Trwa ładowanie...

Zimni ogrodnicy i koniec przymrozków. Prace w ogrodzie w maju

Maj w ogrodzie to przede wszystkim nadzieja, że występujące do połowy miesiąca przymrozki nie uszkodzą efektów kwietniowych prac. Ogród wymaga szczególnej troski w dniach od 12 do 14 maja, kiedy to przypadają tzw. "Zimni Ogrodnicy", a także 15 maja, kiedy przychodzi "Zimna Zośka". Co jeszcze czeka ogrodników w maju?

Maj to dobry moment na koszenie trawy Maj to dobry moment na koszenie trawy Źródło: Adobe Stock
drkrtfw
drkrtfw

Ochrona i nawodnienie

Teoretycznie po 15 maja ogrodowi nie powinny już zagrażać przymrozki i nagłe spadki temperatury. Do tego czasu mogą się one oczywiście pojawić i zazwyczaj to się sprawdza. Jeżeli macie sad, to w maju należy zadbać o młode drzewa poprzez podlewanie ich i spulchnianie gleby. Trzeba również pamiętać o nawożeniu z użyciem nawozów wieloskładnikowych. Tę czynność zazwyczaj wykonuje się w połowie miesiąca. Podlewanie powinno być szczególnie obfite, jeśli miesiąc okaże się bezdeszczowy. Kwiaty i zawiązki owoców zabezpiecz agrowkłókniną. Powinno się również zawiesić pułapki na owocówki i inne owady, które mogą zaszkodzić owocom. Jeżeli macie drzewka ukorzenione w donicach, to maj jest dobrym momentem na przesadzenie ich do gruntu.

Warzywny maj

Dla osób mających ogrody warzywne maj jest miesiącem wysiewów. W pierwszej połowie miesiąca można zająć się wysadzaniem rozsad ogórków i pomidorów do tuneli. Kiedy przymrozki już się skończą, to dopiero wtedy będzie dobry czas na wysiewanie nasion fasoli, groszku, rzodkiewki, dyni, kopru i późnych odmian marchwi. Również wtedy można pomyśleć o wysadzeniu do gruntu rozsady pomidorów, selerów, porów i ogórków. Na początku miesiąca można też wysiać melony, a jeżeli macie chęć na kukurydzę cukrową, to poczekajcie z jej wysianiem do końca miesiąca.

Istotnym punktem jest też pielęgnacja, a więc nawadnianie, spulchnianie gleby, usuwanie chwastów i ściółkowanie podłoża. Pomidory należy zabezpieczyć palikami, ponieważ maj to dla nich okres wzrostu. Na tych, którzy pracowali także zimą, czekają zbiory cebuli, rzodkiewki i szparagów.

Kwiaty i trawnik

W pierwszej połowie maja spóźnialscy mogą wysiać niektóre kwiaty jednoroczne, a w drugiej części miesiąca należy wysiać rośliny dwuletnie. Warto zabezpieczyć przed chłodem byliny, które już wypuściły młode pędy. Na początku maja powinniście zahartować sadzonki, rozsady kwiatów i bulwy, aby przygotować je do wysadzania po 16 maja. Oprócz tego należy cały czas spulchniać podłoże, usuwać chwasty i dokonać nawożenia nawozami wieloskładnikowymi.

Praca z trawnikiem będzie przebiegać pod znakiem koszenia. Jeżeli trawa osiągnie od 6 do 8 cm wysokości, można zacząć pracę z kosiarką. Później należy to robić co 7 do 18 dni. Trzeba pamiętać, że trawa nie może być mokra. Po pierwszym koszeniu możecie wykonać wertykulację. Cały czas należy pamiętać o podlewaniu i nawożeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
drkrtfw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
drkrtfw