Kamień na ścianie

WP.PL | dodane 2013-03-22 (14:25) 3 lata 11 miesięcy 2 dni 22 godziny i 19 minut temu | 2 opinie
 
Kamień na ścianie


Powszechnie uważany jest za „zimny” materiał wykończeniowy. Jednak odpowiednio dobrany i zastosowany, potrafi skutecznie ocieplić wnętrze.


Opinię zimnego kamień zawdzięcza przede wszystkim szarym i białym odmianom granitu i marmuru. Jednak to nieprawda. Nawet granit ma czerwone i żółte barwy, a marmur czerwonobrązowe. Dużą rolę odgrywa struktura i faktura. Niezwykłe efekty można uzyskać wykorzystując przejrzystość niektórych kamieni. Wystarczy umieścić za nimi światło. Łupek i piaskowiec sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne. Wszystko przez swoją zróżnicowaną fakturę. Wykorzystując do ozdoby mieszkania kamień, należy zachować umiar. Oczywiście najbardziej nasiąkliwe i porowate – wapienie i piaskowce – nie są zalecane do pomieszczeń, w których można je zaplamić – kuchni i łazienek.


Kamienie najczęściej wykorzystywane w budownictwie to:

  • MARMUR zaliczany jest do kamieni średnio twardych, trwałych, ale o wysokiej nasiąkliwości. Łatwo ulega zaplamieniu i dlatego co kilka lat należy zabezpieczać jego powierzchnię specjalnymi impregnatami. Można go stosować na okładziny elewacyjne, cokoły pomników i rzeźby oraz płyty posadzkowe.
  • WAPIENIE  zbite mają lepsze właściwości techniczne niż wapienie lekkie, są bardziej dekoracyjne. Na zewnątrz stosuje się je w postaci niewypolerowanych płytek i elementów łupanych. 
  • GRANIT jest kamieniem twardym, o niskiej ścieralności i nasiąkliwości. Charakteryzuje się dużą odpornością na wpływy atmosferyczne, dlatego najczęściej używany jest do wykończeń na zewnątrz domu. Wykonywane są z niego także elementy schodów i okładziny podłogowe. 
  • PIASKOWIEC jest zwięzłą skałą osadową, należy do grupy skał okruchowych. To kamień bardziej porowaty i miększy od granitu, wykorzystywany w budownictwie jako materiał na elewacje zewnętrzne i wewnętrzne, posadzki oraz kominki. Przyjmuje różne zabarwienia, od szarego po żółte, czerwone i białe
  • ŁUPKI. Kamień ten charakteryzuje się niezwykłą twardością i wytrzymałością na szkodliwe czynniki zewnętrzne, mróz i wilgoć. Jest niezastąpionym materiałem do wykładania tarasów i elewacji zewnętrznych.

Decydując się na marmur, trawertyn czy piaskowiec trzeba je zaimpregnować, aby uchronić przed zaplamieniem. Poza tym wybierając któryś z tych kamieni na posadzkę należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia renowacji za kilka albo... kilkanaście lat. Jednak, nawet mniej odporny na uszkodzenia kamień, odpowiednio konserwowany będzie służył wielu pokoleniom. 

Na elewacje, podmurówki i ogrodzenia można stosować nie tylko kamienie twarde i zbite, np. granit i bazalt, ale i bardziej nasiąkliwe – wapień i piaskowiec. Trzeba jednak pamiętać, że fundament pod mur wykonany z kamienia nasiąkliwego powinien  mieć izolację przeciwwilgociową. Sam mur warto od góry zabezpieczyć daszkiem. 

Zamiast wznosić mur z kamienia, możemy okleić kamiennymi płytkami już istniejący ceglany lub ogrodzenie z betonu. Pokrycie całej elewacji domu płytkami jest niesłychanie kosztowne, można więc poprzestać na kamiennej podmurówce lub oklejeniu tylko części ścian. Płytki kamienne są dostępne w różnych wymiarach i kolorach, wykończone na różne sposoby,  np. łupane, szlifowane, fakturowane i inne. Zanim zaczniemy je przyklejać, musimy przygotować podłoże. Ten etap prac jest bardzo ważny i nie można go pominąć. Podłoże musi być suche, równe, wolne od luźnych cząstek pyłu, pozostałości oleistych i tłustych. Powłoki malarskie należy starannie usunąć. Przed przystąpieniem do przyklejania, lewą stronę płytek należy przetrzeć szczotką drucianą, by zaprawa  lepiej związała je z podłożem

Polub WP Dom na Facebooku

oceń
tak 2 100%
nie 0 0%

Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Mimi 2013-07-25 (14:09) 3 lata 6 miesięcy 30 dni 22 godziny i 35 minut temu

podoba mi sie ta ściana na zdjęciu. sama chcę położyć coś podobnego w mieszkaniu. marzy mi sie taka ceglana ściana w kuchni. wybrałam już nawet wzór. to "stara cegła" z Bruk-Betu w jasnym piaskowym kolorze . nie wiem tylko czy po położeniu trzeba ją czymś zaimpregnować czy nie.

odpowiedz

0
0
~Marcin 2013-07-17 (13:56) 3 lata 7 miesięcy 7 dni 22 godziny i 48 minut temu

Kamień na ścianie dziś nie jest już niczym nowy, to pomysł znany i powszechnie wykorzystywany zarówno przez klientów urządzających swoje pierwsze mieszkanie, jak ich tych którzy swoje lokum poddają rewitalizacji. Jest to atrakcyjny element, który nadaje osobliwy charater wnętrzom. Zdecydowanie dużo łatwiej jest z nim pracować wtedy gdy mamy do dyspozycji dużą przestrzeń. Wyzwanie stanowią małe gabaryty i tu należy zachować szczególną ostrożność przy jego wykorzystaniu. Jeżeli będziecie potrzebowali pomocy piszcie ( www.staneck.pl ).

odpowiedz

partnerzy serwisu
ospel
hewalex
Szybkiemetamorfozy.pl
beautiful minds