Co trzeba zrobić przed budową domu?

WP | dodane 2017-01-04 (14:42) 1 miesiąc 16 dni 4 godziny i 9 minut temu | 250 opinii
 
Co trzeba zrobić przed budową domu?


Zakup działki budowlanej to pierwszy etap, który przybliża inwestora do wybudowania domu. Jednak przed wykopaniem pierwszych skrawków ziemi trzeba jeszcze dopełnić kilku formalności. Zobacz krok po kroku, od czego zacząć budowę domu i o czym pamiętać przed wykonaniem fundamentów.

Od czego zacząć działania formalne?

Do podstawowych spraw, o których trzeba pamiętać po nabyciu działki budowlanej, należą przede wszystkim:

Analiza planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy – to podstawowe dokumenty, które należy przeanalizować jeszcze przed zakupem projektu budowlanego (a najlepiej także przed zakupem działki). Plan zagospodarowania przestrzennego informuje o przeznaczeniu użytkowym działki, linii zabudowy, dopuszczalnej kubaturze budynku, jego kształcie i specyfice dachu. Dokument będzie cennym źródłem wiedzy, pomocnym podczas wybierania projektu budowlanego. Jeśli działka nie została objęta planem zagospodarowania przestrzennego, musisz ubiegać się o wydanie warunków zabudowy. Jest to dokument równorzędny, w którym znajdziesz podobne informacje o możliwościach zabudowy działki budowlanej. 

Wybór projektubudowa domu od podstaw wiąże się z koniecznością zakupu projektu budowlanego. Każdy inwestor może wybierać spośród ogromnej liczby gotowych projektów budowlanych (tzw. projektów powtarzalnych – czytaj więcej). Taka opcja opłaca się pod względem finansowym, jednak nie daje możliwości pełnego spersonalizowania wymiarów budynku. Dlatego bardziej wymagający inwestor może zamówić indywidualny projekt domu. Doświadczony architekt przygotuje go, opierając się na wymaganiach użytkowych przyszłych mieszkańców. Indywidualny projekt domu bywa wręcz niezbędny w przypadku działek budowlanych o niestandardowych rozmiarach.

Zgłoszenie zamiaru budowy – po ostatniej nowelizacji prawa budowlanego nie trzeba już ubiegać się o pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie budowy domów mieszkalnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki, wiąże się jedynie z koniecznością zgłoszenia zamiaru budowy. To dość atrakcyjna zmiana - pozwolenie na budowę wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu dodatkowych formalności.

Zgłoszenie budowy jest procedurą uproszczoną. Podczas składania dokumentacji nie musisz przedkładać żadnych decyzji o dostawie mediów. Możliwości przyłączenia działki do drogi publicznej, przyłączenia kanalizacji, wody, prądu i gazu będą weryfikowane podczas oddania budynku do użytku. Mimo wszystko wielu inwestorów nadal składa wnioski o wydanie warunków technicznych dostawy mediów. Jest to dobra praktyka, która pozwala uniknąć późniejszych problemów formalnych. Decyzja powinna być wydana od ręki, a jej koszt nie powinien przekroczyć kwoty 150 zł/szt.

Budowa domu od podstaw może być rozpoczęta po upływie 30 dni od daty przedłożenia zgłoszenia budowlanego. Jeśli w tym czasie nie dostałeś żadnego pisma z urzędu, oznacza to, że lokalne władze udzieliły tak zwanej milczącej zgody na budowę. Owa zgoda jest ważna przez trzy lata. Jeśli w tym czasie inwestor nie rozpocznie prac budowlanych, konieczne będzie powtórzenie procedury formalnej.

Dalsze formalności

Zgłoszenie zamiaru budowy domu nie oznacza jeszcze końca formalności. Przed rozpoczęciem prac budowlanych musisz zatrudnić kierownika budowy. Fachowiec musi podpisać stosowne oświadczenie o sporządzeniu planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Znajduje się w nim także pisemne potwierdzenie przejęcia obowiązków kierownika budowy. Uwaga - dokument musi znajdować się w posiadaniu inwestora, ale nie trzeba go przedkładać do starostwa powiatowego (tak jak ma to miejsce w przypadku inwestycji realizowanych na podstawie pozwolenia budowlanego). Oświadczenie kierownika budowy wchodzi jedynie w skład dokumentacji budowlanej.

Niezbędnym elementem dokumentacji jest także dziennik budowy, który trzeba założyć przed rozpoczęciem prac. Jest to dokument urzędowy. Znajdują się w nim wszystkie wpisy dotyczące przebiegu robót budowlanych. Inwestor ma prawo do dokonywania wpisów w dzienniku budowy, jednak ostateczny nadzór nad tego typu dokumentacją należy do kierownika budowy.

Prace przygotowawcze

To pierwszy etap właściwych robót budowlanych. Prace przygotowawcze obejmują takie działania jak:

 • Wytyczenie geodezyjne budynku na działce – prace może wykonać jedynie uprawniony geodeta. Wytyczenie geodezyjne budynku musi też zostać wpisane do dziennika budowy.
 • Wykonanie niwelacji terenu przeznaczonego pod budowę.
 • Wstępne zagospodarowanie działki – czyli budowa tymczasowych obiektów, które będą przydatne podczas budowy domu (np. tymczasowa wiata lub składzik na materiały budowlane).
 • Wykonanie przyłącza elektrycznego na cele realizacji budowy – czytaj więcej o kosztach.
 • Montaż tablicy informacyjnej – tablica musi znajdować się na granicy placu budowy aż do zakończenia robót.

Po wykonaniu prac przygotowawczych możesz już rozpocząć działania związane z przygotowaniem fundamentów.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Większość zadań inwestora przed rozpoczęciem budowy dotyczy spraw formalnych. Rozpoczęcie budowy bez zgłoszenia lub pozwolenia  jest traktowane jako samowola budowlana. Co prawda istnieje możliwość zalegalizowania budynku, jednak procedura wiąże się z nałożeniem na inwestora kary grzywny.

Pamiętaj też, że sprawy formalne obowiązują inwestora także po zakończeniu prac budowlanych. Przed przeprowadzką do nowego budynku musisz wykonać odbiór budowy. Protokół odbioru zanosi się do starostwa powiatowego lub urzędu gminy. Dołącza się do niego podstawowe dokumenty, takie jak:

 • dziennik budowy,
 • protokoły odbioru mediów,
 • kopia świadectwa charakterystyki energetycznej,
 • oświadczenie kierownika budowy o wykonaniu prac zgodnie z projektem i sztuką budowlaną,
 • geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza,
 • protokół odbioru domu,
 • protokół odbioru przewodów kominowych.

Ostatnim krokiem będzie uzyskanie numeru porządkowego dla budynku, a na samym końcu utworzenie księgi wieczystej dla nowej nieruchomości.


Polub WP Dom na Facebooku

oceń
tak 37 20.56%
nie 143 79.44%

Opinie (250)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

27
9
~tkt 2017-01-09 (10:34) 1 miesiąc 11 dni 8 godzin i 17 minut temu

Ha ha ha - to niech sobie pan dzienikarz pójdzie do jakiejkolwiek gminy i dostanie plan zagospodarowania dla konkretnej działki. Co za bzdury gość wypisuje - laik na 100% - w gminie mozesz dostac plany ogólne dla terenu a nie dla działki. Jak sie zapytasz co mozna postawić to ci powiedzą "zrób pan projekt a my powiemy czy damy pozowlenie czy nie". Całe prawo budowlane w polsce to fikcja i urzędasy decydują w 100% co mozesz a co nie. A jak sie nie zgadzasz to sie ciągasz po sadach i jak masz szczęście to wygrasz a jak pecha to przegrasz sprawę o zabudowę na WŁASNEJ działce. Dopóki parawo własnosci u nas traktowane jest jak za KOMUNY to nic sie nie zmieni. Na zachodzie Europey czy USA jak twoja działka to wara urządnikom - budujesz co chcesz tylko zgodnie z wymaganiami technicznymi żeby się budynek na łeb nie zawalił. A unas ingerencja urzędnika i w prawo własności jest kosmiczna. Szczęscie ze za chwilę mozna będzie ciapać drzewa na własnej działce bo do tej pory urzędas nawet w tym maczał swoje paluchy... Chore przepisy budowlane a dodatkowo jeszcze karmione przez takich niedouczonych dziennikarzy jak ten tutaj z artykułem o fikcji

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
0
~Złożyczenie to: 2017-01-25 (21:57) 25 dni 20 godzin i 54 minuty temu

ABYŚ SIĘ BUDOWAŁ

odpowiedz

2
1
kitket 2017-01-25 (21:39) 25 dni 21 godzin i 12 minut temu

Przed budową domu trzeba się walnąć łopatą w łeb

odpowiedz

4
16
~Edyta 2017-01-07 (20:57) 1 miesiąc 12 dni 21 godzin i 54 minuty temu

Ja chce w tym roku sprzedać kawałek ziemi rolnej 13700m2/200 tys. 45km od Warszawy. Mam nadzieję, że znajdzie się jakiś uczciwy inwestor.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

42
40
~franek 2017-01-08 (14:52) 1 miesiąc 12 dni 3 godziny i 59 minut temu

Nic nie piszecie o obowiazku zaplacenia solidnej lapowki.Bez niej,nie ma mowy,by mozna bylo zaczac cos budowac.Suma lapowek,jakie musialem zaplacic za rzadow przestepcow wyniosla 30 % domu....

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

58
415
~Mirjon 2017-01-07 (17:31) 1 miesiąc 13 dni 1 godzinę i 20 minut temu

Najpierw niech służby ministra Ziobro sprawdzą skąd ci ludzie mają pieniądze na działki i wille. Młodzi ludzie z dziećmi nie mają mieszkań, a inni rozwalają się w dużych domach. Tacy ustawowo powinni zapewnić jeden pokój w swojej willi dla bezdomnych rodzin z dziećmi lub kupić im mieszkanie, żeby było sprawiedliwe.

odpowiedz

pokaż 39 ukrytych odpowiedzi

18
34
~Urzędnik budowlany 2017-01-08 (13:28) 1 miesiąc 12 dni 5 godzin i 23 minuty temu

Tyle piszecie że nie da się nic załatwić w urzędzie, tylko same problemy. Powiem Wam z praktyki, że jeżeli projektanci przygotowują inwestorom niekompletny projekt, niezgodny z przepisami itd. to czego oczekujecie od urzędnika? Po to tam jest, żeby pozwolenie zostało wydane zgodne z przepisami. I nie jest winą urzędnika, gdy trzeba zaprojektować dach o określonej geometrii i kolorze, a nie rotundę taką jaką by chciał inwestor. Po to są przepisy, żeby je respektować. Pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

3
19
~To co moje o moje 2017-01-08 (16:01) 1 miesiąc 12 dni 2 godziny i 50 minut temu

Ja wam pisze grunt to prund he dobra projektantka dobra znana w danym starostwie i w nadzorze budowlanym to podstawa od razu zalatwi i kierownika budowy i po krzyku koszt to jakes 7000 zl bo trzeba wpisac do ksiag wieczystych wybrac mapke do celow projektowych wykaz dzialek itp piurokracja to jest to tyle samo pustaki na budowe kosztuja a co to daje przeciesz staroswto w razie w kasy nam za budynek nie a to jest tylko po to zeby nadzorcy niewolnikow mieli a czj zeby sie nie nudzili ale doraca z calo moco goscia z najomosciami i latne po trzymaniu pozwolenia na.budowe to dstawa

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

55
5
~ppww 2017-01-07 (18:16) 1 miesiąc 13 dni i 35 minut temu

przecież ten system działa już od 10 lat. Właściwie tak zmienili dzięki niby Unii przepisy że to urzędy i piekarz w radzie miasta decyduje co kto ma budować.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
5
1234 2017-01-09 (10:37) 1 miesiąc 11 dni 8 godzin i 14 minut temu

Ludzie załatwienie pozwoleń na budowę to nie takie straszne. Jak chciałbyś budować w jakimś parku czy terenie krajobrazowym to mogą być kłopoty z takimi pozwoleniami. Ale jak buduje się na terenach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową to nie ma najmniejszych problemów. Budowałem dom w 2001 roku i formalności załatwiałem niecałe dwa i pół miesiąca. Teraz buduję dom synowi i w 2015 roku formalności trwały dwa miesiące. Nie miałem żadnych problemów ze strony urzędników że coś nie można albo coś ma być inaczej. A tym bardziej nie dawałem żadnej łapówki jak tu niektórzy mądrzy inaczej piszą.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

77
1
~reed 2017-01-08 (01:55) 1 miesiąc 12 dni 16 godzin i 56 minut temu

Pytanie - po co budować dom? za ciężko zarobione pieniądze (OPODATKOWANE), chcesz kupić działkę (za którą zapłacisz podatek), następnie bo wielu bojach z projektem i urzędami, zaczniesz kupować materiały budowlane (i tym samym za pieniądze z pensji, którą już państwo Ci opodatkowało, w każdej cegle, w każdej pracy budowlanej płacisz kolejne podatki....)...w tym kraju okradają nas po wielokroć, na każdym kroku płacimy daninę za to, że pracujemy, że się staramy coś posiadać !!! przy takim traktowaniu nas, POWINNIŚMY otrzymywać płacę BRUTTO a nie NETTO, bo w każdym zakupie płacimy już podatki !!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

11
1
~Rysiek 2017-01-08 (21:58) 1 miesiąc 11 dni 20 godzin i 53 minuty temu

minęło jak 1,5 roku jak złożyłem wniosek o WZ i nic, oczywiście to Warszawa.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~Mark 2017-01-09 (10:40) 1 miesiąc 11 dni 8 godzin i 11 minut temu

poczta.fm

odpowiedz

2
0
~łysy koń 2017-01-09 (10:02) 1 miesiąc 11 dni 8 godzin i 49 minut temu

"pozwolenie na budowę wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu dodatkowych formalności" hahahahahahahahaha jakich ? to sie rózni tylko wnioskiem od pozwolenia :) co za gosc

odpowiedz

8
1
~adel 2017-01-09 (09:37) 1 miesiąc 11 dni 9 godzin i 14 minut temu

durny ten dziennikarz, który powiela informacje, że do budowy domu nie trzeba pozwolenia na budowę... owszem nie trzeba wyłacznie gdy dom nie wywołuje oddziaływania na działki sąsiednie więc z uwagi na przepisy p-poż od domu musi być min 15 m w każdą stronę, i z uwagi na zacienianie około 25 m od strony wschód i zachód... wynika wprost, że dla małego domu musisz mieć hektar i dom budować na środku działki... skończcie dziennikarze z takimi bełkotami o ułatwieniach

odpowiedz

9
4
~bun 2017-01-08 (22:08) 1 miesiąc 11 dni 20 godzin i 43 minuty temu

pędzić do kantoru i opylić jewro bo w tym roku jewroland ma się rozpasc

odpowiedz

26
2
~pietrek 2017-01-08 (20:45) 1 miesiąc 11 dni 22 godziny i 6 minut temu

I to jest ta wolność, którą nam się nieustannie wmawia, szczególnie przez polityków. Nie ma żadnej wolności !! ani własności, nawet w WC chcą nami rządzić w którą stronę wycierać, d...e

odpowiedz

50
12
~Prawda 2017-01-08 (16:52) 1 miesiąc 12 dni 1 godzinę i 59 minut temu

Komunizm nie wymagał tylu papierków-chciałeś wolność to ją masz.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

35
4
~Victor 2017-01-07 (19:06) 1 miesiąc 12 dni 23 godziny i 45 minut temu

Sterta bzdur i straszenie przyszłych inwestorów. Pytanie po co ? Aby uniknąć jakichkolwiek trudności prawnych czy biurokratycznych należy wykonać jeden prosty ruch. Należy zatrudnić na umowę kierownika budowy który za niewielką kwotę zajmie się tymi problemami a inwestor ,wyluzowany ,spokojny będzie zajmował się tylko zarabianiem pieniędzy na planowaną inwestycję .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

67
96
~Rs 2017-01-07 (17:28) 1 miesiąc 13 dni 1 godzinę i 23 minuty temu

To jest właśnie działalność mafii PiS.owskiej. Wszystko pod siebie, a ty durny Polaku nadal na nich głosuj.!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

partnerzy serwisu
ospel
hewalex
Szybkiemetamorfozy.pl
beautiful minds