Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
poddasze
04-02-2015 17:41

Ciepłe poddasze w zimie

Jak wynika z badań opinii, Polacy często narzekają zimą na zbyt niską temperaturę w domu. Niedogrzane wnętrza, a także ucieczka nadmiernej ilości ciepła – to wyzwania dla domowników. Skutecznym i prostym rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie rolet.

Ciepłe poddasze w zimieŹródło: Velux
dhkrqyx
dhkrqyx
Jak wynika z badań opinii, Polacy często narzekają zimą na zbyt niską temperaturę w domu. Niedogrzane wnętrza, a także ucieczka nadmiernej ilości ciepła – to wyzwania dla domowników. Skutecznym i prostym rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie rolet.

Zły klimat = złe samopoczucie

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie VELUX, blisko dwie trzecie Polaków (63 proc.) deklaruje, że w ich mieszkaniu występują czynniki związane z klimatem wewnętrznym, które mają negatywny wpływ na samopoczucie. Najczęściej jest to zbyt niska temperatura zimą (29 proc.) i za wysoka latem (30 proc.). Co czwarty pytany wskazał na wysoki poziom hałasu oraz małą ilość światła dziennego. W przypadku pomieszczeń na poddaszu, które w szczególny sposób wystawione są na działanie czynników atmosferycznych, może być to szczególnie uciążliwe.

Jedna roleta zewnętrzna – wiele korzyści

Jednym ze sposobów na znaczącą poprawę komfortu termicznego na poddaszu i zminimalizowanie innych, negatywnych czynników może być zastosowanie rolet zewnętrznych. Dzięki ich różnorodnym i praktycznym funkcjom będziesz korzystać z nich przez cały rok. W chłodniejsze zimowe dni poprawią izolacyjność okna nawet o 27 proc. i tym samym zapobiegną stratom ciepła. Z kolei w lecie zatrzymają aż 97 proc. ciepła, dzięki czemu pomieszczenie nie będzie przegrzane. W ten prosty sposób oszczędzasz energię potrzebną do ogrzewania zimą i klimatyzowania pomieszczeń latem.

Ponadto rolety mają wiele przydatnych funkcji, które zamienią poddasze w ciche, przytulne miejsce i pozwolą domownikom poczuć się bezpiecznie i komfortowo: chronią przed hałasem z zewnątrz, tłumią odgłosy padającego deszczu, zabezpieczają okno podczas trudnych warunków pogodowych oraz zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo domu. - Roleta umożliwia także uzyskanie zaciemnienia w dzień, co może być przydatne w sypialniach. Co ważne, po jej zamontowaniu okno nie traci właściwości - można je uchylić nawet przy całkowicie lub częściowo zasłoniętej rolecie. Gdy jest ona zwinięta, okno można również obrócić o 180o, zablokować i umyć szybę zewnętrzną z wewnątrz pomieszczenia – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX.

dhkrqyx

W zależności od potrzeb możesz wybrać roletę obrotową, manualną obsługiwaną za pomocą korby oraz w wersjach sterowanych pilotem – zasilaną elektrycznie lub solarnie. Zakup i montaż rolety warto uwzględnić już na etapie projektowania domu. Teoretycznie można ją zamontować w dowolnym momencie, ale należy zdawać sobie sprawę, że jeśli decydujesz się na montaż rolety elektrycznej, a wcześniej nie doprowadziłeś prądu w okolice okna, czeka cię uszkadzanie ściany i układanie dodatkowych przewodów. Nie będzie to natomiast konieczne w przypadku rolet obsługiwanych manualnie lub zasilanych energią słoneczną.

Ochrona przed chłodem i dekoracja poddasza

Rozwiązaniem, które pozwoli uzyskać optymalne warunki cieplne zimą, jest także zastosowanie wewnętrznych przesłon okiennych. Najbardziej efektywne są rolety podwójnie plisowane, o strukturze plastra miodu, z wewnętrzną aluminiową powłoką izolacyjną, która poprawia izolacyjność okna nawet o 34 proc. Przed utratą ciepła podczas chłodów dobrze chronią także rolety zaciemniające. Wykonane są z trójwarstwowej tkaniny - poliestru - i poprawiają izolacyjność cieplną na poddaszu aż do 33 proc. Dodatkowo zapewnią one 100 proc. zaciemnienia, dzięki czemu niezależnie od pory dnia stworzysz idealne warunki do snu. Ważna jest także funkcja dekoracyjna – dzięki bogatej palecie wzorów i kolorów roletę można dopasować do indywidualnych gustów.

Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń

Chroniąc się przed utratą ciepła, nie zaniedbuj wietrzenia pomieszczenia. Dostęp do świeżego powietrza wpływa na samopoczucie i zdrowie, ma duże znaczenie w walce z infekcjami i alergiami, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym, gdy jesteśmy na nie bardziej narażeni, a w pomieszczeniach, gdzie nie zadbano o dobrą wentylację, kumulują się zarazki i alergeny. Nie musisz zostawiać uchylonych okien przez cały dzień – dla uzyskania właściwej jakości powietrza w pomieszczeniu wystarczy je przewietrzyć krótko, ale intensywnie i systematycznie – 2-4 razy dziennie. Dzięki temu zyskasz korzystną wymianę powietrza, nie tracąc przy tym na długo ciepła.

dhkrqyx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhkrqyx