Trwa ładowanie...
d42zqkw

ABC pielęgnacji bram garażowych

Nienaganne działanie oraz wygląd bramy garażowej są uwarunkowane regularną pielęgnacją i konserwacją. Wiele z tych działań najlepiej powierzyć autoryzowanemu serwisowi, część prac można jednak wykonać samodzielnie. Drobne czynności pozwolą ci się cieszyć niezawodnym działaniem bramy przez wiele lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ABC pielęgnacji bram garażowych
(Shutterstock)
d42zqkw

Nienaganne działanie oraz wygląd bramy garażowej są uwarunkowane regularną pielęgnacją i konserwacją. Wiele z tych działań najlepiej powierzyć autoryzowanemu serwisowi, część prac można jednak wykonać samodzielnie. Drobne czynności pozwolą ci się cieszyć niezawodnym działaniem bramy przez wiele lat. Mało kto przywiązuje wagę do czyszczenia i pielęgnacji bramy. A szkoda!

Prawidłowy montaż bramy garażowej

Aby oszczędzić sobie kłopotów w przyszłości, już na etapie montażu bramy garażowej należy zadbać o kilka istotnych elementów. Po pierwsze, fundament bramy musi być osadzony na tyle głęboko, aby podczas mrozów nie doszło do jego wysadzenia i wypaczenia konstrukcji. Należy też zadbać o prawidłowe zainstalowanie prowadnic i wypoziomowanie konstrukcji. W przypadku dwuskrzydłowych bram garażowych podstawą jest również właściwe osadzenie zawiasów, by skrzydła dobrze się domykały. Najlepiej sprawdzić płynność otwierania bramy tuż po wykonaniu pracy przez montażystę – ruch skrzydeł (lub skrzydła) musi być swobodny, a płaszczyzny powinny przylegać do siebie bez rozszczelnień. Nie ma co wierzyć w zapewnienia, że brama po pewnym czasie się „ułoży”. Wręcz przeciwnie, defekty mogą się pogłębiać.

d42zqkw

Czysta powierzchnia

Segmenty bramy należy utrzymywać w czystości, by zapobiec trwałemu osadzaniu się kurzu i innych zabrudzeń. Do mycia bramy wystarczy woda z odrobiną delikatnego detergentu. Powierzchnię można czyścić za pomocą ściereczki, gąbki lub płaskiego mopa, jakiego używa się także do mycia okien (o ile powierzchnia bramy nie jest zbyt urozmaicona). Doskonale w czyszczeniu bramy garażowej sprawdzają się też myjki ciśnieniowe. Nie obawiaj się - nie zniszczą jej powierzchni.

Zobacz koniecznie: Mieszkasz w starym domu? Ona rozwiąże twoje problemy

Każda brama musi wykazywać odporność na działanie wody, co jest istotne zwłaszcza zimą, gdy wnikająca w szczeliny wilgoć może zamarzać i powodować mikrouszkodzenia mechanizmów, w tym także ich rozsadzanie i wypaczanie. Zwykle szkody spowodowane działaniem czynników atmosferycznych (także wody) podlegają prawu reklamacji. W porównaniu z modelami drewnianymi, wymagającymi dodatkowej konserwacji, mniej problemów z pielęgnacją sprawiają na ogół wytrzymałe stalowe bramy garażowe, zwłaszcza cynkowane i malowane proszkowo.

d42zqkw

Drożne prowadnice

Codziennym działaniem podczas użytkowania bramy garażowej z drzwiami przesuwnymi jest kontrolowanie tego, czy nic nie stoi na przeszkodzie podczas otwierania i zamykania. Dotyczy to zarówno modeli sterowanych elektrycznie, jak i obsługiwanych ręcznie. Liście, gałęzie, szyszki, śnieg czy inne utrudnienia należy niezwłocznie usunąć, aby nie doszło do uszkodzenia mechanizmu jezdnego. Najlepiej podczas czyszczenia prowadnic sprawdzają się miękkie szczotki, a także dmuchawy do odgarniania liści.

Napęd w dobrej formie

Napędy do bram garażowych są montowane wewnątrz pomieszczenia i tym samym stosunkowo dobrze chronione, zwłaszcza zimą. Nawet one wymagają jednak systematycznej konserwacji. Zwykle są objęte systemem gwarancyjnym, dlatego ich doglądanie warto powierzyć firmie serwisowej. Raz w roku powinna ona również profilaktycznie sprawdzić stan uszczelek. Samemu warto przyjrzeć się fotokomórkom – aby prawidłowo działały, nie mogą być przesłonięte, zabrudzone czy pokryte śniegiem.

d42zqkw

Sprawne otwieranie bramy garażowej

Zardzewiałe i skorodowane elementy bramy należy dokładnie oczyścić i zakonserwować. Za płynny ruch skrzydeł są odpowiedzialne sprężyny. W przypadku bramy bez automatu trzeba co pewien czas sprawdzać ich naciąg. Jeśli są uszkodzone, powinien wymienić je specjalista. Bramy garażowe co pewien czas wymagają też zabezpieczania sprężyn i innych elementów ruchomych smarem zgodnie z zaleceniami producenta. Preparaty do stosowania na zewnątrz charakteryzuje dobra przyczepność, skutecznie chronią one też mechanizmy przed wilgocią i zmianami temperatury. Równomierną aplikację i dotarcie do każdego zakamarka ułatwiają smary w spreju.

d42zqkw

Podziel się opinią

Share

d42zqkw

d42zqkw