Trwa ładowanie...

Budowa domu krok po kroku

Budowa domu jednorodzinnego składa się z kilku niezmiennych etapów. Warto się upewnić, że każdy z nich uwzględniliśmy już na etapie przygotowań. Dzięki zapoznaniu się etapami budowy domu krok po kroku możemy perfekcyjnie przygotować się do całego przedsięwzięcia – a co za tym idzie: usystematyzować i usprawnić prace budowlane.

Budowa domu krok po krokuŹródło: Shutterstock
d17alrk
d17alrk
Budowa domu jednorodzinnego składa się z kilku niezmiennych etapów. Warto się upewnić, że każdy z nich uwzględniliśmy już na etapie przygotowań. Dzięki zapoznaniu się etapami budowy domu krok po kroku możemy perfekcyjnie przygotować się do całego przedsięwzięcia – a co za tym idzie: usystematyzować i usprawnić prace budowlane.

Budowa domu jednorodzinnego: przygotowania formalne

Jest to jeden z najistotniejszych etapów, którego nie da się opuścić. Na tym etapie gromadzimy wszystkie dokumenty, pozwolenia i zgody. Stan zero rozpoczyna się w momencie zakupu działki budowlanej. Pierwszym krokiem będzie zakup projektu budowlanego (gotowego lub indywidualnego). Indywidualny projekt budowlany będzie nieco droższy, a jego przygotowanie wymaga więcej czasu, jednak jego największą zaletą jest uwzględnienie wszystkich preferencji oraz potrzeb domowników.

Projekt budowlany jest podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Pamiętajmy jednak, że do wniosku o pozwolenie na budowę (składanego w starostwie powiatowym) dołączamy także szereg dokumentów pomocniczych, takich jak:

 • Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (otrzymamy ją w miejscowym urzędzie miasta – wydział architektury).
 • Warunki techniczne dostawy mediów (do nabycia w zakładach: energetycznym, elektrycznym, wodociągów i kanalizacji).
 • Mapa sytuacyjno-wysokościowa w skali 1:500 (wykonana przez uprawnionego geodetę).
 • Dokumentacja dodatkowa wynikająca z zapisów prawa miejscowego.
d17alrk

Po skompletowaniu dokumentacji należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Ustawowy czas oczekiwania na odpowiedź wynosi 65 dni od daty złożenia dokumentów. Pamiętajmy, że pozytywna decyzja uprawomocnia się dopiero po 14 dniach (jest to okres, w którym strony postępowania mogą złożyć odwołanie od decyzji).

Jeśli nie planujemy rozpocząć budowy natychmiast, pamiętajmy, że ważność decyzji o pozwoleniu na budowę wygasa po 3 latach. Jeśli przez ten czas nie rozpoczniemy robót budowlanych, konieczne będzie ponowne uzyskanie pozwolenia.

Budowa domu jednorodzinnego: stan zero

Etap stanu zerowego rozpoczyna się zwykle od ogrodzenia placu budowy, następnie należy wytyczyć dokładną lokalizację domu (wytyczenie nieruchomości w terenie może wykonać jedynie uprawniony geodeta), potem zaś następuje wyrównanie działki i przygotowanie fundamentów oraz piwnicy. Podczas budowy fundamentów musimy pamiętać o izolacji części podziemnej oraz o rozprowadzeniu poziomych elementów kanalizacyjnych. W niektórych przypadkach konieczne będzie też wykonanie drenażu, który zabezpieczy fundamenty przed niekorzystnym działaniem wilgoci.

d17alrk

Budowa domu jednorodzinnego: stan surowy otwarty

Rozpoczęcie tego etapu powinniśmy odłożyć na miesiące wiosenne. Jeśli chcemy sprawnie pokierować pracami budowlanymi, umówmy się wcześniej z ekipą murarską oraz z dekarzem.

Etap stanu zerowego obejmuje wykonanie ścian zewnętrznych, stropów oraz schodów betonowych. Po zakończeniu tych prac przystępujemy do wykonania więźby dachowej, komina, pokrycia dachu oraz ew. zamontowania okien dachowych.

Etap stanu surowego może pochłonąć znaczną ilość gotówki (od 40 do 45 proc. wartości całej inwestycji), dlatego przed jego rozpoczęciem powinniśmy dobrze się przygotować pod względem finansowym. Jeśli korzystamy z pomocy banku, jest to ostateczny czas na zakończenie formalności kredytowych bądź pożyczkowych.

Budowa domu jednorodzinnego: stan surowy zamknięty

W trzecim etapie budowy koncentrujemy się na wykonaniu instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz gazowej. Niezbędne będzie także osadzenie drzwi zewnętrznych, a także wykonanie stolarki okiennej. W momencie ukończenia trzeciego etapu budowy nieruchomość będzie już odpowiednio przygotowana do zimy.

d17alrk

Po montażu instalacji trzeba je przetestować. Konieczna będzie wizyta certyfikowanych instalatorów, którzy sprawdzą instalacje i dokonają ich odbioru. Po odbiorze przychodzi czas na wykonanie suchych tynków, uporządkowanie placu budowy oraz wykonanie stałego ogrodzenia.

Budowa domu jednorodzinnego: wykończenie oraz prace montażowe

Etap czwarty rozpoczynamy od montażu urządzeń grzewczych (piec, kominek, grzejniki itp.). Po wykonaniu tych prac przystępujemy do wykończenia wnętrza domu. Prace obejmują między innymi:

 • wykończenie kuchni i łazienki
 • wykonanie ścian działowych
 • położenie tynków i gładzi gipsowej
 • ułożenie podłóg
 • biały montaż w łazience
 • wykończenie piwnicy oraz poddasza
 • malowanie ścian
 • instalacja lamp i gniazdek elektrycznych
 • instalacja ogrzewania
 • inne prace wykończeniowe
d17alrk

Niezbędne będzie też wykonanie ocieplenia elewacji zewnętrznej. Ten etap może jednak poczekać nawet kilka lat, jeżeli chwilowo nie dysponujemy czasem lub odpowiednimi środkami. Jeżeli chcesz poznać dokładne koszty wykonania elewacji zewnętrznej, przeczytaj ten artykuł.

Po zakończeniu czwartego etapu budowy nieruchomość znajduje się w stanie „pod klucz”. Wszystkie instalacje są już gotowe do użytku, wystarczy odpowiednio umeblować pomieszczenia.

Budowa domu jednorodzinnego – zakończenie

Jest to etap, w którym kończymy wszystkie sprawy formalne. Aby legalnie zamieszkać w domu, musimy zgłosić zawiadomienie o zakończeniu budowy.

d17alrk

Kompletny wniosek składamy do właściwego nadzoru budowlanego. Pamiętajmy, by dołączyć do niego:

 • dziennik budowy
 • dokumentację odbioru przyłączy
 • powykonawczą inwentaryzację geodezyjną
 • kopię świadectwa energetycznego
 • oświadczenia sporządzone przez kierownika budowy (dotyczące zagospodarowania terenu przyległego oraz zgodności stanu domu z projektem budowlanym i aktualnymi przepisami prawa)

Jeśli zawiadomienie o zakończeniu budowy było kompletne, nadzór budowlany udzieli tzw. milczącej zgody na zamieszkanie. Jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia wniosku nie otrzymamy żadnego pisma, oznacza to, że możemy w pełni legalnie wprowadzić się do domu.

d17alrk

Materiał powstał przy współpracy z Kalkulatorami Budowlanymi

d17alrk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17alrk