Trwa ładowanie...
d2n855q

Czyszczenie materaca - sprawdzone metody

Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się zanieczyszczeń i kurzu z sypialni? Czyszczenie materaca. To tu bowiem najchętniej gnieżdżą się roztocza żywiące się pleśnią oraz naskórkiem. Podpowiadamy, jak utrzymać materac w nienagannej czystości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czyszczenie materaca - sprawdzone metody
(Wikihow.com)
d2n855q

Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się zanieczyszczeń i kurzu z sypialni? Czyszczenie materaca. To tu bowiem najchętniej gnieżdżą się roztocza żywiące się pleśnią oraz naskórkiem. Podpowiadamy, jak utrzymać materac w nienagannej czystości.

Roztocza to mikroorganizmy, które doskonale się czują w materacach i łóżkach. Regularne pranie pościeli nie rozwiąże wszystkich problemów, dlatego też powinno się zwrócić szczególną uwagę na czyszczenie materaca. Dobrze jest - jeśli to możliwe - co miesiąc go wietrzyć oraz odwracać na drugą stronę. Zwróć tylko uwagę, czy model, który posiadasz, nie ma budowy dwuczęściowej: cieplejszej i bardziej przewiewnej. W takiej sytuacji trzeba uważać, by w czasie upałów nie odwrócić go na stronę zimową, gdyż w czasie snu może ci być zbyt ciepło. Co kilka lat dobrze jest też, dla własnego zdrowia, wymienić materac na nowy.

Odkurzanie i pranie materaca

d2n855q

Najłatwiej jest wyczyścić materac, używając odkurzacza wyposażonego w filtry zatrzymujące roztocza. Jego siła ciągu i budowa przyjazna alergikom sprawią, że za jednym razem zbierzesz mikroorganizmy, pył oraz kurz. Odkurzacz piorący z płynem przeznaczonym do prania dywanów umożliwi głębsze wyczyszczenie materaca, co dodatkowo odświeży jego obicie. Dzięki szybkiemu odciąganiu wody wraz z zabrudzeniami nie pozwoli na zbytnie zmoczenie konstrukcji materaca. Pranie należy przeprowadzić w suchy, słoneczny dzień, aby można było sprawie go wysuszyć.

Inną metodą jest pranie parowe. Wielofunkcyjna myjka parowa, któr w domu przyda się do przeprowadzenia wielu porządków, pozwoli też usunąć zabrudzenia, roztocza i plamy z materaca, a dodatkowo w pełni go zdezynfekuje. Pomocne w wywabianiu zanieczyszczeń będą też preparaty do prania tapicerki. Są delikatne, gdyż przeznaczone do czyszczenia powierzchni, które mają styczność ze skórą.

Pianą i enzymatycznie

Zanieczyszczony materac można też poddać działaniu piany. Nie spowoduje ona głębokiego zmoczenia, do jej wytworzenia można użyć preparatu piorącego rozwodnionego w misce lub specjalistycznego środka działającego na zasadzie wytwarzania aktywnej piany. Nakłada się ją na tkaninę i lekko pociera suchą gąbką lub pozostawia na kilka chwil, zgodnie z opisem stosowania produktu umieszczonym na opakowaniu. Pianę wraz z zabrudzeniami zbiera się z powierzchni materaca czystą szmatką.

d2n855q

Na uporczywe plamy możesz zastosować odplamiacz enzymatyczny. Jeśli nie masz takiego preparatu pod ręką, środek piorący wykonaj samodzielnie. Wystarczy połączyć wodę z sokiem z cytryny. Zarówno podczas stosowania piany, jak i preparatów enzymatycznych musisz bardzo uważać, aby zbytnio nie zmoczyć materaca. Jeśli nasiąknie, może pogłębić się jego nieprzyjemny zapach, a wnikająca głęboko wilgoć spowoduje rozwój niepożądanych mikroorganizmów.

Czyszczenie na sucho

Walkę z roztoczami, kurzem i plamami pomoże ci wygrać soda oczyszczona. Wystarczy wysypać ją równomiernie na całej powierzchni materaca i pozostawić na dłuższy czas, aby dogłębnie zadziałała. Należy stworzyć z niej grubą warstwę. Sodę można odrobinę wetrzeć we włókna, używając do tego na przykład suchej gąbki. Tak zasypany materac pozostaw na kilka godzin lub jeszcze lepiej na całą noc, jeśli masz inne miejsce do spania. Rano wystarczy odkurzaczem zebrać dokładnie proszek.

Soda oczyszczona posiada nie tylko właściwości czyszczące oraz wywabiające plamy, ale również dezynfekujące. Pomoże ci się pozbyć wszystkich bakterii z materaca. Ale to nie wszystko, gdyż ma też właściwości usuwania z przedmiotów nieprzyjemnych zapachów. Dlatego jest idealnym środkiem czyszczącym, bezpiecznym dla człowieka i otoczenia.

d2n855q

Podziel się opinią

Share
d2n855q
d2n855q