Trwa ładowanie...

Wiosna w ogrodzie: o tych pracach nie możesz zapomnieć

Pora kwitnienia roślin może przemienić ogród w prawdziwy raj. Aby tak się stało, trzeba jednak już u progu wiosny przeznaczyć kilka dni na gruntowne porządki i prace przygotowawcze. O czym nie wolno zapomnieć, by ogród wypiękniał o tej porze roku?

Wiosna w ogrodzie: o tych pracach nie możesz zapomniećŹródło: Shutterstock.com
d2qh5m0
d2qh5m0

Zdejmujemy osłony

Wraz z nastaniem ciepłych dni warto przeznaczyć czas na zdjęcie osłon, które zimą chroniły rośliny. Usunięcie słomy i gałęzi najlepiej zaplanować w godzinach popołudniowych lub w pochmurny dzień, by nie narazić młodych kiełków i pąków na gwałtowne i mocne działanie promieni słonecznych. Suche pędy roślin najlepiej od razu odciąć przy ziemi, by zrobić miejsce dla tych, które zaczęły już wschodzić pod osłoną.

Tniemy i wyczesujemy

Przycinanie roślin to obowiązkowy punkt porządków w ogrodzie na wiosnę. Zaczynamy od krzewów, usuwając stare pędy i skracając tegoroczne. To dobry moment na pozbycie się suchych i zacieniających ogród gałęzi drzew oraz formowanie liściastych żywopłotów. Po odcięciu zbędnych części roślin chwytamy za grabie i usuwamy po zimie liście czy gałązki z trawników oraz grządek. Grabienie doskonale spulchnia ziemię, wyrównuje powierzchnię i pomaga w pozbyciu się krecich kopców.

Zapewniamy właściwe pH

Najlepsza dla roślin gleba ma odczyn lekko kwaśny lub obojętny (pH 6-7). Wyjątek stanowią wrzosy i rośliny wrzosowate, lubiące odczyn kwaśny na poziomie pH 4,5-5,5. Pomiar najlepiej wykonać kwasomierzem, który można kupić w sklepie ogrodniczym.

Zbyt kwaśna gleba wymaga zwapnowania za pomocą kredy lub dolomitu rozsypanego na grządkach. Uwaga na nawozy wapniowe - te stosuje się bowiem na kilka tygodni przed sadzeniem w ogrodzie roślin, gdyż stosowane bezpośrednio mogą być dla nich szkodliwe.

d2qh5m0

Odżywiamy i regenerujemy

Rośliny potrzebują substancji odżywczych, by mogły okazale rosnąć. Wiosna to dobry moment, by zasilić ziemię nawozem organicznym i ewentualnie uzupełnić go mineralnym. Pamiętajmy jednak, że przenawożenie jest bardziej szkodliwe dla roślin niż niedobór substancji odżywczych, dlatego w przypadku nawozów należy stosować się do zaleceń producentów.

Można również w ramach szeroko zakrojonych porządków w ogrodzie zastosować kompost z własnego kompostownika, dostarczający roślinom wartościowej próchnicy. Wystarczy rozsypać go na grządkach kilkucentymetrową warstwą i przemieszać ją płytko z ziemią. W przypadku trawnika można zużyć go mniej. Zbawienny dla gleby jest też torf, który rozluźnia jej strukturę i zatrzymuje w niej wodę. Rozkłada się go podobnie jak kompost. Dostępny jest zarówno o odczynie kwaśnym, jak i odkwaszony. Niektóre preparaty z torfem są też wzbogacane dodatkowo o składniki mineralne.

Dbamy o cebulki

Porządki powinny też objąć selekcję cebul i bulw, które przechowywaliśmy do wiosny, np. w piwnicy. Odrzucamy te, które są pokryte ciemnymi plamami, nadgniłe czy noszą oznaki zakażenia grzybami. Z zainfekowanych cebul i kłączy nie wyrosną bowiem zdrowe okazy botaniczne, którymi mielibyśmy ochotę się pochwalić.

Planujemy rozkwit

Gdy miną pierwsze przymrozki, warto wysiać w ogrodzie nasiona roślin jednorocznych. Wcześniej na ganku czy w pomieszczeniu gospodarczym dobrze jest przygotować rozsadę, umieszczając nasiona w doniczkach i skrzynkach. Wczesna wiosna to wręcz idealna pora na sadzenie drzewek i krzewów owocowych czy róż. Wybierając je na targu czy w sklepie ogrodniczym, zwróćmy uwagę, by nie miały podsuszonych korzeni, a po przywiezieniu na miejsce najlepiej od razu posadźmy je w ziemi. W tym celu przygotujmy wcześniej w ogrodzie odpowiedniej wielkości dołki i wsypmy na dno nieco kompostu.

Po zasypaniu ziemią i podlaniu, w przypadku delikatniejszych roślin warto też obok wbić palik i umocować do niego pień. Przycięcie gałązek i pędów sprawi, że rośliny lepiej się przyjmą.
Nie zapomnijmy również o regeneracji trawnika. Po wygrabieniu może się bowiem okazać, że miejscami przydałoby się dosiać trawy. Dobrym rozwiązaniem są mieszanki nasion i substancji odżywczych, które zapewniają trawom szybki wzrost.

Zakup roślin

Wczesna wiosna to nie tylko najlepszy czas na porządki w ogrodzie, lecz także na zakup roślin. Lepiej z tym nie zwlekać do ostatniej chwili, ponieważ pod koniec marca czy w kwietniu możemy jeszcze liczyć na ich duży wybór. Kierujmy się własnymi upodobaniami, ale nie zapominajmy o panujących w ogrodzie warunkach - nie każdy gatunek nadaje się bowiem np. na piaszczystą czy zacienioną działkę. Trafione wybory to gwarancja rozkwitu!

d2qh5m0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qh5m0