Trwa ładowanie...
21-09-2016 15:19

Dobieramy domowe oświetlenie. Sprawdzone rozwiązania

Pstryk i świeci! Ale czy na pewno tak, jak powinno? Dowiedz się, jakimi regułami kierować się przy projektowaniu domowego oświetlenia i stwórz idealny system światła.

Dobieramy domowe oświetlenie. Sprawdzone rozwiązaniaŹródło: GTV
d547l8e
d547l8e

Światło a samopoczucie

Znaczenie światła dla naszego życia jest oczywiste - im jest go więcej, tym lepiej się czujemy. Wystarczy porównać samopoczucie latem, kiedy światła mamy pod dostatkiem, i zimą, gdy szybko zapada zmrok. Oświetlenie domowe - oprócz walorów czysto użytkowych - stanowi swego rodzaju rekompensatę braku światła słonecznego. Jednak nie każde oświetlenie równie dobrze wypełni tę lukę. Kluczowa jest tzw. temperatura barwowa wyrażana w kelwinach (K), dostępna na źródłach światła LED. Określa ona jasność światła, jego „ciepło”.

- Miejsca przeznaczone do pracy powinniśmy wyposażać w oświetlenie chłodne - powyżej 5500 K, co odpowiada barwie światła zbliżonej do dziennego. W takich warunkach szybciej i głębiej się koncentrujemy oraz wydajniej rozporządzamy energią - mówi Mateusz Strzałkowski z firmy GTV, specjalizującej się w inwestycyjnych i domowych systemach oświetlania. Pomieszczenia relaksacyjne (salon czy sypialnia) najlepiej otoczyć światłem ciepłym, czyli poniżej 3500 K. W kuchni natomiast powinno królować światło neutralne, około 4000 K.

Pamiętaj o funkcjonalności

Przy aranżowaniu wnętrza trzeba pamiętać o funkcjach, jakie spełniać ma dane oświetlenie. Zacznijmy od oświetlenia głównego, czyli w większości wypadków sufitowego. W większych pomieszczeniach niezbędnych okazuje się kilka źródeł, by skutecznie oświetlić np. strefę wypoczynku z kompletem wypoczynkowym i stół w jadalni. Zalecamy dopasowywać źródła światła do pokoju, a nie odwrotnie. Jeśli centralne oświetlenie wspomnianego stołu wymaga przesunięcia instalacji elektrycznej, warto to zrobić!

Drugim typem jest oświetlenie funkcjonalne o ograniczonym zakresie, np. do czytania czy prac przy kuchennym blacie. Najważniejszą kwestią jest tutaj bliskość źródła światła. Nawet najmocniejsze oświetlenie główne nie zastąpi światła punktowego.

d547l8e

Osobną kategorią jest oświetlenie dekoracyjne służące budowaniu nastroju i podkreślaniu elementów wyposażenia wnętrz. Co ciekawe, coraz częściej łączy się oświetlenie użytkowe z ozdobnym. Dobrym przykładem jest wysięgnik, który złożony zapewni dobre oświetlenie dekoracyjne ściany, a po rozciągnięciu będzie wygodnym rozwiązaniem, np. przy czytaniu.

Wszystko pod kontrolą

Kiedy ustalimy już, skąd i jakie światło ma rozjaśniać domową przestrzeń, warto przemyśleć także sposoby kontroli oświetlenia. Coraz popularniejszym urządzeniem są ściemniacze światła, które pozwalają dostosować natężenie światła do danej sytuacji oraz bezprzewodowo włączać i wyłączać światło. Ciekawym rozwiązaniem są również czujniki ruchu. Dzięki nim możemy zautomatyzować włączanie i wyłączanie światła. W połączeniu z czujnikiem zmierzchu daje to fantastyczne możliwości kontroli. Możemy np. ustawić oświetlenie korytarzy tak, by od wieczora do rana zapalało się, gdy czujniki wykryją ruch.

Nie wszystko złoto, co się świeci

Dzisiejsze technologie dają ogromne możliwości aranżacji oświetlenia domowego. Od barwy, przez źrodła światła, po zaawansowane narzędzia kontroli. Mądrze zaprojektowane oświetlenie zapewni nie tylko dużą użyteczność pomieszczeń, ale także ogólny komfort życia. Warto zatem podejść do tematu oświetlenia szerzej niż tylko od strony estetycznej i oprócz koloru lampy, zwrócić uwagę również na jej inne aspekty.

d547l8e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d547l8e