Trwa ładowanie...

Drewno w łazience. Czy się sprawdzi?

Drewno w łazience. Czy się sprawdzi?Źródło: shutterstock.com
d4b7edk
d4b7edk

Drewno to surowiec, który coraz częściej stosowany jest w łazienkach. Pomimo, że wydaje się być materiałem nieodpowiednim do tego typu pomieszczeń, bardzo dobrze sobie tam radzi. Warunek jest jeden: musi być właściwie pielęgnowane. To cena, jaką płaci się za ciepłe, a jednocześnie oryginalne wnętrze.

Nie ma co ukrywać, drewniany wystrój łazienki znacznie obciąży też nasz domowy budżet. Tym bardziej, że do zabudowy łazienek nadają się tylko określone: zwykle kosztowne (bo wytrzymałe) gatunki drewna. W porównaniu z kosztem płytek, wychodzi relatywnie drogo. Jeżeli jednak możemy sobie pozwolić na taki wydatek i marzy nam się oryginalne wnętrze, warto podjąć wyzwanie.

Jakie drewno wybrać do łazienki?
Ze względu na specyfikę pomieszczenia jakim jest łazienka, wybór drewna nie może być przypadkowy. Duża wilgotność, częste wahania temperatury i środki do dezynfekcji sprawiają, że musi być to drewno bardzo trwałe. Z naszych rodzimych gatunków będzie to dąb, ale w łazienkach doskonale sprawdzają się także różne gatunki drzew egzotycznych jak np. bambus. Doskonale chłoną one wilgoć i poniekąd wykazują właściwości samo-konserwujące.

Jaki efekt osiągniemy drewnem w łazience?

Drewno przede wszystkim bardzo ociepla wnętrze. To jego podstawowy atut. W końcu trudno o bardziej naturalny surowiec. Jest więc idealną propozycją do wnętrz o charakterze salonu kąpielowego czy nawet łaźni – tu możemy pomyśleć o drewnianej podłodze czy zabudowie wanny. Jednak odpowiednio zaaranżowane elementy drewniane, doskonale sprawdzą się także we wnętrzach o nowoczesnej linii. Niezwykle elegancko prezentują się drewniane meble lub obudowy ścian. Takie wnętrza, mimo że z elementem drewnianym, mają bardzo futurystyczny charakter.

W którym miejscu sprawdzi się drewno

Jeżeli wybierzemy dobry gatunek drewna i odpowiednio go zabezpieczymy, to w zasadzie możemy je położyć wszędzie. Ograniczenia mamy tylko od strony aranżacyjnej. Pamiętajmy, że drewno (szczególnie jego innowacyjne zastosowanie w łazience) jest bardzo wyrazistym akcentem wystroju i dzięki niemu możemy uzyskać wiele ciekawych efektów. Jeżeli zależy nam na tym, by nasza łazienka przypominała przytulne SPA – zdecydujmy się na drewno na podłodze, jeżeli chcemy osiągnąć efekt dystyngowanego i pełnego elegancji pomieszczenia, postawmy na zabudowę ścian, mebli, a nawet wanny. Dla bezpieczeństwa jednak, drewno w łazience poleca się stosować wszędzie tam, gdzie teoretycznie nie musi być płytek - poza okolicami sanitariatów, gdzie najwięcej jest wilgoci i ryzyka zabrudzenia, choć i w takich miejscach z powodzeniem stosuje się drewniane wykończenie. Wtedy kluczową sprawą staje się jego właściwe zabezpieczenie.

d4b7edk

Jak pielęgnować drewno w łazience
Pamiętajmy, że drewno jako surowiec zachowuje się w określony sposób. Przede wszystkim pochłania wilgoć, przez co zwiększa swoją objętość. Niezwykle ważne jest zatem jego właściwe zabezpieczenie. W pomieszczeniach takich jak łazienka nie stosuje się jednak lakieru, a tzw. olejowanie. W przypadku podłóg, ważne jest także użycie specjalnego kleju i odpowiedniej fugi, by zabezpieczyć wszystkie drewniane zakamarki. Drewno w łazience konserwujemy dosyć często – nawet kilka razy do roku. Staramy się także do czyszczenia (szczególnie podłóg) nie używać zbyt dużo wody, a jedynie wycierać wilgotną szmatką.

d4b7edk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b7edk