Najczęstsze błędy popełniane przy montażu okien. Jak ich uniknąć?

WP | dodane 2017-02-16 (15:43) 8 dni 21 godzin i 3 minuty temu | 54 opinie
 
Najczęstsze błędy popełniane przy montażu okien. Jak ich uniknąć?


Dobrze osadzone i starannie uszczelnione okna to połowa sukcesu na drodze do ciepłego i przytulnego domu. Niestety jakość montażu stolarki okiennej pozostawia często wiele do życzenia. Wyjaśniamy, jakich błędów należy unikać na tym etapie.

Wymagania prawa budowlanego, chęć obniżenia wydatków ponoszonych na eksploatację domu, zapewnienie komfortu domownikom czy troska o środowisko to tylko niektóre z powodów, dla których coraz częściej poszukujemy okien o wysokich parametrach technicznych. Nowoczesne technologie pozwalają tworzyć modele, które charakteryzują się wyjątkową termoizolacyjnością czy podwyższoną izolacyjnością akustyczną i z łatwością spełniają te wymagania. Jednak nawet to nie gwarantuje, że końcowy efekt sprosta oczekiwaniom użytkowników. Ogromnie ważną rolę odgrywa prawidłowy montaż. Niewłaściwe i mało staranne zainstalowanie okien doprowadzić może do powstania mostków cieplnych, różnego rodzaju nieszczelności, a nawet przyspieszonego niszczenia stolarki. Błędy popełnione na etapie montażu sprawiają więc, że nawet najlepsze okna stracą swoje walory. Na szczęście większości z nich da się uniknąć, dlatego warto zapoznać się z listą najczęściej pojawiających się uchybień.

1. Wymiarowanie okien

- Zacznijmy od etapu wymiarowania, bo już tutaj nawet niewielkie przesunięcia mogą rodzić poważne konsekwencje. Zbyt duże okno względem wymiarów ościeży skutkuje brakiem odpowiednich luzów dylatacyjnych, przez co brakuje miejsca na materiał izolacyjny, a w rezultacie grozi to przedmuchami oraz zawilgoceniem – wyjaśnia Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast. – Dodatkowo pozostawienie zbyt małych luzów nie zapewnia wolnej przestrzeni na naturalne naprężenia materiału, co może doprowadzić do wypaczenia profilu. Z kolei przygotowanie okna zbyt małego w stosunku do rozmiarów otworu sprawia, że nie można go stabilnie zamocować, a dodatkowo szeroka izolacja z czasem może być źródłem nieszczelności.

2. Przygotowanie podłoża

Drugim podstawowym błędem, niestety często bagatelizowanym, jest niewłaściwe przygotowanie podłoża, a ściślej mówiąc: niedokładne jego oczyszczenie. Pozostawienie luźnych fragmentów gruzu, starej zaprawy czy pyłu budowlanego sprawia, że pianka montażowa nie ma stabilnego punktu do przyczepiania i izolacja ulegnie szybkiemu rozszczelnieniu, tworząc tym samym mostki termiczne. Podobny skutek będzie miało niedokładnie wykonanie izolacji i obróbki wokół okna i parapetu. Niestaranne wypełnienie szczelin pianką będzie miało konsekwencje w postaci przedmuchów, mostków cieplnych, a nawet może stać się przyczyną zawilgocenia muru.

3. Niewłaściwe osadzenie

- Do listy grzechów ekip montażowych należy dodać również złe osadzenie okna w stosunku do muru i izolacji termicznej. Bardzo często spotkać się można z ustawieniem okna na styku z węgarkiem. Takie położenie praktycznie nie daje możliwości wykonania prawidłowego uszczelniania, czego konsekwencją jest przenikanie zimna i wnikanie wody – tłumaczy ekspert. – Skutecznie więc obniżamy w ten sposób walory izolacji termicznej okna, czego odczuwalnym efektem może być wychładzanie ściany w okolicy szczeliny oraz pojawianie się skroplin.

4. Bez listwy progowej

Warto wspomnieć również o zaniedbaniu dotyczącym listwy progowej. Zdarza się, że niektórzy montażyści nie widzą konieczności jej stosowania. Tymczasem rezygnacja z listwy progowej uniemożliwia wykonanie pełnego uszczelnienia na styku z parapetem, który w tym wypadku mocowany jest „na”, a nie „pod” ramę okna. Spowodować to może przecieki wody opadowej pod ościeżnicę, a w dłuższej perspektywie doprowadzi do zawilgocenia muru i izolacji oraz przemarzania.

5. Niestabilne mocowanie

Na zakończenie wymienić należy jeszcze niestabilne zamocowanie okna, wynikające najczęściej ze zbyt małej liczby użytych kotew lub dybli, najczęściej tylko po bokach ramy. Brak podparcia z góry i z dołu, pod wpływem obciążeń (wiatru, użytkowania okien) doprowadzić może do wypaczenia ościeżnicy. Efekt, jak można się domyślić, ma wpływ na rozszczelnienie izolacji, powstanie mostków cieplnych, a nawet utrudnienia w otwieraniu i zamykaniu skrzydła.

Polub WP Dom na Facebooku

oceń
tak 40 66.67%
nie 20 33.33%

Opinie (54)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
0
~Oskar 2017-02-18 (12:02) 7 dni i 44 minuty temu

Mało osób bierze to pod uwagę ze naturalna cechą tworzyw, plastików jest bardzo duża rozszezalnosć termiczna. Taki element plastikowy przy rocznej amplitudzie temperatur rzędu 60 stopni, a gdy jest powlekany ciemnymi okleina,i nawet 70 80 stopni potrafi rozszerzać sie co powoduje przyrost długości w okolicach 10 mm / m długości profila. Dobry montaż okna zapewnia podparcie okna dookoła obwodu dół, boki gora aby dać odpór sile wywołanej przez ciężar skrzydła po jego lekkim otwarciu. Zatem jeśli okno plastikowe jest dobrze zamontowane i podparte w obrębie górnych narkozy wydłużający sie element w lecie trafia na opór. Profil entej sytuacji musi sie wygiąć - fizyka. Owszem producenci plastików stosują wzmocnienia stalowe, jednak czy wszyscy, czy w odpowiedniej grubości ścianki kształtownika tego kupujący nie wie. Przychodzi zima profile sie kurczą, powstają nieszczelności Zarowno pomiędzy skrzydłem a oscieznica jak rownież w przestrzeni izolacji z piany PU która moze i bardzo często poprostu jes rozrywana, lub odrywają od podłoża tworząc szczeliny. Współczuje tym którzy zamawiają drzwi tarasowe przesuwne z plastiku, o znacznych gabarytów. Tego typu konstrukcje z natury rzeczy nie mogą być szczelne ani funkcjonować właściwie w naszym klimacie. Niestety plastik poprostu nie jest materiałem nadającym sie do produkcji stolarki. Można z tego robić dziecięce zabawki i ma oczywiście miliony zastosowań ale okna to nie jest dobry pomysł. Montażysta owszem jeśli nie zna podstawowych praw fizyki, zasad fizyki budowli, jest niechlujny, zbyt oszczędny lub szybki i oszczędza na czasie potrafi zepsuć każdy produkt. Jesdnak w przypadku plastiku produkt jest w większości przypadków wadliwy z natury rzeczy. Życzę wszystkim oczywiscie aby nie byli skazani na taniość I kiepskość i zarabiali jak najwiecej i kupowali produkty lepszej jakości, z których rzeczywiście bedą sie długo cieszyli.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

35
2
~ewa 2017-02-18 (08:23) 7 dni 4 godziny i 23 minuty temu

Mieszkam na osiedlu Orunia Górna przy ul. Platynowej. W 1999 wprowadziłam się do mojego mieszkania wybudowanego przez firmę G.... W październiku zamykam okna, otwieram w kwietniu. TO TALI LUKSUS MÓC NIE WIETRZYĆ MIESZKANIA!!!!!!!!!!!!!!! Moje okna sprawiają, że mam świeże w domu powietrze cały rok. Do tego jeszcze wszyscy lokatorzy mają tak skonstruowane kominy, że do łazienki i kuchni świeże powietrze samo wlatuje!!!!!!!!! Zima -25 i to zimne powietrze. Inspektor nadzoru pani S..... to odebrała. Jak??? nikt tego nie wie.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

30
3
~majster 2017-02-18 (07:47) 7 dni 4 godziny i 59 minut temu

"Bardzo często spotkać się można z ustawieniem okna na styku z węgarkiem" - co autor miał na myśli bo nie kumam.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
1
~Jędrek 2017-02-19 (23:23) 5 dni 13 godzin i 23 minuty temu

Dobroplast "super" okna przy przeginaniu kotew skręca się profil taniocha dająca zarobić dystrybutorom łapczywym na zysk .

odpowiedz

0
0
~wqewr 2017-02-19 (23:07) 5 dni 13 godzin i 39 minut temu

wymieniłem 3 razy okna i za każdym razem ekipy źle zainstalowały okna. Okna były różnych firm. Niestety żadna z firm nie była w stanie prawidłowo ich zainstalować. W Trójmieście jest nisza w jeżeli chodzi o instalacje okien. Polecam po instalacji okien wziąć inspektora budowlanego żeby nie było niespodzianek zimą.

odpowiedz

16
15
~jkm 2017-02-18 (08:54) 7 dni 3 godziny i 52 minuty temu

na koniec wiosny będę zmieniał okna z plastikowego g...wna na dubeltowe drewniane.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~peter 2017-02-18 (15:46) 6 dni 21 godzin i 1 minutę temu

szukam okien obrotowych drewnianych widziałem takie w szwecji mówili że kupili w polsce jakaś stronka internetowa takiego sklepu [okien] z góry dzięki

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
17
~Tak jest 2017-02-18 (11:37) 7 dni 1 godzinę i 9 minut temu

Głównym problemem przy montażu okien są" wszystko wiedzący klienci i sąsiad fachowiec od wszystkiego- pan Henio". Listwa podprogowa- po co panie to tylko wyciąganie kasy, nowy parapet- po co panie to tylko wyciąganie kasy..... Polski klient to biedak bez pieniędzy i wiedzy z wymogami pod chmury. I nagmine, to w cenie jeszcze panie pomaluj pan, przestaw pralkę... Polak cebulak 99 % klienteli. W Niemczech mówisz klientowi: trzeba to i to, musi być tak i tak i tyle to kosztuje. Odpowiedź klienta- ok to pan tu jest specjalistą. Tak więc cebulaki, wstawiajcie sobie snopki słomy, będziecie mieli tanio, tanio, tanio, tanio, tanio, tanio, tanio, tanio............

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

20
5
~Rico 2017-02-18 (09:16) 7 dni 3 godziny i 30 minut temu

Okna plastikowe maja jedną poważną wadę które je dyskwalifikuje , w razie pożaru wystarczy zrobić trzy oddechy z wydzielająca się z nich trucizną i po tobie !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
2
~Sopocianka 2017-02-18 (09:59) 7 dni 2 godziny i 47 minut temu

Tak jak żle wstawili mi okna "montażyści"z Sokółki to chyba nikomu tak nie zrobiono.Drewniane,w mieszkaniu o wysokości 3.27 m w Sopocie.A drewno po 8 latach ma żółte plamy pachnące żywicą.PARTACZE,ZŁODZIEJE.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
3
~Rita 2017-02-18 (11:22) 7 dni 1 godzinę i 24 minuty temu

Niby dobre firmy, ale okna montują byle jak i potem nie chcą przyjmować reklamacji w ramach gwarancji. Ale po okresie gwarancyjnym owszem i bardzo chętnie, bo................. za pieniądze. To jest bardzo nieuczciwe !

odpowiedz

4
1
~Mieszkaniec 2017-02-18 (10:51) 7 dni 1 godzinę i 55 minut temu

Niestety to prawda że winę ponoszą montażyści bo Ci co zamawiają okna do domu nie znają się w zasadzie na prawidłowym montażu.A po drugie trzeba trochę popytać znajomych o dobrą firmę co produkuje okna . A nie szukać w internecie i niewiadomo kto i jak montuje i czy można im zaufać.Sąsiad napewno powie prawdę jak nie pracuje w tej branży.

odpowiedz

4
10
~Kolec 2017-02-18 (10:12) 7 dni 2 godziny i 34 minuty temu

Kto montuje okna na piankę montażową? Od razu widac ze ten dobroplast to bubel

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
1
~Aaa 2017-02-18 (10:41) 7 dni 2 godziny i 5 minut temu

Panowie od montazu sa na ogol swieci i bez winy hehe

odpowiedz

15
1
~12 2017-02-18 (10:40) 7 dni 2 godziny i 6 minut temu

Osiem lat pracowalem przy produkcji okien i z czystym sumieniem moge powiedziec ze 90 procent reklamacji byla wina montazystow !!! Nie wspominajac jak potrafia zdrwastowac okno nim je zamontuja !!!

odpowiedz

5
0
~kiedyś 2017-02-18 (10:40) 7 dni 2 godziny i 6 minut temu

A ja 7 lat temu osadziłem sobie okna sam na podstawie opisu i filmiku z netu cóż regulacja zajęła mi ze dwa dni drogą prób i błędów ale działają bez zarzutu

odpowiedz

41
2
dadi 2017-02-18 (07:35) 7 dni 5 godzin i 11 minut temu

Niech zaczną robić dobre okna,a nie wypowiadają się o montażu.Montowałem okna Dobroplastu parę lat i znam ten wyrób.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

19
0
~adamer 2017-02-18 (09:26) 7 dni 3 godziny i 20 minut temu

czytam i się dziwię ile to w naszym kraju mamy "fachowców" naczytają się głupot nasłuchają się głupot i już są mistrzami fachu, to tak samo jak każdy widział i słyszał o operacji na sercu, w tym też jest dużo doktorów wysokiej klasy, nie piszcie głupot jak nie macie żadnego pojęcia

odpowiedz

13
0
~mak-okna.pl 2017-02-18 (09:22) 7 dni 3 godziny i 24 minuty temu

Przecież to jest reklama firmy a nie dobry artykuł. to ja też przy okazji się zareklamuję - jeśli potrzebujecie państwo dobre okna z porządnym montażem w okolicach Wrocławia to zapraszam.

odpowiedz

0
23
~wiechu 2017-02-18 (09:01) 7 dni 3 godziny i 45 minut temu

dobre jakosciowo okna powstaja w amex-baczek ilawa.wiem bo montuje od kilku ladnych lat.

odpowiedz

partnerzy serwisu
ospel
hewalex
Szybkiemetamorfozy.pl
beautiful minds