Trwa ładowanie...
d406lh7
Informacja prasowa
instalacje elektryczne

Awaria prądu? To rozwiąże problem!

Awaria prądu w domu ogrzewanym energią elektryczną to prawdziwa katastrofa, nawet jednak jeżeli nie wykorzystujesz jej do celów grzewczych, przerwa w dostawie energii powoduje zatrzymanie pracy lodówki, kuchenki, uniemożliwia też korzystanie z oświetlenia. Sytuację ratuje agregat prądotwórczy. Podpowiadamy, jaki model wybrać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Awaria prądu? To rozwiąże problem!
(Shutterstock)
d406lh7

Awaria prądu w domu ogrzewanym energią elektryczną to prawdziwa katastrofa, nawet jednak jeżeli nie wykorzystujesz jej do celów grzewczych, przerwa w dostawie energii powoduje zatrzymanie pracy lodówki, kuchenki, uniemożliwia też korzystanie z oświetlenia. Sytuację ratuje agregat prądotwórczy. Podpowiadamy, jaki model wybrać.

Agregat prądotwórczy - autonomiczny zespół do wytwarzania energii elektrycznej i zasilania innych urządzeń - umożliwia długotrwały dostęp do zasilania jako bezpośrednie źródło prądu dla urządzeń w domu, domku letniskowym, narzędzi elektrycznych do pracy w ogrodzie i do majsterkowania. Jest także rezerwowym źródłem energii elektrycznej w przypadkach awarii sieci energetycznej. Ze względu na przeznaczenie i konstrukcję rozróżniamy agregaty prądotwórcze przenośne i stacjonarne. Wybrane modele są wyposażone w automatykę podłączaną do sieci energetycznej domu.

Awaria prądu? To rozwiąże problem

d406lh7

- Agregat prądotwórczy oznacza własne, niezależne, bezpieczne źródło prądu. Docenimy go zwłaszcza w przypadku awarii sieci energetycznej, ponieważ dzięki niemu w domu nadal będzie światło, sprawna lodówka i zamrażarka, kuchenka elektryczna i mikrofalowa, odbiorniki TV i radio, piec C.O., pompa dostarczająca wodę, telefon stacjonarny, komputery i laptopy – wyjaśnia Marcin Wodzyński, manager produktu z firmy Aries Power Equipment, generalnego dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

Agregat przydaje się również do zasilania narzędzi elektrycznych, a tym samym umożliwia majsterkowanie, pracę w ogrodzie, ułatwia prace remontowo-budowlane. Zwiększa komfort życia w domu letniskowym czy na kempingu. Należy tylko dostosować jego wybór do planowanego zakresu wykorzystywania.

Agregat prądotwórczy - praktyczne wskazówki

1. Sprawdź, jakie rodzaje odbiorników zamierzasz zasilać agregatem. Odbiorniki indukcyjne (np. lodówka, zamrażarka, elektronarzędzia, klimatyzatory) i elektroniczne (sterownik pieca C.O., komputery i laptopy, telewizor LCD, PDP, LED, wzmacniacz, sprzęt Hi-Fi) – szczególnie czułe na jakość prądu – powinny być podłączane do agregatów gwarantujących stabilne parametry częstotliwości i napięcia. Gwarancją bezpieczeństwa oraz wieloletniej eksploatacji tego typu odbiorników są agregaty wyposażone w nowoczesne systemy stabilizacji napięcia: cyklokonwerter, D-AVR cyfrowy automatyczny regulator napięcia, i-AVR inteligentny automatyczny regulator napięcia, lub najbardziej zaawansowany technologicznie agregat prądotwórczy z prądnicą inverterową. Rozwiązania te, monitorując i korygując parametry wyjściowe napięcia i częstotliwości, gwarantują wysoką jakość generowanego prądu i niezawodność.
2. W następnej kolejności określ potrzebną docelową moc elektryczną**agregatu, która musi być większa od podsumowanej mocy wszystkich zasilanych nim urządzeń. W tym celu można posłużyć się miernikiem elektrycznym, ale ponieważ każdy odbiornik ma inny prąd rozruchowy - najbezpieczniej jest zasięgnąć rady autoryzowanego sprzedawcy.
3. Wyznacznikiem mocy agregatu jest silnik. Popularne są modele pracujące na bezołowiowej benzynie wyposażone w 4-suwowe silniki GX, które zapewniają niższe zużycie paliwa, bezawaryjność, funkcjonowanie nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze modele agregatów mają innowacyjne silniki iGX o mocy maksymalnej 11,7 KM.
4. Warto zwrócić uwagę na wielkość zbiornika i poziom zużycia paliwa. 4-suwowe silniki GX wyróżniają się bardzo korzystną ekonomiką spalania. Dzięki niskiemu zużycia paliwa mają wydłużony czas pracy – do 20 godzin na jednym zbiorniku. Pojemne zbiorniki zapewniają długi czas pracy bez przerw na tankowanie.
5. Wyposażenie agregatu prądotwórczego w tryb pracy ekonomicznej – ECO świadczy o zaawansowaniu technicznym urządzenia. Opcja ta, oprócz mniejszego zużycia paliwa, wydłuża maksymalny czas pracy na jednym zbiorniku, wycisza agregat i zwiększa żywotność silnika.
6. Coraz ważniejszym kryterium wyboru agregatu prądotwórczego staje się jego cicha praca. Dlatego warto wziąć pod uwagę urządzenie wyposażone nie tylko w opcję ECO, ale także z dźwiękoszczelną obudową, specjalnie zaprojektowanym tłumikiem oraz systemem antywibracyjnym.
7. W przypadku planowanego wykorzystywania agregatu prądotwórczego w różnych miejscach warto rozważyć nabycie modeli lekkich i o gabarytach ułatwiających transport. Są to agregaty walizkowe lub przenośne – wyposażone w zestaw transportowy, np.: modele o wadze ok. 21 kg i z silnikiem o mocy 2 kW.

d406lh7

Agregat prądotwórczy - jak z niego korzystać?

Prawidłowa eksploatacja agregatu prądotwórczego zapewnia wysoką efektywność i dłuższą żywotność urządzenia. - Podstawową sprawą, zwłaszcza gdy jeszcze nie mamy doświadczenia w użytkowaniu agregatu, jest zapoznanie się z Instrukcją obsługi zawierającą wszystkie informacje o danym modelu. Przed podłączeniem odbiorników do agregatu dobrze jest sprawdzić, czy są one sprawne. Warto też pamiętać, by podłączać je nie wszystkie naraz, ale jeden po drugim, zaczynając od tego o największym poborze mocy. Następnie warto sprawdzić poziom paliwa. Pamiętaj również o tym, by nie zostawiać go za dużo w zbiorniku, jeśli wiesz, że nie będziesz uruchamiać agregatu dłużej miesiąc – pod wpływem czasu i zjawiska parowania jakość paliwa znacząco się obniża. Przed każdym włączeniem agregatu sprawdź poziom oleju i czystość filtra powietrza - podpowiada Marcin Wodzyński.

Przechowywanie agregatu prądotwórczego

Spalinowy agregat prądotwórczy, jak każda maszyna i urządzenie pracujące na silniku spalinowym, ze względu na konstrukcję wymaga przestrzegania pewnych zasad przechowywania i transportu. Podstawową regułą w tych przypadkach jest ustawienie urządzenia w pozycji roboczej. Każda inna spowoduje zalanie świecy i trwałe uszkodzenie filtra powietrza. Dodatkowo w takich przypadkach następuje zalanie podłoża. Skutkiem nieuwagi jest konieczność poniesienia kosztów związanych z serwisowaniem maszyny i odnowieniem podłoża.

d406lh7

Przenośny agregat prądotwórczy

Agregaty to urządzenia lekkie i często mające koła transportowe oraz ergonomiczny uchwyt. Wybrane modele z tej kategorii wyposażone w nowoczesną inwerterową stabilizację napięcia - generują prąd wysokiej jakości gwarantujący bezpieczeństwo zasilanych odbiorników, w tym i sprzętu elektronicznego. Przeznaczone są do użytkowania w domu, w ogrodzie, w domu letniskowym, w podróży camperem i na kempingu. Mobilne agregaty dają niezależność i swobodę korzystania z dowolnych urządzeń w każdym miejscu i o każdej porze.

Agregaty zawdzięczają niską wagę przede wszystkich zminiaturyzowanej prądnicy. Niektóre modele wyróżniają się także bardzo cichą pracą – jest to efekt specjalnej dźwiękochłonnej obudowy i zastosowania nowoczesnych tłumików.

Dodatkową zaletą niektórych agregatów przenośnych jest opcja uzyskania większej mocy wyjściowej, czyli zasilania większej liczby odbiorników, dzięki zastosowaniu kabla do równoległego połączenia jednakowych modeli. Wybrane urządzenia walizkowe i przenośne mają również tryb pracy ekonomicznej, którego efektem jest obniżone zużycie paliwa i wydłużony czas pracy na jednym zbiorniku.

d406lh7

Stacjonarny agregat prądotwórczy o uniwersalnym zastosowaniu

Agregaty o uniwersalnym zastosowaniu są przeznaczone do zasilania odbiorników jednofazowych: urządzeń domowych, włącznie z czułym na jakość energii elektrycznej nowoczesnym sprzętem elektronicznym, do zasilania narzędzi elektrycznych podczas majsterkowania oraz prac budowlano-remontowych. Są też idealnym źródłem prądu do zasilania elektrycznych urządzeń ogrodowych i do pracy wokół domu w sytuacji braku innych źródeł energii elektrycznej.

Wysoką jakość prądu gwarantuje cyfrowy automatyczny regulator napięcia D-AVR, który stale kontroluje i koryguje wahania napięcia wyjściowego. Agregaty te służą do zasilania sterowników pieców C.O., oświetlenia, telewizorów LCD/LED/PLAZMA, laptopów, kamer, wzmacniaczy, elektronarzędzi. Mają też unikalne funkcje chroniące zasilane odbiorniki przed ewentualnym uszkodzeniem, gdyż zatrzymują silnik agregatu w przypadku zbyt dużych obrotów lub gdy wykryte zostanie nieprawidłowe napięcie.

Wygodnie funkcjonujący dom z agregatem z automatyką

Mieszkańcy budynków i domów, w których do sieci energetycznej podłączone są agregaty z automatyką, nie muszą obawiać się awarii sieci. W przypadku zaniku napięcia automatyka samoczynnie włącza agregat, który zasila odbiorniki, na których najbardziej nam zależy, np. sterownik pieca C.O., bramę garażową, oświetlenie, system alarmowy. Nowoczesność i wygoda tych agregatów polega także na tym, że na wyświetlaczu są podane wszystkie ważne informacje, np.: napięcie sieci, częstotliwość agregatu, napięcie akumulatora, brak napięcia agregatu, liczba przepracowanych motogodzin, dane o braku ładowania akumulatora, wezwania serwisu, załączenie stycznika agregatowego czy sieciowego.

d406lh7

Podziel się opinią

Share

d406lh7

d406lh7