Trwa ładowanie...

Wrzesień w ogrodzie ozdobnym, warzywnym i owocowym. Jakie prace musisz wykonać?

Robienie porządków w ogrodzie nie należy do ulubionych zajęć, ale jest konieczne. Dowiedz się, jak przygotować ogród na nadejście jesieni. Zebraliśmy pełną listę obowiązkowych czynności, które musisz wykonać w nadchodzącym okresie. Ogród na pewno się odwdzięczy.

Wrzesień w ogrodzie ozdobnym, warzywnym i owocowym. Jakie prace musisz wykonać?Źródło: Shutterstock.com
drkrtfw
drkrtfw

Zbierz warzywa i owoce

Nadchodząca jesień to czas zbiorów owoców i warzyw, które przez wiele miesięcy rosły w ogrodzie. Pierwsze owoce należy zacząć zbierać, kiedy będą dojrzałe. Mogą to być późne odmiany śliwek, jabłek i gruszek, wczesne odmiany winorośli z uprawy gruntowej oraz jeżyny, truskawki i maliny. We wrześniu śmiało możesz cieszyć się także bogactwem warzyw, takich jak pomidor, ogórek, cukinia, dynia czy papryka.

Pamiętaj jednak, że jesień w ogrodzie to nie tylko czas zbierania plonów, ale i robienia porządków. Pamiętaj o usunięciu chorych krzewów oraz warzyw z objawami zgnilizny. Podobnie należy postąpić z bulwami ziemniaków. Zbierz także spod drzew zeschnięte i zgniłe owoce, ponieważ mogły zostać zainfekowane lub porażone przez szkodniki.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Sprawdź odczyn gleby

Wrześniowe prace to przede wszystkim przygotowanie działki na zimę, oczyszczanie oraz zabiegi, które utrzymają ogród w dobrej kondycji. Po zbiorach należy sprawdzić odczyn gleby, posługując się dostępnymi w handlu kwasomierzami (pehametrami). Jeśli odczyn jest zbyt kwaśny, ogród należy zwapnować. Przed nadejściem chłodnych dni trzeba przekopać glebę – taki zabieg poprawi jej strukturę. Jeśli ziemia uprawna jest gliniasta i ciężka, pozostaw ją na zimę w "ostrej skibie", czyli bez grabienia i wyrównywania. Nie jest to konieczne, ale poprawi stan podłoża i spowoduje, że nowe rośliny będą lepiej rosły. A podczas zimy zginą szkodniki, które w trakcie przekopywania zostały wydobyte na powierzchnię.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Pozbądź się chwastów

Wrzesień to, kiedy należy odchwaścić ogród. W żadnym razie nie korzystaj jednak z chemicznych oprysków, takich jak herbicydy (swego czasu popularny był "randap" zawierający rakotwórczy glifosat). Te toksyczne preparaty są bardzo szkodliwe dla człowieka i środowiska – niszczą nie tylko chwasty, ale też rosnące w pobliżu rośliny, a do tego zagrażają owadom i innym zwierzętom. Naukowcy podejrzewają nawet, że tego rodzaju środki chwastobójcze powodują nieodwracalne uszkodzenia ludzkiego płodu, a także wady wrodzone u embrionów zwierzęcych. Dlatego lepiej pozbyć się chwastów
w naturalny sposób, np. kwasem pelargonowym lub octem na chwasty w kostce brukowej. Pamiętaj, by robić to w bezwietrzny dzień, aby przypadkowo nie opryskać roślin uprawnych.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Zadbaj o rośliny

Ochłodzenie i częste opady mogą spowodować obumieranie gałęzi i pędów. W takiej sytuacji warto wykonać cięcie żywopłotu – skróć je na długość ok. 10 cm. Zabezpieczy to rośliny przed uschnięciem oraz zmianami temperatur. Usuń także dzikie krzewy oraz suche
i połamane gałęzie. We wrześniu warto posadzić również nowe rośliny, np. wrzosy, które są prawdziwym symbolem jesieni. Jeśli marzy ci się trawnik pełen kwiatów, możesz wykonać łąkę z przebiśniegów lub krokusów. Równie pięknie będą wyglądać żółto-purpurowe aranżacje w donicach, np. chryzantemy, pomarańczowe aksamitki, a także astry, które dobrze znoszą zimę.

iStock.com
Źródło: iStock.com, fot: ~UserGI15633745

Opryskaj drzewa owocowe

Jesienią rozpoczyna się okres bezlistny. W tym czasie, po zbiorach należy przeprowadzić opryski drzew owocowych: jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni, brzoskwini lub śliwy. Robi się to po to, by choroby owocowe lub szkodniki (np. mszyce, parchy, mączniaki prawdziwe) nie zaatakowały drzew. Do oprysku drzew najlepiej wykorzystać własnoręcznie przygotowane wywary i wyciągi roślinne lub gotowe środki, oparte na naturalnych składnikach. Mogą to być ekologiczne opryski ze skrzypu polnego, 5 proc. roztwór mocznika, naturalna lecytyna lub preparaty zawierające pożyteczne mikroorganizmy, które w naturalny sposób wzmacniają i uodparniają rośliny na choroby.

drkrtfw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drkrtfw