Trwa ładowanie...

Zanim popłynie prąd. Przyłącze elektryczne krok po kroku

Nim w gniazdu popłynie prąd, czekają cię formalności związane z przyłączem elektrycznym. Ich dopełnienie nie jest kłopotliwe, ale może zająć nawet półtora roku! Podłączenie prądu do domu krok po kroku.

Zanim popłynie prąd. Przyłącze elektryczne krok po krokuŹródło: Shutterstock
d3n7vqa
d3n7vqa

Nim w gniazdu popłynie prąd, czekają cię formalności związane z przyłączem elektrycznym. Ich dopełnienie nie jest kłopotliwe, ale może zająć nawet półtora roku! Podłączenie prądu do domu krok po kroku.

Jeśli jesteś właścicielem posesji, do której dotąd nie doprowadzono energii elektrycznej, a chciałbyś zacząć z niej korzystać, musisz odszukać przedsiębiorstwo będące tzw. operatorem systemu dystrybucyjnego na terenie, na którym znajduje się twoja nieruchomość. Możesz od niego uzyskać informację o możliwości przyłączenia do sieci dystrybucyjnej, podając jedynie adres nieruchomości i swoje dane osobowe, albo od razu wystąpić o podanie warunków przyłączenia – pod warunkiem że masz tytuł prawny do korzystania z obiektu.

Formularze odpowiednich wniosków możesz pobrać ze strony internetowej operatora i po wypełnieniu wysłać do niego pocztą albo udać się do któregoś z jego biur obsługi klienta i tam dopełnić formalności. Zaletą osobistej wizyty jest oczywiście możliwość skorzystania z pomocy pracownika biura, który wyjaśni ewentualne wątpliwości i dopilnuje, by wniosek był sporządzony poprawnie.

Co potrzebne, by uzyskać przyłącze elektryczne?

We wniosku o przyłącze elektryczne oprócz podania swoich danych osobowych określasz potrzebną ci moc przyłączeniową, rodzaj przyłącza (napowietrzne albo kablowe) oraz układu pomiarowego (jedno- lub trójfazowy). Do wniosku musisz dołączyć tytuł prawny (wypis z księgi wieczystej, umowę najmu lub dzierżawy, akt notarialny)
do korzystania z obiektu, w którym chcesz korzystać z energii elektrycznej, oraz plan zabudowy na mapie geodezyjnej lub sytuacyjno-wysokościowej z zaznaczonym obiektem i ewentualnie z proponowaną przez ciebie lokalizacją złącza kablowego i szafki pomiarowej.

Przyłącze elektryczne: po miesiącu...

Na odpowiedź czekasz do 30 dni. W tym czasie dystrybutor przygotowuje dla ciebie warunki przyłączenia i wysyła je lub informuje o możliwości ich odbioru. Wraz z ważnymi dwa lata warunkami otrzymasz też propozycję umowy o przyłączenie. Jeśli akceptujesz warunki, podpisujesz umowę, wysyłasz ją lub doręczasz osobiście na podany adres i uiszczasz wymaganą opłatę przyłączeniową.

d3n7vqa

W przypadku, gdy w celu dostarczania ci energii operator będzie musiał przeprowadzić inwestycję polegającą na rozbudowie bądź wymianie elementów sieci, płatność jest rozłożona na raty – wpłacasz pierwszą i czekasz na informację o gotowości do przyłączenia. Dopiero wtedy musisz wpłacić drugą ratę za przyłącze elektryczne. Wówczas operator rozpocznie proces przyłączenia. Będziesz informowany o jego postępach.

Twoja instalacja elektryczna

Kolejne działania to zawarcie umowy z wybranym sprzedawcą energii oraz umowy dystrybucyjnej z dystrybutorem. W międzyczasie musisz też przygotować instalację elektryczną w obiekcie – zgodnie z otrzymanymi warunkami przyłączenia – a następnie zgłosić dystrybutorowi jej gotowość do przyłączenia na odpowiednim formularzu. Musi się na nim podpisać osoba wykonująca lub sprawdzająca wykonanie instalacji, mająca do tego stosowne uprawnienia.

Jak długo trzeba czekać na przyłącze elektryczne?

Na koniec w umówionym terminie dystrybutor zamontuje ci układ pomiarowy i dokona ostatecznego przyłączenia, po którym popłynie do ciebie prąd.

Cały proces niestety może trochę potrwać. Najkrócej, gdy przyłącze elektryczne jest napowietrzne – do 5 miesięcy. Jeśli ma być wykonane przyłącze kablowe, to ze względu na konieczność opracowania jego projektu dystrybutor rezerwuje sobie czas do 18 miesięcy. Jeżeli zależy ci na czasie, możesz wykonać projekt we własnym zakresie i na własny koszt – wtedy okres oczekiwania od momentu złożenia dokumentacji wynosi 5 miesięcy, z wyłączeniem czasu zimowego.

d3n7vqa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n7vqa