Jak pomysłowo urządzić pokój dziecięcy, by był dla malucha bezpieczną przystanią?

WP.PL | aktualizacja 2014-03-13 (12:34) 2 lata 11 miesięcy 12 dni i 10 minut temu | 3 opinie
 
Jak pomysłowo urządzić pokój dziecięcy, by był dla malucha bezpieczną przystanią?


Pokój dziecka staje się w pierwszych latach jego życia malucha bajkową krainą, która mieści cały jego świat. Dlatego szczególnie istotna jest taka aranżacja pokoju dziecięcego, by pobudzała wyobraźnię naszej pociechy, a zarazem tworzyła bezpieczną przystań. Jak pomysłowo urządzić królestwo malucha?

Aranżacja pokoju dla niemowlaka - komfort od momentu narodzin

Pierwszy pokój maluszka, w którym dziecko będzie spało po kilkanaście godzin na dobę, powinien być urządzony tak, by zapewnić małemu lokatorowi odpowiednie warunki do drzemki. Postaw na ciepłe pastelowe kolory oraz neutralne i niedrażniące światło, najlepiej przefiltrowane przez rolety w przyjemnych dla oka odcieniach. W miarę możliwości zrezygnuj z rolet z głośno pracującym mechanizmem - szybko się przekonasz, że w domu, w którym mieszka dziecko, cisza jest na wagę złota! Istotną funkcją rolet w pokoju niemowlaka jest też delikatne przyciemnienie - zbyt jasne światło nie działa dobrze na oczy dziecka i może u niego powodować rozdrażnienie (wybierz np. pastelowe rolety z kolekcji Słodka Kraina dostępne w sklepie internetowym Lotari).

Równie ważne jak odpowiednie światło są w pokoju malucha słodkie detale, które wprowadzają przytulną atmosferę. Mali pluszowi towarzysze dziecięcych snów i dyskretna muzyka kołysanki pozwolą niemowlakowi poczuć się bezpiecznie i komfortowo od pierwszych chwil życia. Pamiętaj jednak, że zbyt wiele bodźców takich jak kolorowe i głośne zabawki, ostre światło czy zbyt intensywne kolory na ścianach nie sprzyjają wypoczynkowi.

Aranżacja pokoju dla starszego dziecka - bajkowa kraina

Z czasem dziecięca sypialnia z pastelowego zakątka przeobraża się w pełen żywszych barw pokój zabaw. Dziecko w wieku trzech lat korzysta z niego w sposób coraz bardziej świadomy, dlatego urządzając jego małe królestwo, spytaj malucha o zdanie - dowiedz się, jakie są jego ulubione kolory i bajkowi bohaterowie. Najważniejsze, żeby aranżacja pokoju kilkuletniego dziecka nie była monotonna. Zarówno znaczne powierzchnie ścian, jak i okien czy posadzki warto kreatywnie wykorzystać. Ściana pomalowana farbą tablicową pozwoli maluchowi wyżyć się artystycznie, podłoga z trójwymiarowym dywanem obrazującym mapę miasteczka przyciągnie jego uwagę na długie godziny, a rolety okienne z motywem ulubionego bohatera pobudzą wyobraźnię malucha.

Dzieci uwielbiają towarzystwo przyjaznych postaci misiów, kaczuszek czy leśnych zwierzątek (takich jak sowa Grażka czy lisek Florek - rolety, tapety i dodatki z ich wizerunkiem znajdziesz w sklepie internetowym Lotari). By maluch o każdej porze dnia był otoczony ulubionymi bajkowymi przyjaciółmi, możesz zaakcentować ich obecność, oklejając meble kolorowymi samoprzylepnymi naklejkami. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwa aplikacja, jak również to, że można je odkleić bez pozostawiania śladów. Nie bez znaczenia jest też to, że gdy dziecko podrośnie i dekoracja przestanie mu się podobać, usunięcie jej nie przysporzy ci problemów.

Polub WP Dom na Facebooku

oceń
tak 8 61.54%
nie 5 38.46%

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Marzena 2014-06-11 (14:30) 2 lata 8 miesięcy 13 dni 22 godziny i 14 minut temu

Musimy pamiętać o tym, jak wazne jest oświetlenie w pokoju naszego malucha. Górne/lampka na biurko/lampka nocna. W szczególności wieczorem, w nocy, jeśli nasza pociecha boi się ciemności lub przysłowiowych "potworów z szafy" najlepiej sprezentować jej lampkę nocną, z którą będzie mogła spać! Taką mozliwość oferuje firma Philips. Kupiłam ostatnio taką lampkę w kształcie Myszki Mickey. Jest miękka, emituje delikatne światło dzięki czemu mój syn spokojnie mógł zasnąć bez strachu! :) Polecam wsxzystkim rodzicom!

odpowiedz

2
1
~edyta 2014-03-20 (13:54) 2 lata 11 miesięcy 4 dni 22 godziny i 50 minut temu

Pokój dla starszego dziecka - bajkowa kraina. W 100% się z tym zgadzam! Jak oglądam pokoje kolegów mojego synka, to królują tam właśnie motywy bajkowe, motoryzacyjne, pirackie i żeglarskie. M.in. dlatego właśnie zastanawiam się, czy nie sprawić małemu łóżka-samochodu, widziałam sporo ciekawych opcji na epinokio.pl. A Wasze dzieciaki jakie mają łóżka?

odpowiedz

7
1
~mumio 2014-03-13 (17:10) 2 lata 11 miesięcy 11 dni 19 godzin i 34 minuty temu

Też fajnie, jakby wybrać dziecku bezpieczną farbę, ostatnio z certyfikatem KidZone chwaliła się Śnieżka. Widziałem też specjalnie przygotowane farby Eko dla alergików. Szczególnie po malowaniu jest istotne by tych szkodliwych oparów wdychać jak najmniej, a będzie świetnie jeśli w ogóle.

odpowiedz

partnerzy serwisu
ospel
hewalex
Szybkiemetamorfozy.pl
beautiful minds