Trwa ładowanie...

Zapach lata w twojej kuchni. Podpowiadamy, jak założyć własną hodowlę pomidorów

Soczyste czerwone pomidory dojrzewające w promieniach słońca to prawdziwy symbol lata. Najlepiej smakują zerwane prosto z krzaka. Na szczęście uprawa pomidorów to nic trudnego – możesz je posadzić na balkonie, albo na kuchennym parapecie. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

Zapach lata w twojej kuchni. Podpowiadamy, jak założyć własną hodowlę pomidorówŹródło: Unsplash
d3xve0l
d3xve0l

Pomidory są nie tylko pyszne, ale też bardzo zdrowe. W każdym aromatycznym warzywie kryje się bogactwo witamin, mikroelementów, a także likopenu – jednego z najsilniejszych antyoksydantów. Warto sięgać po nie latem, bo właśnie wtedy są najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe. Pomidory to nieodłączny element kuchni śródziemnomorskiej i częsty składnik wielu znakomitych potraw. Sosy, zupy i sałatki przygotowane z letnich pomidorów urzekają wspaniałym smakiem i upajającym aromatem. Wiele osób decyduje się na uprawę pomidorów przydomowych warzywnikach. Jeżeli jednak nie posiadasz własnego ogrodu, możesz posadzić je w doniczkach i hodować w kuchni albo na balkonie. Postaw swoje sadzonki w ciepłym, słonecznym miejscu i podlewaj je obficie, a już wkrótce odwdzięczą ci się pysznymi owocami.

Pomidor – skarb amerykańskiej ziemi

Pomidory uprawiane są dziś na całym świecie, jednak mało kto wie, że ich ojczyzną są dawne ziemie Południowej i Środkowej Ameryki. Do Europy przywiózł je w 1492 r. Krzysztof Kolumb i od tego czasu stały się niezastąpionym składnikiem wielu wybornych dań.

Pomidory zaliczamy do rodziny psiankowatych Ich łodygi zwykle osiągają ok. 1,5 m długości, choć u roślin hodowanych w warunkach szklarniowych mogą być znacznie dłuższe. Istnieje bardzo wiele odmian pomidorów, a każdą z nich wyróżnia inny kształt, smak i kolor. Owoce mają zwykle od 20 do 100 mm średnicy, mogą być kuliste, żebrowane jak papryka, albo podłużne, o kształcie zbliżonym trochę do śliwki. Pomidory najczęściej kojarzymy z barwą intensywnej czerwieni, ale zdarzają się także odmiany pomarańczowe, żółte zielone, a nawet czarne. Do domowej hodowli najlepsze będą odmiany karłowate, jak np.: "Alka", "Beta", "Batory", "Balkoni Red", "Koralik", "Pendulina Red", "Venus", "Yellow Peartl" lub też "Ola Polka".

Kaboompics
Źródło: Kaboompics

Idealne warunki dla domowej hodowli pomidorów

Pomidory kochają słońce. To właśnie ciepło słonecznych promieni sprawia, że są tak słodkie, intensywnie czerwone i soczyste. Planując domową hodowlę pomidorów koniecznie znajdź dla nich odpowiednio nasłonecznione miejsce, w którym będą mogły się swobodnie rozwijać i dojrzewać. Pomidory rosną w cieple, dlatego najlepiej sadzić je późną wiosną i wczesnym latem. Żeby nasza hodowla cieszyła obfitymi plonami, należy także pamiętać o odpowiednim, dobrze przepuszczalnym podłożu i regularnym podlewaniu roślin. Pamiętajmy, że pomidory nie lubią nadmiernej wilgoci – długie stanie w wodzie może doprowadzić do gnicia korzeni i pękania owoców. Żeby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w doniczki z otworami odprowadzającymi nadmiar wilgoci z ziemi.

Jak sadzić pomidory krok po kroku

Pomidor to roślina ciepłolubna, charakteryzująca się długim okresem wegetacyjnym. Chcąc uzyskać w miarę szybkie plony, najprościej i najbezpieczniej zaopatrzyć się w gotowe sadzonki. Rozsady pomidora dostępne są w sklepach ogrodniczych już na początku maja. Młode rośliny sadzimy w dużych, głębokich donicach (w jednej donicy powinien znajdować się tylko jeden krzaczek – dzięki temu rośliny nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać). Do uprawy najlepsze będzie żyzna i dobrze przepuszczalna ziemia. Możemy zastosować specjalne podłoże do hodowli warzyw, albo użyć zwykłej ziemi przeznaczonej do roślin doniczkowych. Na dno doniczki warto wsypać wcześniej warstwę keramzytu, który zapewni pomidorom odpowiedni drenaż i nie dopuści do zalegania wody.

d3xve0l

Bardzo ważny jest wybór odpowiednich doniczek na sadzonki pomidorów. Powinny być dość duże i głębokie, żeby korzenie roślin mogły się swobodnie rozwijać. Duży rozmiar umożliwia nam zasadzenie pomidorów w większej ilości ziemi, dzięki czemu sadzonki są mniej narażone na przesuszanie. Dobrym pomysłem jest także sadzenie pomidorów w skrzynkach – wtedy możemy umieścić nawet kilka sadzonek w jednym pojemniku.

Unikajmy doniczek i skrzynek wykonanych ze sztucznych materiałów. Plastikowe pojemniki nie przepuszczają powietrza, przez co uniemożliwiają wymianę gazową. Lepszym wyborem będą donice z drewna, kamionki albo ceramiki. Naturalne tworzywa pozwalają glebie swobodnie oddychać i nie nagrzewają się tak bardzo, jak metal i plastik.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Domowa uprawa pomidorów – na co zwrócić uwagę?

Żeby sadzonki pomidorów zdrowo rosły i owocowały, muszą być regularnie podlewane. Podłoże w doniczkach dość szybko wysycha, szczególnie latem. Jeżeli rośliny nie będą systematycznie nawadniane, zaczną więdnąć, a ich słaba kondycja sprawi, że staną się podatne na działanie bakterii i szkodników. Pomidory podlewamy często i obficie, żeby nie dopuszczać nawet do niewielkiego przesuszenia ziemi. Sadzonki należy nawadniać tuż przy ziemi, unikając przy tym moczenia liści i owoców.

d3xve0l

Pomidory szybko rosną, przez co ich podłoże szybko traci cenne składniki odżywcze. Żeby rośliny miały pod dostatkiem niezbędnych witamin i mikroelementów, należy je co jakiś czas nawozić. W tym celu można sięgnąć po specjalne nawozy mineralne uprawy do pomidorów, albo uniwersalne podłoże odpowiednie dla roślin doniczkowych. Wysokie, ciężkie od owoców pędy potrzebują solidnej podpory. Żeby zapewnić roślinom odpowiednią stabilizację, należy przywiązać je do wbitych w ziemię drewnianych palików lub bambusowych tyczek. Dlaczego? Podwiązane łodygi nie leżą na ziemi, są lepiej nasłonecznione i szybciej dojrzewają.

Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Jak pielęgnować pomidory?

Pomidory wypuszczają dużo bujnych pędów. Zbyt duża ilość liści na krzaczku może sprawić, że roślina nie będzie otrzymywać odpowiedniej ilości słońca. Nadmiar liści można przycinać, jednak pamiętajmy, że zabieg ten należy wykonywać z umiarem. Jednorazowo możemy usunąć nie więcej, niż 10 proc. liści. Pamiętajmy też, żeby nie usuwać młodych pędów – może to spowodować, że roślina wypuści mniej owoców. Owoców i liści nie powinno się obcinać nożem, ani nożyczkami. Ostre narzędzia mogą uszkodzić łodygę, a to spowoduje, że stanie się podatna na infekcje.

Pomidory nie lubią zimna, wiatru i nadmiernej wilgoci. Nocne przymrozki i niskie temperatury w ciągu dnia mogą sprawić, że rośliny nie będą owocować. Żeby temu zapobiec, warto w chłodniejsze dni przenieść doniczki do mieszkania i postawić je w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu.

Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d3xve0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xve0l