Trwa ładowanie...

Dom drewniany czy murowany?

Jedną z pierwszych decyzji, którą podejmujemy przed budową domu, jest wybór odpowiedniej technologii. W Polsce największą popularnością cieszą się domy wznoszone w tradycyjnej technologii murowanej. Wielu inwestorów zastanawia się też jednak coraz częściej nad wzniesieniem domu drewnianego. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które rozwiązanie będzie lepsze. Warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” obu technologii budowlanych.

Dom drewniany czy murowany?Źródło: Shutterstock
d28u9a5
d28u9a5
Jedną z pierwszych decyzji, którą podejmujemy przed budową domu, jest wybór odpowiedniej technologii. W Polsce największą popularnością cieszą się domy wznoszone w tradycyjnej technologii murowanej. Wielu inwestorów zastanawia się też jednak coraz częściej nad wzniesieniem domu drewnianego. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które rozwiązanie będzie lepsze. Warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” obu technologii budowlanych.

Wybór projektu i wykonawcy

To pierwsza kwestia, jaką bierzemy pod uwagę przed przystąpieniem do budowy. Pod względem dostępności projektowej zdecydowanie wygrywają domy murowane. Tradycyjna metoda cieszy się tak dużą popularnością, że inwestor może wybierać spośród niezliczonej ilości gotowych projektów budowlanych. Co więcej, ich cena z reguły jest dość atrakcyjna. Projekty domów drewnianych też nie należą do rzadkości, ale ich liczba jest zdecydowanie mniejsza, a koszt - z reguły wyższy.

Zobacz też: Jak perfekcyjnie zbudować dom?

To samo dotyczy wykonawców. Większość polskich budowlańców specjalizuje się we wznoszeniu budynków murowanych. Tacy fachowcy z reguły nie mają zbyt dużej wiedzy na temat budowy domów z drewna. Na doświadczoną oraz wykwalifikowaną ekipę trzeba raczej poczekać. Ich stawka z reguły będzie wyższa, jednak wydatek się opłaca. Wykonawcy specjalizujący się w tego typu budowie będą w stanie wykonać dom zgodnie z normami i standardami. Jest to istotny czynnik, który przekłada się na poprawę żywotności domu z drewna.

d28u9a5

Warto pamiętać, że są sposoby na szybkie znalezienie fachowych ekip. W tym celu należy wypełnić ten formularz. Firmy zainteresowane wykonaniem zlecenia same zgłoszą się do ciebie z ofertami, a tobie pozostanie tylko wybór najkorzystniejszej oferty.

Dom murowany to inwestycja na pokolenia

W powszechnej świadomości pokutuje przekonanie, że domy murowane są najtrwalszym rozwiązaniem. Grube mury to inwestycja na kilka pokoleń, zapewniająca wysoki komfort użytkowy. Oczywiście jest w tym dużo prawdy. Materiały wykorzystywane do wznoszenia domów murowanych są trwałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Solidna konstrukcja daje domownikom poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że budynek wytrzyma wiele lat.

Tymczasem domom z drewna przypisuje się mniejszą żywotność. Poniekąd jest to związane z polską rzeczywistością budowlaną. Jeszcze do niedawna trudno było znaleźć rzetelnych wykonawców specjalizujących się w budowie domów szkieletowych. Dodatkowym utrudnieniem było znalezienie dobrej jakości materiałów budowlanych. W ofertach handlowych przeważnie znajdowały się tańsze, drewniane elementy konstrukcyjne. Ich wykorzystanie wiązało się ze zmniejszeniem żywotności całego budynku (nie wspominając już o jego termoizolacyjności).

Dziś sytuacja znacznie się poprawiła. Inwestorzy mają większy wybór wykwalifikowanych ekip budowlanych oraz dostęp do lepszej jakości materiałów. Warto zaznaczyć, że największym zagrożeniem dla domów z drewna jest wilgoć powodująca próchnienie desek. Dlatego dom może być wykonany jedynie z wysuszonych, dobrze zabezpieczonych elementów. Zastosowanie dobrej jakości materiałów oraz fachowe wykonanie zapewniają dużą żywotność budynku. Szacuje się, że solidnie wykonany dom z drewna może wytrzymać w świetnym stanie nawet kilkaset lat. Jego żywotność nie ustępuje budynkom wykonanym w technologii murowanej. Jedynym istotnym zagrożeniem są awarie instalacji wodnej, mogące doprowadzić do zawilgocenia ścian i podłóg.

d28u9a5

Czas budowy

Domy w technologii murowanej powstają najczęściej w ciągu dwóch lat. Pierwszy sezon to doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego. W drugim roku następuje wykończenie wnętrz. Szybkość budowy jest ograniczona przez wymagane przerwy technologiczne. Mokre zaprawy wymagają czasu na wyschnięcie i nie należy ich stosować przy ujemnych temperaturach.

Dlatego pod względem szybkości budowy wygrywają domy drewniane. Przy dobrej organizacji pracy można wznieść budynek w dwa-cztery miesiące. To dość duży atut dla inwestorów, którym zależy na jak najszybszym zakończeniu prac. Warto jednocześnie dodać, że dom drewniany można budować o każdej porze roku. Jedynym elementem uzależnionym od warunków pogodowych jest płyta fundamentowa.

Co z kosztami budowy?

Koszty odgrywają bardzo dużą rolę w wyborze technologii budowlanej. Wiele źródeł podaje, że budowa domu z drewna może być znacznie tańsza niż wzniesienie domu metodą tradycyjną. Niekoniecznie musi to być prawda. Domy wykonane w technologii szkieletowej faktycznie mogą być nieco tańsze, ale budynki z bali generują znacznie wyższe koszty (niejednokrotnie przekraczające cenę budowy domu murowanego).

Zwolennicy budowy domów drewnianych wskazują etapy prac, które przynoszą spore oszczędności. Fundamenty pod dom z drewna będą tańsze ze względu na mniejszą masę budynku. Dodatkowe oszczędności ponosi się też na pracach instalacyjnych. Nie musi to jednak wcale oznaczać, że budowa domu drewnianego będzie znacznie tańsza. Niektóre oszczędności zostaną pochłonięte przez dodatkowe wydatki. Jednym z nich jest konieczność zatrudnienia dobrych, a co za tym idzie: droższych fachowców, którzy mają doświadczenie w budowie domów drewnianych. Podczas budowy warto też zainwestować w najlepszej jakości materiały budowlane. Odpowiednio wysuszone oraz przygotowane drewno z górnej półki cenowej może być dość drogie. Jest to jednak materiał, na którym nie warto oszczędzać.

d28u9a5

Wszystko to sprawia, że domy w technologii szkieletowej mogą być jedynie nieznacznie tańsze w budowie. Średnio podaje się różnice sięgające od 6 do 10 proc. Tymczasem koszt budowy domu z bali będzie zbliżony do wydatków poniesionych podczas wznoszenia domu w technologii murowanej. Czasem okazuje się nawet, że konstrukcja z bali jest nieznacznie droższa.

Więcej na temat kosztów budowy domów z drewna znajdziesz w tym artykule.

Które rozwiązanie lepsze?

Wszystko zależy od oczekiwań inwestora. Niewątpliwą zaletą domów drewnianych jest szybki czas realizacji inwestycji. Już kilka miesięcy po rozpoczęciu prac można wprowadzić się do domu. Nie jest to możliwe w przypadku domów murowanych. Nowoczesne rozwiązania technologiczne są w stanie skrócić prace do jednego roku, wiąże się to jednak z dodatkowym podniesieniem kosztów inwestycyjnych.

Wybierając pomiędzy domem z drewna a murowanym, warto przeanalizować własne oczekiwania. Każde z rozwiązań ma swoje wady oraz zalety. Tradycyjne mury są bardzo odporne i dobrze tłumią hałasy. Z kolei drewno ma zdolność do regulacji poziomu wilgotności. W pomieszczeniach panuje korzystny dla zdrowia mikroklimat, który podnosi komfort użytkowania budynku. Dlatego wybór pomiędzy powyższymi technologiami budowlanymi jest kwestią indywidualnych preferencji inwestora.

d28u9a5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28u9a5