np. do fug lub tapicerki samochodowej).

Idealny dla alergików

Paradoksalnie, odkurzacze nazywane są często "zakurzaczami", bo z jednej strony pochłaniają kurz, a z drugiej go rozpytają. Jest to szczególnie niebezpieczne dla alergików, którzy są narażeni na różnego rodzaju pyłki, zarazki i roztocza. Obecnie mamy na rynku wiele urządzeń wielofunkcyjnych – z opcją prania i odkurzania. Kupując odkurzacz piorący, spytajmy, czy posiada filtr oraz funkcję nawilżającą powietrze. Dzięki temu możemy nie tylko porządnie uprać zabrudzony dywan czy łóżko, ale do tego uniknąć suchego i przegrzanego powietrza po skończeniu pracy. Nowoczesne urządzenia piorące domowego użytku pozwalają nam wylać zanieczyszczenia prosto do kanalizacji. Warto zwrócić uwagę na końcówki, np. szczotki, które umożliwiają dokładne zbieranie sierści z podłóg i dywanów.

Płyn do odkurzacza piorącego – jaki wybrać?

d371p1a

Dlaczego dywan, łóżko lub tapicerka samochodowa nie zawsze się dopierają? W dużej mierze zależy to od stopnia zabrudzenia oraz rodzaju materiału tekstylnego, ale nie bez znaczenia jest też płyn czyszczący. Wybierajmy detergenty niskopieniące i nieagresywne dla tkanin, które dodatkowo będą chroniły tapicerkę przed ponownym zabrudzeniem. Jeżeli użyjemy zbyt pienistego płynu, może on zalać turbinę, a w konsekwencji uszkodzić mechanizm odkurzacza. Skuteczny środek do prania dywanów i tapicerki przede wszystkim powinien dobrze rozpuszczać się wodzie, a także mieć pH zasadowe, które jest bezpieczne dla tkanin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d371p1a

Podziel się opinią

Share
d371p1a
d371p1a