Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
budowa
29-08-2019 12:20

Wylewka anhydrytowa czy miksokret – którą wybrać?

Wylewka anhydrytowa i miksokret to dwa popularne rodzaje wylewek podłogowych. Budujesz dom jednorodzinny i zastanawiasz się, które rozwiązanie wybrać?

Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
Wylewka anhydrytowa czy miksokret – którą wybrać?Źródło: Materiały prasowe
d47ejej
d47ejej

Czołowy producent materiałów budowlanych CEMEX przygotował specjalną grafikę (https://betonnadom.pl/posadzki/wylewka-anhydrytowa-miksokret-wybrac/), ilustrującą najważniejsze różnice pomiędzy zaprawą anhydrytową i miksokretem. Co ciekawego w niej znajdziemy? Oto garść najbardziej przydatnych informacji.

Miksokret

Miksokret to potoczna nazwa wylewki podłogowej, która wytwarzana jest bezpośrednio na placu budowy. Otrzymuje się ją w wyniku zmieszania cementu, piasku i wody za pomocą maszyny mieszająco-pompującej tzw. miksokreta. Jest to sposób prosty, ale mało precyzyjny – stosując go, bardzo trudno jest utrzymać niezmienne proporcje składników. Z tego powodu kolejne partie otrzymanej tą metodą wylewki mogą różnić się od siebie składem, a co za tym idzie – wytrzymałością, ciężarem i innymi istotnymi właściwościami. Przyjmuje się, że w przypadku wylewki miksokret wytrzymałość na ściskanie wynosi od 5 do 10 MPa, a wytrzymałość na zginanie – od 1 od 2 MPa. Należy pamiętać, że nie są to wartości deklarowane, a zmienny skład mieszanki uniemożliwia ich precyzyjne określenie.

Gotowa wylewka miksokret ma formę półsuchą. Po rozprowadzeniu konieczne jest ręczne wyrównanie za pomocą łaty, a następnie mechanicznie zacieranie. Z tego powodu wykonanie posadzki o powierzchni 200 m2 zajmuje brygadzie budowlanej (5–6 osób) około ośmiu godzin. Jeżeli powierzchnia wylewki typu miksokret przekracza 36 m2, konieczne jest wykonanie dylatacji, czyli szczelin, które zapobiegają powstawaniu rys i pęknięć. Jest to kolejny czynnik, który wydłuża czas pracy, a co za tym idzie – zwiększa jej koszty.

Wylewka anhydrytowa

Wylewki anhydrytowe produkowane są w skomputeryzowanych węzłach betoniarskich. Wykorzystanie nowoczesnej, w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej umożliwia zachowanie niezmiennych proporcji składników i pozwala otrzymać produkt zgodny z konkretną normą, która określa jego wytrzymałość i inne właściwości. Jest to bardzo istotna zaleta – w przypadku wylewki miksokret nie ma bowiem możliwości precyzyjnego określenia jej parametrów. Oferowana przez CEMEX wylewka anhydrytowa ANHYLEVEL opatrzona jest znakiem CE i w pełni zgodna z normą PN-EN 13813. Jej deklarowana wytrzymałość na ściskanie wynosi 20,25 lub 30 MPa, a deklarowana wytrzymałość na zginanie – 4, 5 lub 6 MPa w zależności od tego, którą klasę wybierze klient. Są to parametry znacznie przewyższające parametry wylewki typu miksokret.

d47ejej

Wylewka anhydrytowa dostarczana jest bezpośrednio z wytwórni na plac budowy w formie płynnej. Do jej transportu wykorzystywane są betonowozy, czyli pojazdy wyposażone w ruchomy bęben. W trakcie transportu bęben wprawiany jest w ruch obrotowy, co zapobiega wiązaniu mieszanki, która znajduje się w jego wnętrzu. Co ważne, do miejsca budowy musi prowadzić droga, która będzie w stanie wytrzymać przejazd samochodu ciężarowego – w przeciwnym razie dowiezienie płynnej wylewki może okazać się niewykonalne.

Szybko i wygodnie

Najszybszym i najwygodniejszym sposobem dostarczenia wylewki anhydrytowej w miejsce docelowe jest podanie jej za pomocą pompy.. Za pomocą specjalistycznej pompy ślimakowej, wyposażonej w kilkadziesiąt metrów bieżących elastycznego gumowego węża, wylewkę można przetransportować w trudniej dostępne miejsca, np. na wyższe kondygnacje wznoszonego budynku.

Po wylaniu wylewka anhydrytowa wykazuje właściwości samopoziomujące – dzięki temu wylewka wymaga tylko poziomowania za pomocą tzw. sztangowania. Sztangowanie to zagęszczenie i wyrównanie wylewki w celu otrzymania idealnie równej powierzchni. Wszystko to sprawia, że wykonanie wylewki o powierzchni 200 m2 zajmie czterem osobom tylko 1,5 godziny. W porównaniu do miksokretu technologia anhydrytowa jest znacznie mniej praco- i czasochłonna, a co z tym idzie – zdecydowanie bardziej ekonomiczna. Konieczność wykonania dylatacji występuje dopiero w przypadku powierzchni przekraczających 600 m2 (bez ogrzewania podłogowego) lub 300 m2 (z ogrzewaniem podłogowym).

Właściwości termiczne

Porównując miksokret i wylewkę anhydrytową warto zwrócić uwagę na ich właściwości termiczne. Bardzo dobra przewodność cieplna (ok. 1,3 – 1,8 [W/(mk)]; wartość deklarowana) i krótki czas nagrzewania sprawiają, że wylewki anhydrytowe są szczególnie zalecane w systemach ogrzewania podłogowego. Właściwości wylewki anhydrytowej umożliwiają płynne sterowanie ogrzewaniem podłogowym, a jego nagrzanie wymaga użycia małych nakładów energii, co przekłada się na niskie koszty użytkowania. Wylewka tego typu może być bez przeszkód ogrzewana już po upływie siedmiu dni od momentu wylania. W porównaniu do wylewek anhydrytowych, miksokret wykazuje dużo mniej atrakcyjne właściwości termiczne. Niesatysfakcjonująca przewodność cieplna (ok. 0,6 – 1 [W/(mk)]; wartość niedeklarowana) i długi czas nagrzewania sprawiają, że wylewka tego typu zupełnie nie nadaje się do współpracy z systemem ogrzewania podłogowego.

Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
d47ejej

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ejej