Trwa ładowanie...
bezpieczny dom
21-09-2015 12:39

Dom bezpieczny dla dziecka

Dom bezpieczny dla dzieckaŹródło: WP
d2zh0do
Dom, choć kojarzy się ze spokojną przystanią, dla małego dziecka może okazać się bardzo niebezpiecznym terenem pełnym przeszkód i zagrożeń. Zadaniem rodzica jest kompleksowe myślenie o tych trudnościach i maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa malucha. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, aby ryzyko wypadku spadło do minimum.

Uwaga na elektryczność!

Jednym z kluczowych aspektów, na który musisz zwrócić uwagę, jest elektryczność. Gniazdka elektryczne są dla dziecka kuszącą niewiadomą – wystają ze ściany, mają otwory, wręcz kuszą, by włożyć tam palce. Kontakty powinny być zasłonięte, najlepiej zabezpieczyć je specjalnymi zaślepkami – są niedrogie, a praktycznie niwelują zagrożenie. Pamiętaj także o okablowaniu – najlepiej, aby było schowane za meblami lub pod listwami, a przynajmniej spięte. Nie zapominaj o wyłączaniu małych urządzeń (suszarek, lokówek, golarek) z gniazdka, szczególnie jeśli znajdują się w pobliżu wody. W łazience warto zaopatrzyć się w maty antypoślizgowe i dywaniki, które zmniejszą ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Deskę klozetową dobrze zabezpieczyć przed otwarciem za pomocą odpowiednich przyssawek i haczyków.

Niebezpieczne miejsca

Okna, drzwi i schody – to elementy, o których bezwzględnie musisz pamiętać. Do zabezpieczenia schodów służy specjalna bramka, która chroni dzieci przed ewentualnym upadkiem. - Jeśli chodzi o bezpieczne rozwiązanie dla drzwi i okien, warto się zastanowić nad zakupem klamek kodowych ¬– zaznacza Robert Wagner, ekspert marki Yale.

d2zh0do

Taką klamkę można otworzyć dopiero po wprowadzeniu kodu, co praktycznie uniemożliwia dziecku otwarcie drzwi lub okna. Montaż jest bardzo prosty, a całość nie wymaga dodatkowego okablowania, gdyż działa na baterie. To rozwiązanie bezpieczne i wygodne, gdyż pozwala na rezygnację z tradycyjnych kluczy. Kanty i ostre krawędzie mebli warto zasłonić specjalnymi ochraniaczami, dzięki którym dziecko nie nabije sobie guza podczas zabawy. Powinieneś też towarzyszyć dziecku za każdym razem, kiedy znajduje się w pobliżu balkonu. Czujne oko to przeważnie najlepsza ochrona – pamiętaj, że aż 70 proc. wypadków, które przydarzają się dzieciom, ma miejsce właśnie w domach!

Chemia i drobiazgi

Pamiętajmy, aby całą chemię, lekarstwa i wszystkie środki czystości trzymać w miejscu niedostępnym dla dziecka. Jeśli masz w domu zwierzę, to zarówno miski z karmą, jak i akcesoria (takie jak smycz czy kaganiec) zabezpiecz przed maluchem. Podobnie w przypadku kwiatów doniczkowych - dziecko może niechcący zrzucić ciężką donicę na siebie, ale także zatruć się rośliną. Zadbaj o to, aby nie zostawiać na wierzchu drobnych przedmiotów, którymi dziecko mogłoby się zadławić, m.in. biżuterii, guzików, monet, przyborów do szycia. Dobrze także zrezygnować na pewien czas z obrusów – maluchy mają skłonność do pociągania ich za rogi, co grozi zrzuceniem na siebie zastawy lub oblaniem się gorącą kawą czy herbatą.

d2zh0do
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zh0do