Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
ceny prądu
26-02-2020 10:45

Zmiana sprzedawcy prądu krok po kroku

Ceny prądu nieustannie idą w górę. Średnia podwyżka dla gospodarstw domowych w 2020 roku sięgnie nawet 12%, co oznacza, że rachunki za prąd wzrosną o około 9 złotych miesięcznie. Wiele wskazuje na to, że ten trend będzie się utrzymywał. Co zatem możesz zrobić, aby podwyżki były jak najmniej odczuwalne? Z pewnością warto sięgnąć po rozwiązania, które pozwolą zoptymalizować zużycie energii w Twoim domu. Na wiele rzeczy masz przecież wpływ, nawet na wybór sprzedawcy energii! Może więc warto go zmienić?

Zmiana sprzedawcy prądu krok po krokuŹródło: materiały partnera
d5yhv0n
d5yhv0n

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Z pewnością dobrym krokiem jest podjęcie działań, które mają na celu zmniejszenie zużycia prądu. Od czego zacząć? Na pewno od zmiany Twoich nawyków. Zdarza Ci się nie wyłączać laptopa mimo, że go nie używasz? A może do Twojego gniazdka cały czas podłączona jest ładowarka, chociaż korzystasz z niej sporadycznie? Musisz wiedzieć, że urządzenia w stanie czuwania, które podłączone są do kontaktu nadal pobierają prąd. Pobór ten jest niewielki, ale kosztuje. Po co więc płacić jeśli nie jest to konieczne? Dobrym rozwiązaniem jest także zmiana żarówek. Nie bez powodu wiele mówi się o żarówkach energooszczędnych. Wymiana tradycyjnych świetlówek na żarówki LED pozwala zaoszczędzić nawet 250 zł rocznie. Zgodzisz się zapewne, że to niemała kwota. Wysokie zużycie energii generują także sprzęty elektryczne. Może więc już czas wymienić je na energooszczędne? Z pomocą przyjdą Ci oznaczenia klasy energetycznej, czyli etykiety, które informują o zużyciu energii przez konkretne urządzenia - pralkę, lodówkę czy nawet czajnik elektryczny. Wybieraj te sprzęty, które mają klasę energetyczną przynajmniej A++.

Powyższe rozwiązania wydają się dość oczywiste, większość osób już przecież o nich słyszała. A czy słyszałeś o tym, że masz prawo do zmiany sprzedawcy prądu? Gwarantuje Ci je zasada dostępu stron trzecich do sieci, czyli TPA (third-party access). TPA zapewnia konsumentom możliwość zawarcia umowy z dowolnie wybranym sprzedawcą energii elektrycznej. Niejednokrotnie jest to szansa na znalezienie oszczędności w zakresie wydatków na prąd. Sprzedawcy energii proponują konsumentom różnorodne oferty specjalne, np. w postaci gwarancji stałych/niższych cen energii przez wybrany okres od zawarcia umowy. Nie każdy ma jednak świadomość, że może zmienić sprzedawcę prądu. Jeśli zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem, podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku!

Dostawca vs sprzedawca energii - różnice

Dużo osób myli pojęcie dostawcy i sprzedawcy energii, często uznając je za tożsame. W rzeczywistości jednak kupujesz energię i usługę jej dostarczenia od dwóch różnych podmiotów, czyli właśnie dostawcy i sprzedawcy energii. Dostawca określany jest również dystrybutorem i zajmuje się wytwarzaniem energii. W Polsce działa obecnie pięciu dostawców energii przy czym zakres ich działania przypisany jest do konkretnego regionu, na którym mają status monopolisty. W praktyce oznacza to, że jako konsument nie masz możliwości jego wyboru. Nieco inaczej wygląda za to kwestia sprzedawcy energii, którego jak najbardziej możesz wybrać samodzielnie. Sprzedawca energii ma za zadanie zakupić energię od elektrowni, a następnie dopilnować, aby lokalny dystrybutor dostarczył ją do Twojego domu. Oferty poszczególnych sprzedawców mogą różnić się przede wszystkim ofertą: ceną za kWh, jak również wysokością dodatkowych opłat, w tym opłaty handlowej rozumianą szerzej jako koszt obsługi klienta.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Zmiana sprzedawcy prądu - etapy

Zmiana sprzedawcy prądu następuje w kilku krokach. Procedura nie jest trudna i zajmuje zazwyczaj ok. 30 dni w przypadku pierwszej zmiany i 14 dni, gdy robisz to po raz kolejny. Aby się w tym nie pogubić, warto rozłożyć ją na etapy.

Krok I: Porównaj dostępne oferty

Prąd musisz traktować jak każdy inny towar. Co robisz przed zakupem, chociażby auta? Na pewno porównujesz dostępne oferty cenowe i wyposażenie pojazdu. W tym przypadku musisz działać podobnie. Wiesz już, że zmiana sprzedawcy może okazać się dla Ciebie korzystna. Sprawdź zatem, co proponuje konkurencja.

d5yhv0n

Na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę? Na pewno na stawkę obowiązującą przez cały okres umowy. W wielu przypadkach może się okazać, że atrakcyjna stawka obowiązuje tylko przez rok. Co więcej, zobacz jak prezentują się koszty wypowiedzenia umowy przed terminem oraz czy sprzedawca nie proponuje dodatkowych usług, za które również trzeba będzie płacić. Większość tego rodzaju informacji bez problemu znajdziesz w sieci.

Krok II: Podpisz umowę z nowym sprzedawcą energii

Wybrałeś już interesującego Cię sprzedawcę energii? Świetnie, proces decyzyjny masz zatem już za sobą. Teraz pozostają kwestie formalne. Co musisz zrobić najpierw? Podpisać umowę sprzedaży energii elektrycznej z nowym sprzedawcą. Pamiętaj, że aby zapewnić sobie ciągłość dostawy prądu, Twoja nowa umowa powinna wejść w życie wraz z dniem wygaśnięcia dotychczasowej umowy. Sprawdź zatem do kiedy obowiązuje Cię umowa, która już posiadasz. Jeżeli kara za zerwanie umowy przed terminem jest wysoka, to lepiej warto poczekać do jej wygaśnięcia.

Krok III: Wypowiedz umowę z dotychczasowym sprzedawcą prądu

Nie możesz mieć podpisanych dwóch umów jednocześnie, dlatego kolejny krok to wypowiedzenie umowy z dotychczasowym sprzedawcą prądu. Najlepiej jeśli zrobisz to niemal równolegle z podpisaniem nowej umowy. Jeżeli po raz pierwszy zmieniasz sprzedawcę prądu, to wypowiadasz umowę kompleksową tzn. zarówno na dystrybucję jak i sprzedaż energii elektrycznej. Gdy zmieniasz sprzedawcę po raz kolejny, wystarczy, że wypowiesz umowę wyłącznie na sprzedaż energii elektrycznej.

Krok IV: Zawrzyj umowę dotyczącą dystrybucji energii elektrycznej

Jeżeli zmieniasz sprzedawcę po raz pierwszy, to musiałeś wypowiedzieć umowę na dystrybucję energii elektrycznej. Oznacza to więc, że musisz podpisać nową umowę kompleksową z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD).

d5yhv0n

Krok V: Poinformuj OSD o zmianie sprzedawcy prądu

Zmiana sprzedawcy energii po raz pierwszy to również konieczność zgłoszenia zmiany sprzedawcy prądu Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego. Operator powinien umożliwić Ci zmianę sprzedawcy w okresie 21 dni od dnia otrzymania powiadomienia. Co więcej, ma on obowiązek w ciągu 5 dni roboczych zweryfikować Twój wniosek pod kątem formalnym. W praktyce oznacza to, że sprawdzi, czy jako odbiorca energii znajdujesz się na jego terenie i w jego tzw. systemie bilingowym. Jeśli przejdziesz weryfikację pozytywnie, to OSD poinformuje wybranego przez Ciebie sprzedawcę prądu, że krok ten został spełniony pomyślnie.

Krok VI: Odczyt licznika i rozliczenie końcowe z dotychczasowym sprzedawcą

To już ostatni krok, który pozwoli Ci zamknąć kwestię zmiany sprzedawcy energii. Musisz bowiem wiedzieć, że rozliczenie z konsumentem jest obowiązkiem dotychczasowego sprzedawcy. Ma on na to 42 dni od dnia dokonania zmiany. Co więcej Operator Systemu Dystrybucyjnego powinien przekazać stan licznika zarówno dotychczasowemu sprzedawcy prądu, jak i nowemu sprzedawcy. Przy odczycie może się okazać, że zmiana sprzedawcy pociąga za sobą konieczność wymiany licznika. Nie musisz się tym jednak przejmować. Zmiana ta jest dla odbiorcy darmowa, gdyż jej koszt ponosi Operator Systemu Dystrybucyjnego.

Udało się! Przeszedłeś sprawnie przez cały etap zmiany sprzedawcy prądu. Czy jednak rzeczywiście musisz to robić? A może da się zrobić to o wiele sprawniej? Jak najbardziej!

d5yhv0n

Jak ułatwić sobie proces zmiany sprzedawcy prądu?

Sprzedawcę energii możesz zmienić łatwiej i szybciej. W jaki sposób? Wystarczy powierzyć wszystkie formalności nowemu sprzedawcy. W tym celu należy udzielić mu pełnomocnictwa. W praktyce oznaczać to będzie, że nowy sprzedawca stanie się Twoim reprezentantem przed Operatorem Systemu Dystrybucyjnego i przed dotychczasowym sprzedawcą. Wykona on za Ciebie wszystkie formalności, dzięki czemu zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Na uwagę pod tym względem zasługuje innogy Polska, która umożliwia swoim klientom śledzenie procesu zmiany sprzedawcy poprzez rejestrację w serwisie Moje innogy.

Mnóstwo osób opłaca rachunki za energię elektryczną bez większego zastanowienia. A gdyby tak przeanalizować comiesięczne wydatki związane z zużyciem energii? Może się okazać, że zmiana sprzedawcy pozwoli na poczynienie oszczędności w wysokości kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Taki krok nic nie kosztuje, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz spożytkować lepiej. Po co zatem przepłacać?

d5yhv0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5yhv0n