Trwa ładowanie...
d1o0d8w

Duże okna balkonowe

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Duże okna balkonowe
(Shutterstock)
d1o0d8w

Okna balkonowe, nazywane też drzwiami, mają obecnie wyjątkowo efektowną stylistykę. Daleko im do nietrwałych, nieszczelnych przeszkleń o niewielkich szybach, szerokich profilach i wyrazistych podziałach poprzecznych. Dzisiejsze drzwi balkonowe pozwalają podziwiać widoki i zacierać granice między wnętrzem a otoczeniem domu. Do wyboru masz kilka rodzajów przeszkleń, o różnych parametrach oraz sposobach otwierania.

Okna balkonowe: uchylno-rozwierne

W zależności od potrzeb można zainstalować przy balkonie okna uchylno-rozwierne, przesuwne, harmonijkowe lub podnoszono-przesuwne. Pierwsze to najbardziej powszechnie stosowane drzwi otwierające się do wnętrza, z opcją uchylania. Występują w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej. Minusem jest wysoki próg zajmujący około 5 cm (niekiedy można znaleźć okna o progu 2-centymetrowym). Skrzydła uchylno-rozwierne mogą ważyć do 150 kg i mieć wyeksponowane lub ukryte zawiasy. Dają możliwość rozszczelnienia oraz, co jest dużym atutem, uchylenia. Niektóre wyposażone są dodatkowo w hamulec unieruchamiający otwarte okno w wybranej pozycji.

d1o0d8w

Okna balkonowe: przesuwne

Z kolei okna przesuwne mają tę zaletę, że nie zajmują miejsca podczas otwierania. Dają też szansę na montaż większych przeszkleń, których waga może dochodzić do 200 kg, a także uzyskanie szerokiego wyjścia. Segmenty okien w pozycji otwartej nachodzą równolegle na siebie, a w zamkniętej tworzą prawie jedną linię. Dzieje się tak dzięki szynom zamontowanym na ościeżnicy i wózkom połączonym z profilem. W tego typu oknach można spotkać standardowy lub niski próg.

Okna balkonowe: harmonijkowe

Niedużo miejsca po otwarciu zajmują okna harmonijkowe z niskim progiem, które mają połączone elementy składające się na ścianę. Po zamknięciu ustawiają się w jednej linii. Mogą otwierać się, zajmując miejsce na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczenia.

d1o0d8w

Okna balkonowe: podnoszono-przesuwne

Balkonowe drzwi podnoszono-przesuwne wyposażone są w dwie równoległe szyny i okucia umożliwiające otwieranie bardzo ciężkich i obszernych skrzydeł. Poradzą sobie nawet z masą pojedynczego okna równą 400 kg. Po przekręceniu klamki ruchome skrzydło unosi się do góry, a następnie pozwala się przesunąć bez użycia nadmiernej siły. Model czteroelementowy z rozsuwanymi drzwiami na dwie strony daje możliwość uzyskania po otwarciu bardzo szerokiego światła przejścia.

Duże szyby, czyli jakie?

Najpopularniejsze okna to uchylno-rozwierne o profilach wykonanych z PVC. Największa powierzchnia przeszkleń tego typu, o ukrytych zawiasach, to 3 m2, a ze standardowymi zawiasami 2,5 m2. Przy maksymalnej wysokości wynoszącej 2,7 m i szerokości liczącej 1,7 m, przeszklenia wykonane z PVC są na ogół dzielone, aby usztywnić konstrukcję. Podział wykonuje się ze względu na mniejszą sztywność tworzywa sztucznego. Okna o profilach drewnianych charakteryzuje większa sztywność, dlatego do niedawna tylko one powstawały w dużych formatach pozbawionych podziałów. Dziś jednak dostępne są przeszklenia z PVC o szybach wklejanych, łączonych na stałe z profilem, co pozwala na zastosowanie dużych tafli szkła.

d1o0d8w

Okucia przesuwne umożliwiają produkcję okien zajmujących w standardowych mieszkaniach całą wysokość od sufitu do podłogi, czyli 2,7 m. Przy zastosowaniu podwójnych wózków okucia, czyli tandemowych, pozwalają na montaż szerokiego, 3-metrowego skrzydła.

Chcesz wiedzieć więcej o oknach? Kliknij tutajChcesz wiedzieć więcej o oknach? Kliknij tutaj.

Okna harmonijkowe mogą pokryć ścianę o szerokości 12 m i wysokości 4 m, z kolei drzwi podnoszono-przesuwne 19-metrową ścianę o wysokości 3,3 m. Te ostatnie osiągają szerokość skrzydła 6, a niekiedy nawet 10 m. Pozwalają przeszklić naroże pomieszczenia, tak by po rozsunięciu okien pozostało całkowicie wolne, bez słupka.

Konserwacja okien balkonowych

d1o0d8w

Ponieważ okucia skrzydeł balkonowych się zużywają, należy o nie dbać, aby służyły długie lata. Gdy klamka zaczyna ciężko chodzić i pojawia się problem z zamykaniem, to znak, że konieczna jest interwencja. Ponieważ rozwierne okna balkonowe mają tendencję do opadania, trzeba je wyregulować. W tym celu zdejmujemy zaślepkę ochronną, uchylamy okno i dokręcamy śrubę kluczem ampulowym. Najpierw regulujemy dolny, później górny zawias. Zamykając okno, sprawdzamy, czy uniosło się na wymaganą wysokość i łatwo się zamyka. Jeśli potrzebna jest regulacja pozioma, w zakresie dystansu między skrzydłami, płaskim kluczem należy dokręcić lub lekko odkręcić nakrętkę śruby w górnym otworze ościeżnicy.

W oknach przesuwnych należy szczególną uwagę poświęcić szynom i wózkom. Muszą pozostawać niezabrudzone, wszelkie zanieczyszczenia trzeba usuwać, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się skrzydła. Co pół roku konieczne jest czyszczenie odkurzaczem przestrzeni między elementami stałymi, a szyny prowadnicy dolnej - co miesiąc. Uszczelki warto natrzeć silikonem.

Mechanizmy otwierania we wszystkich typach okien warto smarować wazeliną techniczną, oliwą przeznaczoną do maszyn, olejem silikonowym lub innym smarem. Wystarczy zaaplikować kilka kropel przez otwór w okuciu i wykonać parę ruchów klamką, aby rozprowadzić smar w środku. Konserwację należy regularnie powtarzać.

d1o0d8w

Podziel się opinią

Share

d1o0d8w

d1o0d8w
d1o0d8w